Długi layover w Dubaju? Podpowiadamy jak go wykorzystać!

Długi layover w Dubaju? Podpowiadamy jak go wykorzystać!

Jeśli wybierzecie się w podróż do Azji korzystając z linii Emirates zapewne wiecie, że czeka Was krótszy lub dłuższy layover w Dubaju. Czasem jest to jedynie kilka godzin, ale niejednokrotnie przeciąga się do nawet kilkunastu godzin na miejscu. Niektórzy chętnie wydłużają ten czas nawet do kilku dni. Oczywiście to nie jest jedyna opcja przesiadki w Dubaju, ale właśnie Emirates mają tutaj swoją bazę i wszelkie postoje obowiązkowo odbywają się właśnie na tutejszym lotnisku.

*Wpis zawiera linki afiliacyjne do GetYourGuide

To musicie wiedzieć zanim wyjdziecie z lotniska podczas layoveru w Dubaju

Pierwsza ważna informacja, którą musicie mieć z tyłu głowy to fakt, że główne lotnisko w Dubaju bywa zatłoczone. Procedury, którym musicie się poddać (m.in. kontrola paszportowa, odprawa bagażu, odprawa celna) mogą zająć więcej czasu niż przewidujecie. Pisałam już nawet o tym, że ze względu na opóźnienia prawie ominął mnie lot na Filipiny – pomimo, że byłam na miejscu dwie godziny przed odlotem zgodnie z zaleceniami! Proponuje założyć większy zapas, by bez problemu dotrzeć do bramki nie wyzionowszy wcześniej ducha ?. Bazując na swoich doświadczeniach i wpisach innych do wyjścia poza lotnisko zachęca się osoby, które mają przesiadkę dłuższą niż 6h.

Sprawdźcie również, czy Emirates nie oferuje pokrycia kosztów dłuższej przesiadki. W zależności od ilości godzin, jaką będziecie musieli spędzić na lotnisku i taryfy biletu lotniczego, który zakupiliście możecie oczekiwać vouchera do wykorzystania w restauracjach lotniskowych albo nawet pokrycia kosztu noclegu. Taka informacja na pewno się pojawi na poziomie rezerwacji biletów. Jeśli nie bylibyście pewni, czy jedna z opcji Was obowiązuje możecie się skonsultować z biurem obsługi klienta. Więcej informacji znajdziecie na stronie przewoźnika, który opisuje dokładniej wszystkie opcje.

Pomysły na długi layover w Dubaju

Zakładając, że layover ma miejsce w ciągu dnia można bez problemu wyjść z lotniska i trochę pozwiedzać miasto. Poniżej kilka moich pomysłów, na zagospodarowanie czasem podczas tych kilku godzin:

Burj Khalifa

Pierwsza propozycja jest bardzo oczywista. Bycie w Dubaju nierozerwalnie wiąże się z koniecznością wjazdu na najwyższy (przynajmniej na tę chwilę) budynek na świecie – Burj Khalifę  i podziwiania panoramy miasta w budowie z góry.

widok z Burj Khalifa, pomysły na layover w Dubaju,

Wejście na 124 & 125 poziom to obecnie koszt 159 AED. Godziny otwarcia 9-23. Bilety można kupić między innymi na oficjalnej stronie. Można też skorzystać z wyszukiwaki poniżej oferującej łączony bilet na oba poziomy:

Pokaz „tańczącej fontanny”

Obok Burj Khalify znajduje się fontanna będąca największym tego typu obiektem na świecie. Być może za dnia fontanna nie jest jakąś wielką atrakcją, ale popołudniami i wieczorami odbywają się tutaj pokazy „tańczącej fontanny” z muzyką. Dodatkowo wieczorami dochodzi jeszcze pokaz świateł, który wzmaga niesamowitość tej atrakcji.  

Spacer po plaży

Trzecią propozycją byłoby zobaczenie wieżowców z plaży. Nie wiem, czy to tylko moje spostrzeżenie, ale wyglądają one jeszcze bardziej majestatycznie z tej perspektywy. No i jest jeszcze całkiem spora szansa zobaczenia odpoczywającego na piasku wielbłąda lub dwóch ?.

widok na wieżowce z plaży Dubaj
widok na wieżowce z plaży

albo spacer po Dubai Marina

Wspominałam już, że jestem dzieckiem dżungli? Miejskiej dżungli rzecz jasna! Kilka kadrów ze spaceru po Dubai Marina

Dubai Mall

Kolejną propozycją jest odwiedzenie Dubai Mall. To olbrzymie centrum handlowe poza setkami sklepów ma w swojej ofercie imponujące oceanarium, stok narciarski i wystawę salonu, który przykuwa uwagę samochodem pokrytym złotem.

A dla osób z większym budżetem..

Dla osób dysponujących większym budżetem dobrą opcją wykorzystania długiego layoveru w Dubaju, może być zwiedzanie Dubaju wynajętym samochodem lub samochodem z kierowcą. W ten sposób w wygodny sposób dotrzemy do najbardziej charakterystycznych punktów miasta w niedługim czasie. Jest jeszcze jedna całkiem popularna opcja wśród osób mających kilkunastogodzinne przesiadki. Obecnie całkiem spora ilość firm oferuje zorganizowane wyjazdy trwające od 6 godzin w górę. Na przykład wypad na piaszczyste safari z przejażdżką na wielbłądach, czy kładach. Przed rezerwacją upewnijcie się, że wrócicie na czas na lotnisko.

Niezależnie, czy spędzacie w Dubaju kilka godzin, czy kilka dni znajdziecie tutaj wiele atrakcji, które nie pozwolą Wam się nudzić. Oczywiście cały ten czas możecie spędzić na lotnisku przechadzając się po dziesiątkach sklepów w strefie bezcłowej. Albo zajadając smakołyki kuchni z całego świata w restauracjach lotniskowych, czy surfując po internecie dzięki darmowemu wi-fi. Istnieje również możliwość skorzystania z prysznicy znajdujących się w terminalach – w terminalu A, prysznice znajdują się przy bramce A1, w terminalu B przy bramce B13. Oczywiście należy mieć ze sobą przybory toaletowe i ręcznik. Na lotnisku DXB można odpocząć w znajdującym się tutaj sleep lounges – czyli kabinach, które rezerwuje się na godziny. Rezerwacji najlepiej dokonać online. Można też noc spędzić na niezbyt wygodnych (Marcina zdaniem) leżankach, które pozwolą jakoś przetrwać noc tym, którzy swój layover mają nieszczęście odbyć właśnie w nocy. A jakie są Wasze tipy na layover w Dubaju? Lub layover w ogóle?