Jak zwiedzać Maderę i dlaczego samochodem?

Jak zwiedzać Maderę i dlaczego samochodem?

Jak zwiedzać Maderę i dlaczego samochodem? Na to pytanie być może wiele osób się oburzy. Są bowiem inne sposoby przemieszczania się po tej portugalskiej wyspie. O nich też w tym wpisie powiem. Samochód jednak z wielu względów jest na Maderze optymalny.

*Wpis zawiera linki afiliacyjne do GetYourGuide i Booking.com

Jak zwiedzać Maderę samochodem, samochody na parkingu na Maderze
Samochód to główny sposób dotarcia do wielu atrakcji Madery

1. Topografia Madery

Madera jest wyspą o powierzchni około 740 kilometrów kwadratowych. Jej długość to około 57 kilometrów, a szerokość w najszerszym miejscu – około 22 kilometry. Wyspa nie jest więc duża i jeśliby brać pod uwagę jedynie jej rozciągłość południkową i równoleżnikową to mogłoby się wydawać, że w parę dni przy dobrej kondycji fizycznej można byłoby obejść ją całą. Linia brzegowa wyspy ma 150 kilometrów więc dobry ultramaratończyk pewnie byłby w stanie nawet obiec Maderę dookoła w jeden dzień.

Jak zwiedzać Maderę i dlaczego samochodem, Droga wzdłuż Oceanu Atlantyckiego z palmami
Jedna z nadmorskich dróg obiegających Maderę dookoła

Wielkość Madery w rzucie poziomym to jednak nie to, co czyni tę wyspę ciekawą. Portugalska wyspa jest bardzo górzysta. Zwiedzając ją pieszo, rowerem czy samochodem, trzeba liczyć się z koniecznością pokonywania znacznych różnic wysokości. Z jednej strony wpływa to na czas pokonywania odległości, a z drugiej – jest źródłem wspaniałych doznań i daje możliwość podziwiania cudownych widoków. No i oczywiście, jeśli wybieramy sposób zwiedzania wyspy angażujący własne mięśnie, trzeba przygotować się na sporo wysiłku.

Górska droga na Maderze z widokiem ponad chmurami
Drogami na Maderze można wjechać dosyć wysoko

2. Jak zwiedzać Maderę samochodem – drogi

Maderę pokrywa dosyć rozbudowana sieć drogowa. Chociaż drogi są zróżnicowane, zarówno w zakresie kategorii jak i stanu technicznego, to właśnie dzięki nim można dotrzeć prawie w każde miejsce wyspy, zaparkować i ruszyć w dalszą wędrówkę pieszymi szlakami. Na Maderze nie ma płatnych dróg.

Jak zwiedzać Maderę samochodem, nadmorska droga ze szczytem na horyzoncie
Drogi obiegające Maderę gwarantuję niezapomniane widoki

Dookoła Madery biegnie droga E101. Na wschodnim i południowym odcinku jest ona dwupasmowa. Spotkamy na niej liczne tunele i estakady. Od okolic Machico na Półwysep Świętego Wawrzyńca na wschodzie Madery dojedziemy drogą ER109. Są to drogi nowoczesne i w większości w bardzo dobrym stanie technicznym. W poprzek wyspy przebiega kilka ważniejszych dróg, w tym ER 103, ER104, ER110, ER203, ER209, ER228 – przeważnie bardzo dobre, chociaż trafiają się nieco gorsze odcinki.

Jak zwiedzać Maderę samochodem, droga z wodospadem
Na drogach Madery można spotkać różne nietypowe atrakcje

Madera pełna jest również górskich dróg, których stan w większości jest dobry. Należy jednak liczyć się z tym, że wiele z nich jest bardzo krętych i mogą pojawiać się uszkodzenia nawierzchni ze względu na spadające kamienie. Zdarzyło nam się, że z dnia na dzień na często uczęszczanym przez nas odcinku pojawiła się dziura o średnicy 20 centymetrów. Jeżdżąc takimi drogami trzeba zwłaszcza nocą zachować ostrożność, aby nie najechać na gruzowisko kamieni, które dopiero co spadły i służby nie zdążyły ich jeszcze usunąć.

Jak zwiedzać Maderę samochodem, Samochód pod wodospadem, wodospad na drodze na Maderze
Droga może nie najlepsza, ale za to można za darmo opłukać samochód

Jeśli chodzi o jeżdżenie po miastach to nie nastręcza ono większych trudności. Większość miejscowości jest niewielkich i trudno się w nich zgubić, zwłaszcza korzystając z nawigacji. Niewielkie trudności może sprawić Funchal, gdyż jest tutaj sporo wąskich uliczek i stosunkowo intensywny ruch. Jeżdżenie po mieście ułatwia sygnalizacja świetlna oraz stosunkowo wysoka kultura jazdy. W porównaniu z jeżdżeniem samochodowem po Katanii na Sycylii, jest to bułka z masłem.

