Muzeum Królowej Zofii w Madrycie

Muzeum Królowej Zofii w Madrycie

Muzeum Królowej Zofii w Madrycie to skrótowa nazwa Muzeum Narodowego Centrum Sztuki Królowej Zofii. Oficjalna hiszpańska nazwa to Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía lub w skrócie Museo Reina Sofía. Obowiązkowe do odwiedzenia miejsce w stolicy Hiszpanii dla miłośników sztuki. Co można tutaj zobaczyć? Kiedy odwiedzić? Gdzie kupić bilety?

*Wpis zawiera linki afiliacyjne do GetYourGuide

Prace Käthe Kollwitz w Muzeum Królowej Zofii w Madrycie
Prace Käthe Kollwitz w Muzeum Królowej Zofii w Madrycie

1. O Muzeum Królowej Zofii w Madrycie

Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii w obecnym kształcie jest placówką stosunkowo młodą, ponieważ zostało oficjalnie otwarte 10 września 1992 roku. Zajmuje ono duży neoklasycystyczny budynek dawnego Szpitala Głównego w Madrycie, który został wzniesiony w XVIII wieku. Muzeum ma powierzchnię 84.048 metrów kwadratowych.

Budynek Muzeum Narodowego Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie
Budynek Muzeum Narodowego Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie

Muzeum Królowej Zofii jest najczęściej odwiedzanym muzeum w Hiszpanii i jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. W rekordowym 2016 roku odwiedziło je 3.646.598 osób plasując madryckie muzeum na jedenastym miejscu na świecie.

W Muzeum Królowej Zofii zobaczyć można m.in. dzieła Salvadora Dali
W Muzeum Królowej Zofii zobaczyć można m.in. dzieła Salvadora Dali

2. Co można zobaczyć w Centrum Sztuki Królowej Zofii

Muzeum Królowej Zofii prezentuje przede wszystkim dzieła sztuki hiszpańskiej. Głównie dwudziestowiecznej. Obejrzycie tutaj dzieła Pabla Picassa i Salvadora Dali oraz wielu innych twórców. W Centrum Sztuki Królowej Zofii zobaczyć można m.in. słynną Guernicę Picassa. Szaro-czarno-biały obraz o wymiarach 349 na 776 centymetrów (wysokość x szerokość) jest wyrazem hołdu zbombardowanemu baskijskiemu miastu Gernika.

Angeles Santos Torroella, Tertulia
Angeles Santos Torroella, Tertulia

W zbiorach Centrum Sztuki Królowej Zofii nie zabraknie też dzieł artystów spoza Hiszpanii. Wymienić można chociażby Diego Riverę, sławnego meksykańskiego realistę, kubistę i muralistę a prywatnie męża Fridy Kahlo. Innym meksykańskim artystą wystawianym w muzeum jest także grafik Leopoldo Méndez.

Prace Josepa Renau w Muzeum Królowej Zofii w Madrycie
Prace Josepa Renau

To m.in. prace Leopoldo Medneza a także niemieckiego grafika Otto Dixa o antywojennym i antyfaszystowskim przesłaniu zrobiły na mnie największe wrażenie. W Muzeum Królowej Zofii znajdziemy olbrzymią kolekcję prac o podobnej tematyce jak również plakatów propagandowych, a także antywojennych i antyimperialistycznych.

Otto Dix, Szturmowcy nacierający w maskach gazowych w Muzeum Królowej Zofii w Madrycie
Otto Dix, Szturmowcy nacierający w maskach gazowych

3. Bilety do Muzeum Królowej Zofii w Madrycie

W chwili pisania tego tekstu normalny bilet wstępu do Muzeum Królowej Zofii kosztuje 12 euro. Można również kupić za 18 euro bilet na dwa niezależne wejścia ważny przez jeden rok. Dostępne są różne warianty biletów łączonych oraz z audio-przewodnikiem, o których więcej można przeczytać na stronie muzeum.

