Lotnisko i lądowanie na Maderze – nie taki diabeł straszny

Lotnisko i lądowanie na Maderze – nie taki diabeł straszny

Lotnisko i lądowanie na Maderze to tematy, które interesują wiele osób. Zwłaszcza lądowanie na tej portugalskiej wyspie przeraża niektórych. Szczególnie tych, którzy podobnie jak ja, boją się latać. Mam nadzieję, że ten artykuł uspokoi wielu spośród Was. Lotnisko na Maderze samo w sobie również jest bardzo interesujące.

Międzynarodowy Port Lotniczy Cristiano Ronaldo widziany od strony Ponta de São Lourenço
Lotnisko i lądowanie na Maderze – Międzynarodowy Port Lotniczy Cristiano Ronaldo widziany od strony Ponta de São Lourenço

1. Port lotniczy Madera

Port lotniczy Madera, nieformalnie zwany Lotniskiem Funchal lub Lotniskiem Madera to oficjalnie Międzynarodowy Port Lotniczy Cristiano Ronaldo (Cristiano Ronaldo International Airport). Imię najbardziej chyba znanej na świecie osoby pochodzącej z Madery port lotniczy nosi od 2016 roku. Przypomina o tym znajdujące się przed terminalem lotniska popiersie Cristiano Ronaldo. Rzeźba ta jest źródłem kontrowersji, podobnie jak sama zmiana nazwy portu lotniczego.

Lotnisko ma Maderze - popiersie Cristiano Ronaldo
Lotnisko ma Maderze – popiersie Cristiano Ronaldo

Lotnisko na Maderze zostało oficjalnie otwarte 7 lipca 1964 roku. Pierwszym samolotem, który na nim wylądował był legendarny Lockheed Constellation portugalskich linii lotniczych TAP Portugal. Od tego czasu przeszło kilka przebudów i rozbudów, w szczególności w zakresie przedłużania pasa startowego. Tym przebudowom lotnisko zawdzięcza swój obecny niezwykły kształt.

Międzynarodowy Port Lotniczy Cristiano Ronaldo - makieta
Międzynarodowy Port Lotniczy Cristiano Ronaldo – makieta

Niezwykły kształt lotniska związany jest z imponującą konstrukcją pasa startowego. Ma on długość 2781 metrów, przy czy duża jego część zbudowana jest na platformie wspartej na 180 kolumnach. Platforma ta położona jest częściowo nad oceanem. Ze względu na rzeźbę terenu niektóre kolumny mają aż 70 metrów wysokości. Rozbudowa lotniska na Maderze zdobyła w 2004 roku nagrodę Outstanding Structure Award przyznawaną przez organizację International Association for Bridge and Structural Engineering. Tą samą nagrodę otrzymały przykładowo Burj Khalifa w Dubaju w 2011 oraz Shanghai Tower w 2016 roku

Makieta lotniska na Maderze
Makieta lotniska na Maderze

Port lotniczy Madera położony jest w Santa Cruz, około 13 kilometrów od stolicy Madery – Funchal. Kod lotniska to FNC. Obsługuje ono rocznie około 3 milionów pasażerów, co czyni je czwartym najbardziej ruchliwym lotniskiem w Portugalii. Obsługuje głównie loty z Europy.

Lotnisko i lądowanie na Maderze - parking przy lotnisku
Lotnisko na Maderze położone jest tuż nad Oceanem Atlantyckim – widok z piętra terminalu

2. Jak dolecieć na Maderę z Polski

W chwili kiedy piszę ten tekst, na Maderę z Polski można dolecieć liniami WizzAir. Dostępne są loty z Katowic oraz Warszawy. Jeśli mieszkacie w pobliżu innego polskiego lotniska, możecie poszukać połączenia przez Londyn. Pozwoli to na większą elastyczność w wyborze terminu wakacji na Maderze oraz da możliwość powiązania wyjazdu z krótkim pobytem w stolicy Anglii. A jeśli będziecie szukali w Londynie taniego noclegu, polecamy ten hostel w doskonałej lokalizacji. Oprócz samodzielnej organizacji lotu na Maderą, dostępna jest oczywiście bogata oferta biur podróży oraz loty czarterowe.