Samochodem przez Maderę, ruch uliczny w Funchal na Maderze
Ruch uliczny w Funchal wieczorem jest bardzo spokojny, ale w ciągu dnia potrafi być dużo większy

W miastach, zwłaszcza w Funchal, również liczyć się trzeba ze sporą ilością bardzo stromych podjazdów i zjazdów. Główne drogi są w większości w dobrym stanie chociaż występuje też sporo ulic brukowanych, zwłaszcza w starszej części miasta.

Jak zwiedzać Maderę i dlaczego samochodem, malownicza brukowana uliczka z drzewami w Funchal na Maderze
Malownicza brukowana uliczka w Funchal

3. Przepisy drogowe na Maderze

Przepisy ruchu drogowego i znaki drogowe na Maderze nie różnią się zasadniczo od tych obowiązujących w Polsce. Obowiązuje ruch prawostronny. Dlatego kierowcy z Polski nie powinni mieć żadnych problemów z jazdą po tej malowniczej wyspie, jak tylko przyzwyczają się do krótkich pasów dojazdowych i stromych podjazdów. Nie ma obowiązku jeżdżenia z zapalonymi światłami w ciągu dnia, ale trzeba je włączać w tunelach. A tych jest tutaj całkiem sporo.

Zabudowa w Funchal na zboczu góry
Funchal jest częściowo położone na stromych zboczach więc podjazdów po krętych uliczkach jest sporo

4. Jak i gdzie wynająć samochód na Maderze

Na Maderze można oczywiście wynająć samochód korzystając z ogólnodostępnych wyszukiwarek – przykładowo Rentalcars.com. Na portugalskiej wyspie znaleźliśmy jednak wypożyczalnię, która w naszej ocenie pobiła wszystkie inne, więc wynajęliśmy samochód bezpośrednio w niej. Wyszukaliśmy ją online całkiem przypadkowo, gdyż zazwyczaj korzystamy właśnie z Rentalcars. Jak się później okazało, wypożyczalnia o której piszę jest doceniana i polecana przez wiele osób. Chodzi o Madpoint.

Biuro wypożyczalni samochodów Madpoint w Funchal na Maderze
Madpoint to jedna z najpopularniejszych wypożyczalni samochodów na Maderze

Cena wynajmu samochodu jest zależna od segmentu – im wyższa grupa tym cena wyższa. Przykładowo w grupie A znajdziemy Cintroena C1, Peugeota 108 lub inny podobny pojazd w cenie od 38 euro za dobę. Grupa B to przede wszystkim Fiat Panda lub inny podobny w cenie 42 euro za dobę. I tak dalej. Są dostępne również samochody z automatyczną skrzynią biegów, przykładowo Citroen C3 w grupie D1 w cenie od 55 euro za dobę. Nie zabraknie też czegoś dla bardziej wymagających klientów. Przykładem może być Mercedes A160 od 85 euro za dobę.

Biały Fiat Panda III
Popatrzcie na to cacko 😉

Dla wielu osób olbrzymią zaletą wypożyczalni Madpoint jest to, że do wypożyczenia samochodu nie jest potrzebna karta kredytowa ani depozyt. W cenie ujęte jest pełne ubezpieczenie. Oczywiście są od niego pewne odstępstwa jak uszkodzenia wynikające z niedbalstwa, przykładowo – jeżdżenia poza drogą i w miejscach niedozwolonych, zgubienia kluczyków, pomylenia rodzaju paliwa, itp. Więcej dowiecie się z wyjątkowo przejrzystej strony internetowe wypożyczalni, zwłaszcza sekcji FAQ. Z naszego doświadczenia mogę powiedzieć, że obsługa na miejscu także była bardzo sympatyczna, pomocna i cierpliwa w wyjaśnianiu wszelkich wątpliwości.

Parking wypożyczalni samochodów
Parking z którego odbieraliśmy i na który odstawialiśmy samochód

5. Fiat Panda – najpopularniejszy samochód na Maderze?

Zdecydowaliśmy się na wynajęcie samochodu z segmentu B, którym na miejscu okazał się zgodnie z oczekiwaniami Fiat Panda III w kolorze białym i wyposażony w silnik mild hybrid. Jeżdżąc po Maderze przez niemal dwa tygodnie odnieśliśmy wrażenie, że jest to prawdopodobnie najpopularniejszy samochód na wyspie. Przynajmniej do wypożyczenia.

