Jak podróżować po Włoszech z ograniczonym budżetem?

Jak podróżować po Włoszech z ograniczonym budżetem?

Powstrzymuje Cię ograniczony budżet? Nie musisz być magikiem by z niewielkim budżetem podróżować po Włoszech! Podróże nie muszą równać się z nieograniczonymi środkami i luksusowymi hotelami. Podróżować może każdy bez względu na zasobność portfela. A podróż do wymarzonych Włoch może być równie przyjemna z ograniczonym budżetem, pod warunkiem, że zamienicie drogie opcje na ich tańsze odpowiedniki. Jakie są moje propozycje?

Szukaj tanich połączeń lotniczych

Już na wstępie możesz zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych. Korzystaj z kalendarza lotów i porównaj ceny biletów na sąsiadujące lotniska.

Przesiądź się na transport publiczny

Włosi mają świetnie rozbudowaną sieć kolejową, a bilety nie nadwyrężą bardzo waszego portfela. Podróż pociągiem jest wygodna i dość szybka, więc jeśli chcesz zaoszczędzić, zamiast wypożyczyć samochód wybierz pociąg.

Podróżuj poza szczytem sezonu

Włochy zachwycają nie tylko w najcieplejsze miesiące roku. Wybierając na swoją podróż mniej popularne miesiące możesz odczuć duże oszczędności. Tak zrobiliśmy wybierając na urlop wrzesień zamiast sierpnia i odwiedzając Apulię w lutym, a nie w bardziej popularne miesiące letnie.

Mądrze wybieraj restauracje

Zawsze przeglądaj kartę zanim usiądziesz w restauracji. Dzięki temu  zorientujesz się w cenach i dodatkowych opłatach jak np. wysokość coperto. Fajną opcją dla osób podróżujących z niewielkim budżetem są bary serwujące pizzę na kawałki lub makaron na wynos.

Makaron z Dal Moro’s udowadnia, że makaron w pudełku może być prawdziwą ucztą!

Wybierz spacer zamiast komunikacji miejskiej

Większość zabytków w najbardziej popularnych miastach nie znajduje się od siebie tak daleko więc z łatwością można wybrać spacer zamiast jazdy komunikacją. Są tego plusy: poznajesz miasto i spalasz kalorie!

Wybierz noclegi na obrzeżach miasta

Może nie będziesz w centrum wydarzeń, ale Twój portfel odczuje ulgę. Tę opcję wybieramy często jeśli chcemy zaoszczędzić i nie zależy nam na byciu w ścisłym centrum.

Booking.com

Selektywnie wybieraj atrakcje 

By poczuć klimat miasta nie musisz odhaczać każdego muzeum. Wybierz te, które najbardziej cię interesują. Zorientuj się również, czy muzeum które chcesz zobaczyć oferuje darmowe wejścia np. w ostatnią niedzielę miesiąca. Miej tylko na uwadze, że wielu turystów zrobi podobnie.

Przy bardzo ograniczonym budżecie wybierz spacer po mieście i darmowe atrakcje 🙂

Wspinaczka zamiast leżaka?

Będąc w Positano możesz wybrać wspinaczkę zamiast wynajęcia leżaka. Widoki zdecydowanie lepsze no i satysfakcja gwarantowana!

Positano wygląda zdecydowanie lepiej z góry niż z zatłoczonej plaży

Wybierz darmowe punkty widokowe

W wielu miastach jest kilka punktów widokowych i nie wszystkie są płatne a panorama z tych darmowych często jest równie piękna.

Florencja - panorama
Widok na Florencję

Zwiedzaj zabytki sakralne

Kościoły i bazyliki w większości oferują darmowe wejście, a kryje się w nich kawał historii.

Podróżuj nocą

Punkt raczej ekstremalny, ale jeśli nie przeszkadza ci spanie w autobusie czy pociągu, przemieszczaj się nocą, dzięki czemu zaoszczędzisz na noclegach, co może odciążyć Wasz ograniczony budżet.

Sprawdź alternatywne opcje transportu z/na lotnisko

Wybierając miejski autobus lub rezerwując bilet z wyprzedzeniem można często zaoszczędzić kilka euro, a przy napiętym budżecie to dość istotne.

Supermarket zamiast restauracji

Może zamiast zjadać każdy posiłek w restauracji kupisz kilka lokalnych przekąsek w supermarkecie lub na targu? Nie dość, że  odczujesz finansową ulgę to jeszcze spróbujesz lokalnych smakołyków.

Foccacia za niecałe euro za kawałek – u nas w trzech różnych wersjach – z cukinią, oliwkami i z suszonymi pomidorami

Weź butelkę na wodę

W wielu miejscach napełnisz ją z kranika. Nie dość że to bardzo ekologiczne to jeszcze pozwoli ci na zaoszczędzenie kilku euro. My na wyjazdy zabieramy ze sobą butelkę filtrującą, która dodatkowo filtruje wodę. To wydatek rzędu 20-kilku złotych + zakup wkładów filtrujących, co kilka miesięcy, ale pozwala zaoszczędzić dziesiątki złotych na samym lotnisku, gdzie nabieramy wodę z kranu. Nie dość, że ekologicznie, to jeszcze pozwala ratować ograniczony budżet.