7 tipów dla osób wybierających się w pierwszą solo podróż

7 tipów dla osób wybierających się w pierwszą solo podróż

Słyszałam, że najtrudniejsze w podróży solo jest zdecydowanie się na nią ?. I myślę, że decyzja o pierwszej podróży solo jest najtrudniejsza. Później, gdy złapie się już podróżniczego bakcyla nie będziecie mieć problemu z decyzją o wyjeździe. Chciałabym też zaznaczyć, że podróże solo nie są dla każdego, ale najlepiej się o tym przekonać na własnej skórze – próbując różnych form podróżowania i wybierając takie, które odpowiadają Wam najbardziej.

Dlaczego warto wybrać się w solo podróż?

Krąży wiele mitów co do solo podróży. I choć niektóre mogą sprawić, że będziecie bardziej ostrożni – inne nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Ale może o mitach kiedy indziej ?. Dla mnie solo podróże są wyzwalające, ale również stanowią bodziec do samorozwoju. To właśnie dzięki nim uczymy się samodzielności, lepszej komunikacji, planowania i zarządzania budżetem! Jako osoba, która odwiedziła solo kilkanaście krajów chciałabym przedstawić Wam kilka moich tipów, by Wasze solo podróże były jeszcze przyjemniejsze ?

Uwierzcie, że Wam się uda!

W porządku, brzmi jak rada wyciągnięta z kiepskiego poradnika, ale bez wiary w to, że solo podróż się uda, a także w to, że uda Wam się poradzić sobie w podróży samemu nie będziecie chcieli się w nią wybrać. W końcu decyzja o kupieniu biletów jest od tego mocno uzależniona.

Przygotujcie się

Podróż solo może być stresująca, a chodzenie po mieście z nosem w przewodnu odejmuje jej wszystkich aspektów lekkości i relaksu. Dlatego warto poczytać o miejscu, w które się wybieracie przed wyjazdem. Chociażby po to by zorientować się, co warto jest zobaczyć, czego spróbować z lokalnej kuchni, czy gdzie warto zjeść. A na miejscu można się wtedy cieszyć wszystkim, co najlepsze!

Polecam też podpytać lokalsów co polecają – to przecież oni najlepiej znają swoje miasta. Często podróżując solo pytam właśnie osoby z hosteli. Tym sposobem udało mi się trafić na świetne perełki, o których bym pewnie nie przeczytała ?

Rezerwujcie z wyprzedzeniem

Zdaje sobie sprawę, że nie wszystko da się dokładnie zaplanować, szczególnie podczas road tripów. Ale gwarancja zarezerwowanych noclegów czy przejazdów sprawia, że czujemy się spokojniejsi, a będzie to miało spore znaczenie podczas pierwszego wyjazdu w pojedynkę.

Ale rezerwacje mają też drugą rolę – zmuszają do działania – jeśli coś zaplanowaliście (i najprawdopodobniej zapłaciliście już za to) będziecie bardziej zmotywowani do ruszenia się z miejsca.  I nie zostaniecie w pokoju hotelowym cały pobyt bojąc się ruszyć ?

Miejcie plan B

Dobra rada nie tylko dla osób, które wybierają się w samotną podróż, ale dla wszystkich podróżujących. Zawsze jest warto mieć plan awaryjny.

My zawsze sprawdzamy alternatywne sposoby dostania się na lotnisko w razie, gdyby któryś nie wypalił. Mamy mapy offline w przypadku, gdybyśmy nie mogli połączyć się z internetem (tutaj instrukcja jak pobrać mapy Google na telefon) A także kilka aplikacji do zarezerwowania noclegów. Chociaż zawsze mamy nadzieje, że akurat z tym nie będziemy mieli problemów.

No i pamiętajcie, by mieć zapas gotówki, żeby bezpiecznie wrócić do domu ?

Dajcie komuś znać, gdzie jesteście

Nie chodzi tu nawet o zapewnienie rodziny, że wszystko jest w porządku, a raczej o sytuacje, gdy taka informacja może uratować życie. Może jestem zbyt wyczulona na niebezpieczeństwo, ale uważam, że należy się przygotować na każdą ewentualność. Dlatego ja zawsze zostawiam plan swojego wyjazdu z adresami noclegów u rodziny.

Zabierzcie ze sobą tylko to, co jest naprawdę potrzebne

Zazwyczaj zabieramy ze sobą zbyt wiele rzeczy, a wprawa w pakowaniu przychodzi z czasem. Ale już na starcie powiem, że naprawdę nie warto pakować piętnastego t-shirta, tony kosmetyków, czy dziesięciu par butów na trzydniowy wyjazd. Warto zostawić sobie troche wolnego miejsca na rzeczy, które będziecie chcieli przywieźć ?

Mi udaje się już sprawnie zapakować w kabinówkę nawet na dwutygodniowy wyjazd. I szczerze powiem, że  miałam problem, żeby zapakować się do dużej walizki podczas naszego wyjazdu do Chin. Chociaż zupełnie inną historią było zmieszczenie się na drogę powrotną… Wszystkie smakołyki, prezenty i inne drobne rzeczy jakoś nie chciały się w niej zmieścić… 

Wyluzujcie!

I najważniejszy punkt – wyluzujcie! Podróże są po to by odkrywać nie tylko miejsca, ale również siebie. A do tego nie potrzeba ciągnącej się w nieskończoność listy rzeczy do odhaczenia. Więc weźcie głęboki oddech i rozejrzyjcie się po miejscu do którego przyjechaliście – czerpcie z niego to co najlepsze. Poznawajcie nowe kultury i kuchnie. Rozmawiajcie z lokalną społecznością i miejcie otwarte głowy, a gwarantuje, że zwróci się to Wam z nawiązką ?

Jak widzicie można sporo zrobić przed wyjazdem, żeby każdy wypad, nawet ten solo był mniej stresujący. Kluczem będzie odpowiednie przygotowanie się do niego i mentalne nastawienie. Myśle, że każdy da radę zorganizować podróż marzeń, nawet jeśli miałaby być ona tylko przejażdżką na drugi koniec kraju.

Dajcie koniecznie znać, czy lubicie podróżować solo, czy jednak wolicie wyjazdy w towarzystwie – jesteśmy ciekawi Waszych doświadczeń! Podzielcie się w komentarzach również Waszymi tipami na podróże solo. Będą one na pewno pomocne dla innych 🙂