Biały Fiat Panda III zaparkowany na gruntowym parkingu na Maderze
Fiat Panda dobrze sprawdzi się na parkingach przy szlakach

Co mogę powiedzieć o jeżdżeniu hybrydową Pandą po Maderze? Nikogo nie zaskoczę stwierdzeniem, że osiągów spodziewać się nie należy. Przy podjazdach pod górkę niewielkie elektryczne wspomaganie pomagało jedynie na krótkich dystansach. Jeżdżenie na pierwszym biegu to coś, do czego trzeba było się przyzwyczaić. Niemniej samochód ten ma wiele innych zalet. Łatwo zmieścić się nim w wąskich zakrętach i łatwo poradzić sobie na kamienistych parkingach przy drogach poza miastem. Jest też tani w wynajęciu i eksploatacji. I daje całkiem niezłą widoczność osobom siedzącym z przodu i z tyłu.

Smart wjeżdżający pod górkę
Oprócz Fiatów Panda na Maderze mnóstwo jest również Smartów

6. Jak zwiedzać Maderę samochodem – parkowanie na Maderze

Parkingi przy drogach w miastach i miasteczkach oznaczone są liniami w określonych kolorach. Linie białe oznaczają ogólnodostępny darmowy parking, natomiast linie niebieskie ogólnodostępny parking płatny. Nie należy parkować w miejscach oznaczonych liniami żółtymi. Oznaczają one bądź miejsca prywatne, zarezerwowane dla służb albo innego rodzaju zakazy.

Smart na parkingu
Niebieskie linie oznaczają parking ogólnodostępny płatny.

Parkingi przy szlakach i lewadach przeważnie są bezpłatne, chociaż są wyjątki. Czasami zdarzają się nawierzchnie asfaltowe, jednak bardzo dużo z nich jest gruntowych. Standardem są wyboje i kamienie. Nierzadko występuje próg przy zjeżdżaniu z drogi asfaltowej, ale ogólnie są całkiem znośne. Radzę jednak wjeżdżać i poruszać się po nich ostrożnie, aby nie uszkodzić samochodu.

Jak zwiedzać Maderę i dlaczego samochodem, Fiat Panda zaparkowany na parkingu przy ulicy w cieniu drzewa
I cyk… upolowane ładne darmowe miejsce parkingowe w cieniu

7. Wypróbowany parking w centrum Funchal

Jeśli chodzi o długoterminowe parkowanie wynajętego samochodu w Funchal to najlepiej oczywiście jeśli mamy dostępne miejsce do parkowania w miejscu w którym nocujemy. W przeciwnym wypadku pozostaje nam albo liczyć na to, że w pobliżu są dostępne darmowe miejsca parkingowe albo poszukać płatnego parkingu. My w miejscu w którym mieszkaliśmy nie mieliśmy co liczyć na znalezienie w pobliżu ogólnodostępnego wolnego darmowego miejsca do parkowania. Zdecydowaliśmy się na wielopoziomowy parking Parque de Estacionamento Almirante Reis – lokalizacja na mapie.

Parking piętrowy w Funchal na Maderze
Przeważnie nie było problemu ze znalezieniem wolnego miejsca na wyższych kondygnacjach

Z parkingu można było korzystać „na godziny” kupując pojedynczy bilet parkingowy przy każdym wjeździe i płacąc w automacie przed wyjazdem. Za dzień parkowania wychodziło to około 12 euro – taki był górny limit. Drogo, ale można było również zakupić za 5 euro kartę do doładowania w automacie. Płacąc za pomocą tej karty jeden wjazd i wyjazd w ciągu doby kosztował 4,50 euro bez względu na czas postoju.

Zwiedzanie Madery samochodem, Dach wielopoziomowego parkingu w Funchal na Maderze
Na dachu wielopoziomowego parkingu w centrum Funchal

Przy parkowaniu na naszym parkingu tylko na krótką chwilę, przykładowo wracając na godzinę do naszego „apartamentu”, decydowaliśmy się oczywiście na zapłacenie parudziesięciu centów. Natomiast z karty korzystaliśmy w trakcie parkowania na noc. W Funchal są dostępne tańsze parkingi działające w podobnym systemie, ale były zdecydowanie dalej od naszego noclegu. Wynajmując więc nocleg zorientujcie się jakie macie możliwości w okolicy.

