Madryt – jak dostać się z lotniska MAD do centrum?

Madryt – jak dostać się z lotniska MAD do centrum?

Dostanie się z lotniska do centrum to jedna z pierwszych rzeczy od której zaczynamy planowanie naszych wyjazdów. Lotnisko Adolfo Suáreza Madryt – Barajas (MAD) leży około 13 kilometrów od centrum miasta. Jest także jednym z największych lotnisk w Europie i składa się z czterech terminali. Obsługuje ponad 50 milionów pasażerów rocznie. Jak dojechać z lotniska do centrum miasta? Co znajdziemy na lotnisku? Odpowiadamy!

*Wpis zawiera linki afiliacyjne do GetYourGuide

  • Nazwa: Lotnisko Adolfo Suáreza Madryt – Barajas
  • Kod IATA: MAD
  • Ilość terminali: 4
  • Adres: Av de la Hispanidad, s/n, 28042 Madrid, Hiszpania
  • Strona internetowa: aeropuertomadrid-barajas.com

Co należy wiedzieć o lotnisku MAD?

Lotnisko ma łącznie 4 terminale, z czego terminal 4 znajduje się około 3 kilometry od pozostałych. Pomiędzy terminalami pasażerów może przewieźć darmowy autobus wahadłowy kursujący całą dobę. W ciągu dnia kursy są co 5-10 minut, nocą autobus kursuje rzadziej – co 20-40 minut. Co ciekawe terminal 4 jest jednym z największych terminali na świecie, a jego powierzchnia przekracza 760 000 m².

Jakie linie lotnicze mają w ofercie bezpośrednie loty z Polski do Madrytu?

Jeśli chodzi o bezpośrednie loty z Polski do Madrytu jest kilka opcji. Połączenia takie oferuje Ryanair zarówno z Warszawy (Modlin) jak i z Krakowa (Balice). Poza tym Wizzair lata z lotniska Fryderyka Chopina w Warszawie. Bezpośrednie loty kupimy również u polskiego przewoźnika LOT z wylotem z Warszawy. My lecieliśmy z Krakowa i zapłaciliśmy 298 zł za dwie osoby – lecieliśmy tylko z bagażem podręcznym.

Z jakiego terminala na lotnisku MAD odlatuje Wizzair i Ryanair?

Samoloty linii lotniczej Ryanair odlatują z terminala 1-go na pierwszym piętrze, przyloty natomiast są obsługiwane na poziomie 0. Dokładnie tak samo operują samoloty linii Wizz Air.

Z jakiego terminala na lotnisku MAD odlatują samoloty linii lotniczej LOT?

Samoloty LOT-u odlatują z terminala 2-iego na drugim piętrze, natomiast przyloty obsługiwane są na tym samym terminalu na poziomie 0.

Co znajdziemy na lotnisku MAD?

Poza ogromną strefą bezcłową, w terminalach jest mnóstwo automatów z przekąskami, zimnymi napojami i kawą. Na lotnisku znajdują się oczywiście VIP lounges, w których jednak nie wolno palić. Specjalne miejsce dla palaczy znajduje się przy terminalu 4. Można tutaj także przenocować – pokoje znajdują się w terminalu 4, na poziomie -1. Poza tym na lotnisku dostępne są również typowe dla wszystkich lotnisk usługi – parking lotniskowy, usługa przechowywania bagażu, biuro rzeczy znalezionych, ale też siłownię w terminalu 4, czy specjalne strefy dla dzieci.

lotnisko, terminal, przejscie do bramek, pasazerowie

Czy są inne lotniska w Madrycie?

Lotnisko Madrid Barajas to główne i największe lotnisko Madrytu, nie jest jednak jedyne. Poza nim w mieście są jeszcze dwa porty lotnicze – Madrid Torrejon i Madrid Cuatro Vientos. Pierwsze z nich jest lotniskiem wojskowym używanym przez Hiszpańskie Siły Powietrzne. Madrid Cuatro Vientos od 1970 roku również nie obsługuje ruchu pasażerskiego. Świadczy natomiast usługi cywilno-wojskowe i służy jako lądowisko dla helikopterów medycznych.