Lotnisko i lądowanie na Maderze - samolot podchodzący do lądowania
Lotnisko i lądowanie na Maderze – samolot podchodzący do lądowania

3. Lądowanie na Maderze

Lotnisko na Maderze cieszy się złą sławę ze względu na rzekomo niebezpieczne podchodzenie do lądowania i starty z tej portugalskiej wyspy. Rzeczywiście w internecie znaleźć można dużo opowieści, a na YouTube mnóstwo filmów przedstawiających rzucane wiatrem przy lądowaniu samoloty. Nie ma w tym dużo przesady, ale nie oznacza to, że trzeba się szczególnie bać. Prawda jest taka, że praktycznie na każdym lotnisku możemy doświadczyć trudnych warunków. Dotyczy to w szczególności lotnisk na wyspach. Ja sam jednego z najbardziej turbulentnych lądowań przy silnym bocznym wietrze doświadczyłem na Teneryfie.

Lotnisko i lądowanie na Maderze -Madera widziana z okien samolotu
Madera widziana z okien samolotu

Chociaż Międzynarodowy Port Lotniczy Christiano Ronaldo jest uważany za dziewiąte na świecie i trzecie najniebezpieczniejsze lotnisko w Europie, to nasze lądowanie na Maderze należało do jednego z najspokojniejszych i najprzyjemniejszych jakiego doświadczyłem w żuciu (a lotów odbyłem całkiem sporo). Może po prostu dopisało nam szczęście. Lecieliśmy z Londynu, a więc do wyspy podlatywaliśmy od strony północno-wschodniej. Dzięki temu w trakcie zniżania lotu widzieliśmy Port lotniczy Madera z okien po prawej stronie. Samolot następnie wykonał nawrót i podszedł do lądowania od południowego zachodu. Spokojnie, łagodnie i z pięknymi widokami.

Lotnisko i lądowanie na Maderze
Lotnisko i lądowanie na Maderze

4. Planespotting na Maderze

Na lotnisku na Maderze lądują głównie samoloty wąskokadłubowe. Szerokokadłubowe maszyny mogą na nim również lądować, ale zdarza się to rzadko. Niegdyś lądowały na nim Airbusy A330-200 linii TAP Air Portugal, a w 2002 miało miejsce nawet lądowanie Boeinga 747-200 linii Air Atlanta.

Lotnisko i lądowanie na Maderze -samolot turbośmigłowy ATR linii Binter Canarias na płycie lotniska
Samolot turbośmigłowy linii Binter Canarias na płycie lotniska na Maderze

Lista maszyn, które można spotkać w Porcie lotniczym Madera nie jest obecnie zbyt imponująca. Głównymi gośćmi na lotnisku są Boeingi 737 oraz Airbusy A320. Oprócz tego spotkać można turbośmigłowe ATR-y oraz odrzutowce dyspozycyjne.

Międzynarodowy Port Lotniczy Cristiano Ronaldo na Maderze, odrzutowce dyspozycyjne
Międzynarodowy Port Lotniczy Cristiano Ronaldo na Maderze obsługuje również samoloty dyspozycyjne

Lotnisko jest jednak atrakcyjne dla planespotterów z innych powodów. Przede wszystkim dostępny jest odkryty teras obserwacyjny na który może wejść każdy odwiedzający lotnisko. Wejście jest możliwe zarówno przed kontrolą bezpieczeństwa, jak i ze strefy bezcłowej (osobne tarasy). Ponieważ terminal znajduje się bardzo blisko pasa startowego, widok na na startujące samoloty jest doskonały.

Samolot linii Eurowings kołuje w stronę pasa startowego
Lotnisko na Maderze – samolot linii Eurowings kołuje w stronę pasa startowego
Startujący samolot
Start samolotu linii Eurowings z lotniska na Maderze

Ze wschodniej części wyspy, ze szlaku Ponta de São Lourenço, do którego punktu początkowego dojedziecie samochodem, można obserwować nadlatujące w stronę Madery samoloty. Tutaj widać szczególnie dobrze jak samoloty nadlatujące od strony Europy kontynentalnej wykonują zwrot, aby wylądować na pasie lotniska z kierunku południowo-zachodniego. W zależności od miejsca w którym będziecie się znajdować, przelatują one praktycznie nad głowami.

