Liverpool śladami The Beatles

Liverpool śladami The Beatles

Miałam okazję być w Liverpoolu podczas służbowej podróży kilka lat temu. I chociaż nie wszystkie odwiedzone miejsca będą aktualne, to z pewnością mogą posłużyć jako szkic planu zwiedzania. Na wstępie powiem, że nie jestem ogromną fanką The Beatles, chociaż nie zaprzeczam, że ich utwory znajdują się na mojej playliście. Jednak będąc w Liverpoolu nie wyobrażałam sobie zwiedzania bez odwiedzenia ikonicznych miejsc, które chyba na zawsze wpisały się w historię pop-kultury. Odwiedzając Liverpool ciężko nie natknąć się na miejsca bezpośrednio związane z zespołem. To miasto jest przesiąknięte historią bandu i świetnie z tego korzysta. Co zatem udało mi się zobaczyć podczas krótkiej wizyty?

*Wpis zawiera linki afiliacyjne do GetYourGuide

The Beatles Story

To nie jedyne, ale zdecydowanie największa muzeum ze stałą wystawą pamiątek The Beatles. Poza eksponatami, jak stroje, instrumenty, czy rękopisy znajdują się tam także repliki m.in. Mathew Street i The Cavern. W środku można zapoznać się z historą zespołu, ale także z indywidualnymi historiami członków i posłuchać słynnych utworów. W gablotach naturalnie znajdują się okładki, plakaty i padżety wyprodukowane jescze w latach 60-tych. Zwiedzanie uświetniają audioguidy, które mają również wgrany język polski. Więcej informacji o muzeum wraz z godzinami otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie.

The Beatles Story, Liverpool, muzeum Beatlesów

Koszt biletu normalnego to 18 funtów, studenci i seniorzy zapłacą 4 funty mniej, a dzieci tylko 10 funtów. Bilety można zakupić wcześniej, chociażby korzystając z poniższej wyszukiwarki – doskonale widać na niej również dostępność wybranych terminów:

Double Fantasy – Yoko & John

Podczas mojego pobytu w Liverpoolu nadal można było odwiedzić wystawę poświęconą historii miłosnej Johna Lennona i Yoko Ono, oczywiście spora część wystawy była bezpośrednio związana z zespołem The Beatles. Wystawa naprawdę robiła wrażenie – poza zdjęciami i fragmentami wywiadów na ścianach, były również wystawy interaktywne – sale w których grała muzyka, stoilik na którym można było rozegrać partyjkę szachów. Wystawa mieściła się w budynku Muzeum of Liverpool i można było ją podziwiać w terminie 18 maja 2018 roku aż do 3 listopada 2019 roku.

Pier Head

Na Pier Head znajduje się pomnik 4 członków zespołu The Beatles, który oficjalnie odsłonięto w 2015 roku. Posągi – dzieło Andy’ego Edwardsa zostały wykonane z brązu.

Mathew Street

Na Mathew Street znajduje się przede wszystkim słynny The Cavern Club, a poza nim można odwiedzić liczne kluby, restauracje i sklepy dedykowane Beatlesom. Siedzibę ma tutaj także Liverpool Beatles Museum

The Cavern Club

The Cavern Club to miejsce, w którym The Beatles zorganizowali swój pierwszy koncert. To właśnie tam zobaczył ich Brian Epstein, który został ich managerem. Co ciekawe klub nie jest związany tylko z The Beatles. Występowali tutaj także The Rolling Stones, Queen, Adele czy Arctic Monkeys.

Liverpool Beatles Museum

W Liverpool Beatles muzeum znajduje się ponad 300 oryginalnych pamiątek powiązanych z zespołem. Podziwiać można instrumenty, ubrania, ale także odręcznie pisane listy. Jednym z ciekawszych przedmiotów w muzeum są okulary Johna Lennona.

Bilety wstępu kupimy za 17 funtów, a ich dostępność można sprawdzić poniżej:

Jakie jeszcze miejsca w Liverpoolu są związane z Beatlesami?

  • Strawberry Field – to miejsce znane z piosenki Johna Lennona o tym samym tytule. Utwór w nawiązuje do sierocińca w Liverpoolu. Obecnie w miejscu sierocińca jest małe muzeum.
  • Penny Lane to ulica również kojarzona z utworem Beatlesów. Napisana przez Paula McCartneya, nawiązuje do miejsc i postaci z Liverpoolu. Mimo, że na ulicy nie ma niczego do zobaczenia dla fanów zespołu jest to ważne miejsce.
  • Żółta łódź podwodna, Liverpool John Lennon Airport – to potężny model wodzi podwonej wykonany ze stali. Waży 18 ton i mierzy ponad 15 metrów. Ma nawet replikę kabiny kontrolnej z oryginalnym wyposażeniem.
  • Pomnik Eleanor Rigby, Stanley Street – statua znajduje się na kamiennej ławce. Pomnik stworzył Tommy Steel w 1981 roku.
  • Hard Days, Hard Nights Hotel, North John Street – hotel znajduje się w niedalekiej odległości od Mathew Street. Obiekt ozdobiono pamiątkami związanymi z Beatlesami, a nawet apartamenty nazwano nazwiskami Lennon & McCartney. Fasadę budynku ozdabiają posągi muzyków, a w bar serwuje drinki, które bezpośrednio kojarzą się z zespołem.

Moją ulubioną piosenką The Beatles jest zdecydowanie Blackbird. Wybrzmiewała ona w mojej głowie podczas spaceru po mieście i jeszcze bardziej umilała zwiedzanie. Teraz, gdy leci w słuchawkach pozwala mi przenieść się do uliczek Liverpoolu w ten słoneczny, acz nieco mroźny dzień. Ciekawa jestem jaka jest Wasza ulubiona piosenka The Beatles! Skusiliście się na spacer po Liverpoolu?