Burj Khalifa – must-see, czy atrakcja niewarta zachodu?

Burj Khalifa – must-see, czy atrakcja niewarta zachodu?

Każdy kto kiedykolwiek widział zdjęcia z Dubaju kojarzy niezwykle wysoki i bardzo charakterystyczny budynek, który przynajmniej na ten moment uznaje się za najwyższy na świecie (a to już tylko kwestia czasu!). Jest to właśnie mierzący 829 metrów wysokości Burj Khalifa. Konstrukcję nazwano na cześć szejka Chalify ibn Zajida Al Nahajjana. Został oddany do użytku w 2009 roku i wiele osób odwiedzających Dubaj nie wyobraża sobie wizyty bez wjazdu na jego taras widokowy. Jest z pewnością symbolem nowoczesności i luksusu, który widać niemalże z każdego punktu w Dubaju. Czy wjazd na taras widokowy jest wart swojej ceny? Ile kosztują bilety? Odpowiadamy!

*Wpis zawiera linki afiliacyjne do GetYourGuide

Bilety na Burj Khalifa – gdzie kupić i ile kosztują?

Wejście na 124 & 125 poziom to obecnie koszt 159 AED. Taras widokowy jest czynny między 9-23. Bilety można kupić między innymi na oficjalnej stronie.

Dlaczego warto rezerwować bilety online? Po pierwsze daje to możliwość wyboru dogodnej dla nas godziny – kupno biletu z wyprzedzeniem da większe prawdopodobieństwo wyboru bardziej popularnych godzin, na przykład wieczornych lub popołudniowych.

Po drugie zakup online pozwala na redukcję kosztów – bilety są dużo tańsze niż te, które mielibyśmy zakupić tuż przed wejściem. Pozwala to również na skrócenie czasu czekania – nie musimy ustawiać się w kolejce do kasy, a później w kolejnej kolejce czekać na wjazd. Nawet pomimo sprawnie zorganizowanego procesu zakupu biletu i wpuszczania zwiedzających, może być to uciążliwe.

Pamiętajcie, by być na miejscu 15 minut przed planowaną godziną wejścia. Przed wejściem sprawdzane są bilety, ale przeprowadzana jest również kontrola bezpieczeństwa. Jeśli dobrze pamiętam na górę nie można było wnieść żadnego plecaka, czy dużej torebki – wszystko musieliśmy zostawić w szafkach na dole.

Bilety zakupione online dostarczane są na maila – można je okazać na urządzeniu mobilnym. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by je wcześniej wydrukować i okazać w wersji papierowej.

Co mieści się w Burj Khalifa?

Poza tarasem widokowym w budynku znajduje się restauracja, która piastuje miano najwyżej położonej na świecie. Jest to „At.mosphere” na 122 piętrze. Poza tym powierzchnie budynku zajmują lokale mieszkalne, biurowe i oczywiście hotelowe. W Burj Khalifa nie zabrakło także meczetu i sklepów – nie tylko tych z pamiątkami.

Dlaczego warto wjechać na Burj Khalifa?

Dla wielbicieli wysokościowców wjazd na najwyższy budynek to konieczność. Chcemy jednak sprostować jedną kwestię – która na pewno nie dałaby spać Marcinowi, gdyby się tutaj nie znalazła 😉 – mimo, że Burj Khalifa uznany jest za najwyższy, taras widokowy w Shanghai Tower znajduje się na wyższym poziomie. Naturalnie musiałam wjechać na oba 🙂 Marcin czeka jeszcze na dłuższy pobyt w Dubaju.

Wjazd na taras widokowy to również możliwość zobaczenia od wewnątrz jednego z najnowocześniejszych budynków i podziwiania jego architektury. Wrażenie robi również szybki wjazd windą na taras widokowy, który zajmuje jedynie minutę. Nie wspominając o chodzeniu po budynku, który pobił nie jeden, a kilka rekordów Guinessa!

