Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie

Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie

Po zwiedzeniu wybranych muzeów na Wyspie Muzeów skierowaliśmy się do Muzeum Historii Naturalnej lub inaczej Muzeum Przyrodniczego (niem. Museum für Naturkunde). Muzeum znane jest też jako Naturkundemuseum lub Humboldt-Museum. Ta ostatnia nazwa bierze się z tego, że formalnie muzeum jest częścią Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie.

*Wpis zawiera linki afiliacyjne do GetYourGuide

Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie - spreparowane okazy ssaków rogatych
Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie pełne jest spreparowanych okazów zwierząt

Muzeum znajduje się od 1889 roku w budynku przy Invalidenstraße. Według różnych danych do których dotarłem posiada ono między 25 a 30 milionów eksponatów. Oznacza to, że jest to największe muzeum o tej tematyce w Niemczech. Eksponaty z zakresu takich dziedzin jak zoologia, paleontologia i mineralogia rozmieszczono na powierzchni ekspozycyjnej 4400 metrów kwadratowych.

Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie: szkielet brachiozaura
Zrekonstruowany szkielet brachiozaura o wysokości 13 metrów jest dumą muzeum

Paleontologia

Najsłynniejszym eksponatem muzeum z zakresu paleontologii jest zrekonstruowany szkielet brachiozaura o wysokości około 13 metrów. Jest to największy na świecie, szkielet tego gada, który został wystawiony. Prawie wszystkie kości berlińskiego szkieletu pochodzą od jednego osobnika. Jedynie kilka kręgów ogona pochodzi od innego zwierzęcia.

Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie: szkielet diplodoka
Na pierwszym planie szkielet diplodoka a za nim szkielet brachiozaura

Szkielet brachiozaura stoi w holu głównym muzeum. Nie jest to jednak jedyny szkielet prehistorycznego gada znajdujący się w tym miejscu. Z innych imponujących rekonstrukcji mamy tutaj również szkielet diplodoka, kentrozaura oraz allozaura. Wiele eksponatów pochodzi z jednej z najważniejszych wypraw paleontologicznych do Tanzanii, która odbyła się w latach 1909-1913.

Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie - szkielet kentrozaura
Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie – szkielet kentrozaura

Innym znaczącym eksponatem jest okaz Archaeopteryxa. Zwierzę to powszechnie uważa się za pierwszego ptaka i żyło przed 150 milionami lat. Berliński okaz uważa się za najbardziej znaną skamieniałość na świecie. Można go zobaczyć w specjalnej szafie zabezpieczającej. Aby go zobaczyć, polecam odwiedzić muzeum osobiście.

Zoologia

Niemniej imponujące od eksponatów z dziedziny paleontologii są eksponaty z zakresu zoologii. Te wydały mi się dużo bardziej interesujące niż szkielety dinozaurów. Może dlatego, że przedstawiają świat nam bliższy, bardziej kolorowy i niesamowicie zróżnicowany.

Dwa spreparowane hipopotamy a obok szkielet tego ssaka
Hipopotam – najgroźniejsze zwierzę Afryki

W Muzeum Historii Naturalnej zobaczyć można przede wszystkim tysiące spreparowanych gatunków. Ideą muzeum jest przedstawienie jak przytłaczająca różnorodność świata powstała w trakcie ewolucji. Zobaczyć można zarówno gatunki żyjące obecnie jak i takie, które już wyginęły. Wśród wspaniale wypchanych okazów nam rzuciły się w oczy przede wszystkim hipopotamy oraz ptak dodo, który wyginął około 1670 roku.

Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie - spreparowany ptak dodo
Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie – spreparowany ptak dodo

Prawdopodobnie najbardziej upiorna jest ogromna mokra kolekcja preparatów, której fragment możecie zobaczyć na głównym zdjęciu tego postu. W kolekcji tej okazy przechowuje się w roztworze 70% alkoholu i 30% wody. W jej skład wchodzi 276 tysięcy słojów przechowujących milion okazów. Wyeksponowano je w olbrzymich podświetlonych szafach na tysiącach metrów półek. Całość wygląda jak laboratorium szalonego naukowca.

Geoda ametystowa
Geoda ametystowa w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie

Mineralogia

Obok ekspozycji o kosmosie, układzie słonecznym i powstaniu Ziemi, historię geologiczną naszej planety przedstawia bogata kolekcja minerałów. Kolekcja berlińskiego muzeum obejmuje 200 tysięcy okazów, stanowiących 65% wszystkich znanych minerałów. Wystawionych na na ekspozycji jest 1077 egzemplarzy.

Zbiory minerałów widnieją w zabytkowych szafach w sali, która w dużej mierze zachowała się tak jak wyglądała w XIX wieku.

Puchaty minerał
Niektóre minerały przyjmują bajeczne kształty

Bilety, wejście i zwiedzanie

W trakcie naszej wycieczki do muzeum obowiązywał zakup biletów online. Cena wynosiła 8 euro dla dorosłych i 5 euro za bilet zniżkowy. Istnieją różne rodzaje biletów grupowych i rodzinnych. Pod postem podaję link do strony z informacją na temat różnych rodzajów biletów.

Spreparowana panda wielka na gałęzi
Panda wielka

Muzeum jest nieczynne w poniedziałki. Od wtorku do piątku czynne jest w godzinach 9.30 do 18.00, a w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 18.00. W trakcie naszej wizyty trzeba było zarezerwować porę wejścia. Dostępne były dwie możliwości – przed 14.00 i po 14.00. Niestety ze względów bezpieczeństwa wszelkie interaktywne ekspozycje i zabawy dla dzieci były zamknięte.

W chwili pisania tego tekstu Muzeum Historii Naturalnej jest tymczasowo zamknięte do 30 listopada 2020 roku z powodu pandemii. Nie wiadomo jednak czy okres ten nie zostanie przedłużony.

Stopa dinozaura - szkielet
Nie chciałbym aby taki mnie nadepnął

Bilety można kupić z wyprzedzeniem na przykład korzystając z poniższej wyszukiwarki [link afiliacyjny]

Linki