Jak dojechać z lotniska MAD do centrum Madrytu?

Zazwyczaj z lotniska do centrum miasta i oczywiście w drugą stronę, można się dostać na kilka sposobów. Podobnie jest w przypadku tego lotniska. Jak wszędzie najdroższą opcją będzie dojazd taxówką, a najtańszą opcją – podróż komunikacją miejską. Wybór sposobu dotarcia do centrum będzie uzależniony od godziny przylotu i oczywiście Waszych preferencji.

Autobusy miejskie

Najtańszą opcją na dotarcie do centrum jest skorzystanie z połączenia autobusowego. Z lotniska odjeżdżają autobusy miejskie numer 101 oraz 200. Przystanek autobusowy znajduje się między wyjściem z terminala 1 i 2. Bilety w cenie 1.50 euro można kupić u kierowcy. Autobus numer 101 dojeżdża do stacji Canillejas, a autobus numer 200 do stacji Intercambiador De Avenida De América. W zależności od tego gdzie będziecie chcieli się dostać możecie wykorzystać te stacje do przesiadki na inny autobus. Rozkłady jazdy oraz informacje o interesujących Was trasach znajdziecie na oficjalnej stronie przewoźnika EMT

Exprés Aeropuerto (Airport Express)

Autobus Exprés Aeropuerto również jest obsługiwany przez firmę EMT i to na niego się zdecydowaliśmy ze względu na godziny przylotu i odlotu. Jego zaletą jest bez wątpienia fakt iż kursuje całą dobę. Jest to autobus wahadłowy więc pierwszym, ale też ostatnim przystankiem jest lotnisko. Różnią się natomiast przystanki końcowe w Madrycie. W ciągu dnia będzie to dworzec Atocha, w nocy – Plac Cibeles. Autobus odjeżdża z tego samego miejsca, co autobusy miejskie. Bilet natomiast kosztuje 5 euro i można go kupić u kierowcy. Rozkład jazdy można sprawdzić na oficjalnej stronie.

Metro

Metro jest bardzo wygodnym sposobem dotarcia do miasta pod warunkiem, że kursuje w godzinach przylotu samolotów :). Aby dotrzeć do centrum trzeba wsiąść w linię numer 8. Przystanki metra znajdują się przy terminalu 2 (stacja Aeropuerto T1 T2 T3) oraz Terminalu 4 (stacja Aeropuerto T4). Przejazd całej trasy zajmuje jedynie 15 minut. Jeśli chodzi o ceny biletów to wszystko zależy od stacji docelowej. Jednak do każdego przejazdu dopłaca się 3 euro za dojazd z i na lotnisko. Bilety można nabić na Public Transport Card, którą kupimy w automacie na stacji. My poruszaliśmy się po mieście korzystając z paczki 10 biletów. Może z nich korzystać więcej osób – wystarczy odbić odpowiednią ilość przejazdów. Aktualne ceny oraz promocje znajdziecie na oficjalnej stronie metra.

Pociągi RENFE

Kolejnym sposobem dostania się do centrum jest skorzystanie z pociągów RENFE. Między lotniskiem i centrum Madrytu kursują dwie linie C1 oraz C10. Stacja pociągów znajduje się na terenie terminala 4. Pociągi kursują co pół godziny, między 5:00 i 00:00. Aktualny rozkład oraz listę wszystkich przystanków sprawdzimy na tej stronie. Bilety będą kosztowały 2.60 euro w jedną stronę i są dostępne w automatach i oczywiście kasie biletowej.

Taksówki

Cena przejazdu taksówką z lotniska do centrum jest z góry ustalona i wynosi 30 euro w jedną stronę. Korzystając z taksówek należy upewnić się przed rozpoczęciem kursu, że kierowca uruchomi taksometr na początku podróży. Kierowca powinien także wskazać stawkę minimalną. Pamiętajcie, że po skończeniu kursu można poprosić o fakturę za przejazd.