3 powody dla których musicie odwiedzić Yuyuan Garden

3 powody dla których musicie odwiedzić Yuyuan Garden

Pierwsze kroki w Szanghaju skierowaliśmy właśnie w stronę Yuyuan Garden. Wiedzieliśmy, że czeka nas tam namiastka tradycyjnego Szanghaju sprzed dziesiątek lat. A dlaczego Yuyuan Garden znalazł się na naszej liście? Są ku temu powody, a dokładniej 3 powody. Zostańcie z nami, by przekonać się co nas pokusiło do zobaczenia ogrodu 🙂

wejście na teren bazaru Yuyuan - już tutaj widać tłumy ludzi
wejście na teren bazaru Yuyuan – już tutaj widać tłumy ludzi

Ogród powstał w 1559 roku w czasie panowania dynastii Ming. Założył go zarządca prowincji Syczuan – gubernator Yunduan. Jego pierwotnym przeznaczeniem był stworzenie miejsca odpoczynku dla ojca gubernatora. Lata wojen opiumowych, powstanie tajpingów, a później również okupacja japońska sprawiły, że ogród popadł w ruinę.

Odrestaurowano go dopiero w połowie lat 50. XX wieku. Uznano go za pomnik narodowy w roku 1982. To jeden z najlepszych przykładów klasycznych chińskich ogrodów, w których przestrzega się zasad harmonii i dąży do odtworzenia naturalnego krajobrazu.

Pomiędzy ogrodami wije się biały mur z rozwartą paszczą smoka. Zachwycają jeziorka, mostki, altanki, strumienie, sadzawki z barwnymi karpiami.

pozostałości po murze i rzeźbach smoków
pozostałości po murze i rzeźbach smoków

Herbaciarnia i most Dziewięciu Zakrętów

Huxinting Chashi, Herbaciarnia w Pawilonie na Środku Jeziora była jednym z miejsc, które bardzo chcieliśmy odwiedzić, ale niestety zrezygnowaliśmy ze względu na ogromną ilość chętnych. Musicie wiedzieć, że jest to miejsce bardzo popularne wśród turystów i naprawdę ciężko o stolik. Dlaczego? Bo jest to najstarsza w mieście herbaciarnia. Znajduje się pośrodku sztucznego jeziora, którego brzegi łączy most Dziecięciu Zakrętów.

herbaciarnia Huxinting Chashi na Środku Jeziora
herbaciarnia Huxinting Chashi

Pod koniec XVIII wieku w pawilonie spotykali się kupcy i omawiali różne interesy, wtedy też nadano mu nazwę Herbaciarnia w Pawilonie na Środku Jeziora. Herbaciarnia została urządzona w tradycyjnym, chińskim stylu. Podobno pomieści nawet 200 amatorów herbaty, którzy mogą uczestniczyć w tradycyjnej ceremonii parzenia i picia herbaty. Cóż… dla nas atrakcja na następny raz 😉

Bazar Yuyuan

Drugim powodem będzie bazar Yuyan. Zaczął się rozrastać kiedy świątynia Bóstw Opiekuńczych znajdująca się również na terenie ogrodu stała się celem pielgrzymek. Znajdziecie tu chyba wszystko!

Od typowych pamiątek dla turystów, przez ręcznie wyrabiane wachlarze po porcelanę i jedwabne suknie qipao. Wbrew temu, co znajdziecie w przewodnikach to wcale nie są tanie, chińskie pamiątki. Ale zdecydowanie jest w czym wybierać. Możecie spacerować po pawilonach, w których znajduje się ponad 200 sklepów.

kolejny smok, którego zobaczycie - tym razem przy wejściu do świątyni
kolejny smok, którego zobaczycie – tym razem przy wejściu do świątyni

Street food

Trzecim powodem jest oczywiście jedzenie! Nie będziemy oszukiwać i powiemy wprost – zjedliśmy tutaj najlepszy street food w Szanghaju, a pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że w całych Chinach (do tej pory oczywiście). Jest tutaj tyle różnych budek z jedzeniem, że będziecie mieć problem by się zdecydować. Ale podpowiem: nie pożałujecie! Bądźcie odważni i próbujcie wszystkiego, co wpadnie Wam w oko.

Czujecie się przekonani do odwiedzin centrum „Starego Szanghaju”? Mamy nadzieje, że powyższe argumenty przekonają Was do zobaczenia tego miejsca na własne oczy 😉

Jak dojechać?

Do Yuyuan Garden dotrzecie wsiadając do linii 10 (liliowej). Przystanek nazywa się po prostu Yuyuan Garden 😉