Startujący samolot z oddali
Samolot linii Eurowings nad Santa Cruz na Maderze

5. Lotnisko na Maderze – transfer

Międzynarodowy Port Lotniczy Cristiano Ronaldo zwany również potocznie Lotniskiem Funchal tak na prawdę nie znajduje się w stolicy Madery, ale nieopodal Santa Cruz. Jeśli chcemy dojechać do Funchal albo w inną część wyspy, można skorzystać z jednej z trzech opcji: taksówki, autobusu lub wynajętego samochodu. Znaki na lotnisku pokierują Was na postój taksówek oraz przystanek autobusowy. Skorzystanie z taksówki nie jest specjalną filozofią, natomiast autobus może być rozwiązaniem tańszym.

Wnętrze terminalu lotniska na Maderze
Wnętrze terminalu lotniska na Maderze – znaki Was poprowadzą

Transport autobusowy na Maderze jest bardzo dobrze zorganizowany. Na wyspie działa kilka przedsiębiorstw autobusowych, o czym pisałem już dokładnie we wpisie Wakacje na Maderze w pigułce. Z lotniska najwygodniej będzie skorzystać z autobusu firmy SAM, która oferuje Aeorobus do Fucnhal. Bilet można kupić bezpośrednio u kierowcy. W trakcie naszych wakacji kurs w jedną stronę kosztował 5 euro, a kupując od razu bilet powrotny zapłaciliśmy łącznie 8 euro. Jeśli planujecie wybrać się w inną część Madery możecie skorzystać z autobusów rejsowych. Ponieważ poszczególni przewoźnicy nie obsługują całej wyspy, to jeśli na przykład chcecie wybrać się na zachód, konieczna może być przesiadka. Polecam do wyszukiwania połączeń korzystanie z map Google. Sprawdzają się tutaj bardzo dobrze.Booking.com

Samolot na płycie lotniska
Samolot na płycie maderskiego lotniska

6. Port Lotniczy Madera – wynajem samochodu

Jeśli planujecie zwiedzać Maderę samochodem, jego wynajem na lotnisku zaoszczędzi Wam konieczności organizowania sobie transferu z lotniska w inny sposób. Wiele wypożyczalni znajduje się na poziomie 0 lotniska. Warto jednak zarezerwować samochód z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że pojazd będzie dostępny. Istotne jest również to, że rezerwacja z odpowiednim wyprzedzeniem może pozwolić uzyskać korzystniejszą cenę. Skorzystać można przykładowo z serwisu Rentalcars.com. Jeśli wypożyczacie samochód za granicą po raz pierwszy, polecam również jeden ze wcześniejszych wpisów Anety – Wypożyczenie samochodu dla początkujących.

Samolot na płycie maderskiego lotniska
Widok na pas startowy w tarasu widokowego lotniska na Maderze

7. Lotnisko na Maderze – poczekalnia i strefa bezcłowa

Poczekalnia na lotnisku na Maderze jest przestronna a strefa bezcłowa, jak na tak niewielkie lotnisko, bardzo dobrze zaopatrzona. Sklepów i punktów gastronomicznych nie brakuje. Wśród punktów gastronomicznych znajdziemy m.in. Burger Kinga, Pizzę Hut, Starbucksa, Cockpit i inne. Pamiętajcie jednak, że inne restauracje i kawiarnie dostępne są przed a inne po kontroli bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o sklepy to dostępne są m.in. Madeira Duty Free, Parfois, ALE-HOP i inne.

Wnętrze terminalu po kontroli bezpieczeństwa
Wnętrze terminalu po kontroli bezpieczeństwa – wolnych miejsc w poczekalni sporo

Ceny, jak to na lotnisku w strefie bezcłowej, są wysokie. Chociaż w tym przypadku mogę z czystym sumieniem wstrzymać się od dodania przymiotnika „absurdalnie”, gdyż widywałem dużo wyższe. Niemniej zalecam kupić ewentualne pamiątki wcześniej poza lotniskiem.

Wewnątrz terminalu lotniska na Maderze
Wewnątrz terminalu lotniska na Maderze

Olbrzymią zaletą jest możliwość wyjścia bezpośrednio ze strefy bezcłowej na wspomniany wyżej teraz widokowy. Dzięki temu można wypić kawę czy zjeść zakupioną na miejscu przekąskę równocześnie obserwując startujące i lądujące samoloty. Jest to świetne miejsce, aby cieszyć się ostatnimi promieniami maderskiego słońca przed powrotem do domu.

Linki