8. Jak zwiedzać Maderę samochodem – wskazówki i informacje praktyczne

Kilka wskazówek i informacji praktycznych:

 • stacji benzynowych jest całkiem sporo, praktycznie w każdym miasteczku
 • w trakcie naszego pobytu w czerwcu 2022 roku cena paliwa wahała się i oscylowały w okolicach 1,80 euro za litr
 • na górskich drogach uwaga na spadające kamienie i dziury
 • przyzwyczajcie się do pokonywania wzniesień na pierwszym biegu
 • wcale nie jest tak trudno pomimo stromych i wąskich dróg (w porównaniu z moimi doświadczeniami z Sardynii – bułka z masłem)
 • kultura kierowców moim zdaniem całkiem przyzwoita, zwłaszcza w porównaniu z Sycylią
 • nie zdziwcie się jak na parkingu spotkacie szwendającą się między samochodami krowę
Zwiedzanie Madery samochodem, krowa na parkingu
To wcale nie jest rzadki widok

9. Rower – alternatywa dla samochodu

O ile przejażdżka na rowerze po nadmorskiej części Funchal może być łatwa i przyjemna, to już wyprawa w głąb wyspy to coś dla twardzieli. Niemniej widzieliśmy sporo rowerzystów forsujących wielokilometrowe podjazdy na górskich drogach. Jest to więc możliwe. Rower można zabrać ze sobą na wakacje, w zależności od sposobu w jaki mamy dotrzeć na wyspę, lub wypożyczyć na miejscu. Warto zapytać się w hotelu lub właściciela prywatnej kwatery o taką możliwość. Można również skorzystać ze zorganizowanych wycieczek rowerowych. Poszukać możecie na stronach happybikes.pt, cyclingmadeira.com lub madeiraislandroute.pt.

Górska ścieżka na Maderze
Górskie rejony Madery zwiedza się głównie pieszo chociaż dosyć wysoko można dojechać samochodem

10. Jak zwiedzać Maderę pieszo

Teoretycznie można przejść Maderę wzdłuż i wszerz pieszo. Wyspa pełna jest szlaków trekingowych o różnym stopniu trudności – od płaskich ścieżek wzdłuż lewad dla całych rodzin, nawet z dziecięcymi wózkami, po wymagające górskie szlaki, które wiele osób przyprawią o zawroty głowy.

Na Półwyspie Świętego Wawrzyńca na Maderze
Na Półwyspie Świętego Wawrzyńca na Maderze

Właśnie ze względu na olbrzymią ilość świetnie przygotowanych szlaków warto wynająć samochód. Oczywiście w większość pięknych miejsc Madery można dojść pieszo, ale szkoda na to czasu. Najlepiej podjechać w konkretne miejsce na początku szlaku, zostawić samochód na parkingu i ruszyć w pieszą trasę. Można też w konkretne miejsce dojechać autobusem, ale może się to okazać w ostatecznym rozrachunku droższe, zwłaszcza jeśli jesteśmy w kilka osób.

Asfaltowa droga na Maderze
Czasami trzeba podejść trochę asfaltem

11. Komunikacja publiczna na Maderze

O komunikacji publicznej na Maderze pisałem już we wpisie wstępnym do naszego obszernego przewodnika po wyspie, tutaj więc jedynie przypomnienie najważniejszych informacji. Brak kolei jest zrekompensowany rozwiniętą komunikacją autobusową. Na Maderze znajdziecie kilka przedsiębiorstw autobusowych. Obsługują one różne obszary wyspy:

 • Horarios do Funchal – głównie okolice Funchal i południe Madery
 • Rodoeste – Funchal i zachodnia Madera, trasy wiodą głównie wzdłuż wybrzeża, od Funchal aż do Arco de Sao Jorge na północy
 • SAM – Funchal i wschodnia Madera w tym lotnisko
 • Empresa dos Autocarros do Caniço – głównie okolice Funchal i Madera południowo-wschodnia

Bilety można kupić bezpośrednio u kierowcy autobusu a w Funchal także przy Avenida do Mar. Ceny biletów zaczynają się od około 1,30 euro i są zależne od trasy.

Autobus w Funchal na Maderze
Autobus w Funchal

12. Bonus – Toyota Yaris Cross

Jako fani marki Toyota, co zapewne mogliście wywnioskować po wpisie Tokio Mega Web – coś dla fanów motoryzacji, mieliśmy w Funchal przyjemność pierwszy raz na żywo obejrzeć Toyotę Yaris Cross. W pięknym czerwonym kolorze. Wówczas bardzo świeży model, który na polskich ulicach był jeszcze niespotykany. No to wrzucam.

Toyota Yaris Cross w Funchal - profil
Toyota Yaris Cross w Funchal – profil
Toyota Yaris Cross - półprofil
Toyota Yaris Cross – półprofil
Linki i źródła: