Tu mogę przyznać bez bicia, że Marcin już niejednokrotnie suszył mi głowę, bym kartę wyrobiła, a ja mnożyłam tylko wymówki, żeby tego nie robić – ale przysięgam, że to tylko dlatego, że ciężko mi było znaleźć się w oddziale NFZ w godzinach jego funkcjonowania. Jak się okazuje wcale niepotrzebnie szukałam wymówek, bo cały proces można przejść online!
Co to jest karta EKUZ?
Karta EKUZ a właściwie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to karta potwierdzająca prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na koszt NFZ podczas tymczasowego pobytu na terenie innego państwa Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego EFTA.
Dla kogo EKUZ?
Karta EKUZ jest wydawana osobom, które podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu i które wyjeżdżają tymczasowo do kraju członkowskiego Unii Europejskiej lub krajów członkowskich EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Wyjazd nie musi być w celach turystycznych. Ze świadczeń mogą również korzystać osoby wyjeżdżające do pracy, a także uczniowie i studenci. Z tego co pamiętam jednym z wymogów wyjazdu na ERASMUS-a było właśnie wyrobienie sobie tej karty.
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Jak się okazuje są aż cztery ścieżki prowadzące do wyrobienia karty EKUZ:
- Wypełnienie wniosku i wysłanie skanu na adres mailowy: ekuz@nfz.gov.pl. Wniosek dostępny jest na stronie NFZ
- Wypełnienie wniosku w oddziale NFZ
- Wysłanie wniosku pocztą do oddziału NFZ
- Wysłanie wniosku poprzez skrzynkę ePUAP
Odbiór karty następuje przez odbiór osobisty w oddziale, odbiór na poczcie lub upoważnienie osoby trzeciej do odbioru karty. Wzór upoważnienia w ostatnim przypadku również dostępny jest pod podanym powyżej linkiem.
Ile jest ważna karta EKUZ?
Ważność karty EKUZ uzależniona jest od osoby składającej wniosek. Po wszystkie detale odsyłam na podaną wyżej stronę lub polecam kontakt z wykwalifikowanymi pracownikami.
Z informacji, które możemy wyczytać na stronie wynika, że w większości przypadków jej ważność waha się i wynosi:
- 2 miesiące m.in. dla osób bezrobotnych, zarejestrowanych w Urzędzie Pracy
- 6 miesięcy dla nieubezpieczonych osób spełniających konkretne warunki,
- 18 miesięcy m.in. dla rencistów i studentów,
- 36 miesięcy m.in. dla osób ubezpieczonych zatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą pozarolniczą i rolniczą lub osób korzystających z zasiłków emerytalnych,
- 5 lat m.in. dla emerytów, osób poniżej 18 roku życia, dzieci i uczniów.
Po co jest karta EKUZ?
Generalnie rzecz biorąc karta EKUZ ma zapewnić bezpieczeństwo korzystania z opieki medycznej za granicą na takim samym poziomie, jak osobie ubezpieczonej w danym państwie. W praktyce oznacza to, że osoba okazująca kartę EKUZ będzie obciążona takimi samymi kosztami jak obywatel. Jeśli ubezpieczony w tymże kraju płaci za jakiś zabieg mimo ubezpieczenia, my również zostaniemy za niego obciążeni.
Jeśli nie udało Wam się uzyskać karty przed wyjazdem i ponieśliście koszty opieki medycznej możecie wystąpić do Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o zwrot kosztów leczenia. Według informacji dostępnej na stronie NFZ, Fundusz może zwrócić koszty, których ubezpieczony nie poniósłby mając ze sobą kartę.
Podsumowując – karta EKUZ to naprawdę świetna sprawa i warto ją mieć w portfelu podczas zagranicznych wojaży. Tym bardziej, że jej wyrobienie to tylko formalność. Teraz nie mam już żadnych wymówek i wyrabiam kartę! A Wy korzystaliście już z karty EKUZ? Możecie podzielić się doświadczeniami?