Na mnie ogromne wrażenie zrobił zachód słońca i widok powoli rozświetlających się budynków. Być może czyni to ze mnie absolutnego mieszczucha, ale coś w oświetlonych wierzowcach mnie hipnotyzuje i mogę im się przyglądać godzinami.

Aneta na tarasie widokowym Burj Khalifa, w oddali widok na wysokościowce Dubaju
łatwo można mnie znaleźć na tarasach widokowych – najczęściej siedzę bez ruchu i podziwiam

Dlaczego nie warto wybrać się na Burj Khalifa?

Taras widokowy na Burj Khalifa można pominąć jeśli wybieracie się na inny punkt widokowy w Dubaju – Dubai Frame, czy Observatory. Być może urok oglądania wieżowców Dubaju z kolejnego tarasu widokowego nie będzie wtedy robił takiego wrażenia.

Jest to dość spory wydatek, który przy budżetowym podróżowaniu może nadszarpnąć budżet – w zamian można zdecydować się na inne, darmowe atrakcje, a samą konstrukcję wysokościowca podziwiać z zewnątrz.

Oczywiście jeśli wolicie naturę niż miejską dżungle widoki dziesiątek, czy setek budynków nie zrobią na Was wrażenia – możliwe, że wtedy warto postawić na inne atrakcje, jakie Dubaj ma do zaoferowania.

wieżowce Dubaju zaczynają się rozświetlać
jakość zdjęcia nienajlepsza – ale musicie wierzyć na słowo, że widok rozświetlającego się miasta robi wrażenie

Kontrowersje podczas budowy

Jeśli śledziliście artykuły powstające podczas budowy na pewno kojarzycie, że dość kontrowersyjne okazywały się stawki płacowe i warunki pracy zatrudnianych na budowie pracowników. Nie obyło się oczywiście także bez zamieszek związanych z niezadowoleniem pracowników. Sama budowa trwała 1325 dni i poświęcono na nią 220 mln roboczogodzin.

Prace przy budowie wieżowca spowodowały także zniszczenia okolicznych budynków, które szacuje się na 20 milionów euro.

Ciekawostki

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się ile osób jest w stanie pomieścić najwyższy budynek świata odpowiadamy! Jest to aż 35 tysięcy osób, a ta liczba sprawia, że aż kręci mi się w głowie! Gdyby komuś wydawało się, że w tak wysokim budynku będzie jedynie kilka wind – to jest w błędzie – w budynku jest ich aż 57! Gdyby ktoś chciał pokonać drogę na szczyt budynku schodami musi pokonać ich aż 2909 – niezły trening kardio, prawda?

Aby umyć wszystkie okna, których jest tutaj 24 tysiące sporej grupie pracowników zajmuje to nawet 4 miesiące! Wrażenie robi również waga budynku, którą szacuje się na 500 tysięcy ton.

Jak dojechać?

Jeśli podróżujemy metrem – co swoją drogą w Dubaju jest bardzo wygodną opcją transportu – musimy wsiąść w czerwoną linię i udać się na stację Burj Kahlifa/Dubai Mall. Oczywiście bez problemu dojedziemy tutaj również wypożyczonym samochodem. Trzeba mieć na względzie odległości i czas ich pokonania. Dojście ze stacji metra do Dubai Mall może zająć nawet 20 minut.

Z mojego punktu widzenia zobaczenie Dubaju z punktu widokowego znajdującego się w najwyższym budynku to konieczność. Nie sposób opisać słowami, jak hipnotyzujące jest obserwowanie zachodzącego słońca, które znika za horyzontem, a w tym samym czasie miasto rozbłyska milionami światełek. Bez znaczenia, czy będziecie w Dubaju tylko kilka godzin podczas layovera, czy planujecie w tym niezwykłym mieście kilka dni – wjazd na Burj Khalifa to jedna z tych atrakcji, którą ciężko pominąć. Oczywiście nie jest to jedyny punkt widokowy w Dubaju. Obecnie można również obserwować miasto z Dubai Frame, a także z Observatory.