Bilety można kupić online na stronie muzeum albo w kasie. Wybierając tę drugą opcję należy jednak liczyć się z kolejką. Można również nabyć bilety za pośrednictwem serwisu GetYourGuide korzystając z poniższego narzędzia:

Leopoldo Méndez, Deportacja na śmierć
Leopoldo Méndez, Deportacja na śmierć

4. Kiedy najlepiej odwiedzić Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii

Muzeum Królowej Zofii jest czynne w poniedziałki oraz od środy do soboty w godzinach od 10:00 do 21:00, w niedziele od 10:00 do 14:30. We wtorki jest nieczynne. Nieczynne jest również 1 i 6 stycznia, 16 maja, 9 listopada, 24, 25 i 31 grudnia.

Możliwość darmowego wstępu do Muzeum istnieje w poniedziałki oraz od środy do soboty w godzinach od 19:00 do 21:00, w niedziele od 12:30 do 14:30 a także 18 kwietnia, 18 maja oraz 12 października. Jak widać darmowe wejście jest dostępne na 2 godziny przed zamknięciem, nie pozostaje więc dużo czasu na zwiedzanie. Trzeba się również liczyć z kolejną do wejścia.

Przed zaplanowaniem wizyty radzimy sprawdzić na stronie muzeum czy dni i godziny otwarcia nie uległy zmianie.

Maruja Mallo, La verbena
Maruja Mallo, La verbena

5. Trójkąt Sztuki w Madrycie i słów kilka o Muzeum Prado

Muzeum Królowej Zofii jest jednym z muzeów tzw. Trójkąta Sztuki (hiszp. Triángulo del Arte). Trzy muzea sztuki to Muzeum Prado, Muzeum Thyssen-Bornemisza oraz Centrum Sztuki Królowej Zofii. Muzeum Thyssen-Bornemisza poświęcimy w przyszłości osobny wpis. Nie planuję natomiast pisać oddzielnie o Muzeum Prado pomimo tego, że jest głównym hiszpańskim narodowym muzeum sztuki. Powodem jest to, że w Muzeum Prado obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania. Nie mam więc czego Wam pokazać. Musicie je zobaczyć sami. A jest co oglądać.

W Muzeum Królowej Zofii obejrzymy bogate zbiory plakatów propagandowych i antyfaszystowskich
W Muzeum Królowej Zofii obejrzymy bogate zbiory plakatów propagandowych i antyfaszystowskich

W Muzeum Prado zobaczycie między innymi Ogród Rozkoszy Ziemskich Hieronima Boscha, Trzy Gracje Rubensa, Panny dworskie (Las Meninas) Diego Velázqueza, Adama i Ewę Albrechta Dürera, dzieła Tycjana, El Greco, Caravaggio i Francisco Goyi. Uwierzcie mi – to jakie wrażenie zrobił na mnie obraz Saturn pożerający własne dzieci widziany na żywo, nie może się równać z oglądaniem żadnej fotoreprodukcji. Jeśli chcecie wybrać się do Muzeum Prado, aby również tego doświadczyć odradzam korzystanie z darmowych godzin wejścia. W muzeum jest wtedy bardzo tłoczno a czasu na zwiedzanie zbyt mało. Warto zdecydować się na płatne wejście. Bilet można kupić na stronie muzeum lub korzystając z poniższego narzędzia.

Ekspozycja plakatów propagandowych w Muzeum Królowej Zofii
Ekspozycja plakatów propagandowych w Muzeum Królowej Zofii

6. Centrum Sztuki Królowej Zofii – jak dojechać

Muzeum Królowej Zofii znajduje się w centrum miasta nieopodal dworca kolejowego Estación de Atocha – największego dworca kolejowego w Madrycie. Jest to wielki węzeł komunikacyjny w pobliżu którego zlokalizowane są liczne przystanki autobusowe. Najłatwiej do Muzeum Królowej Zofii dojechać linią metra nr 1 i wysiąść na stacji Estación Del Arte. W pobliżu muzeum zatrzymują się natomiast m.in. linie autobusowe o nr 6, 36, 41, 59, 85, 119, E1, N14.

Plakaty reklamujące pokazy iluzjonistyczne
Plakaty reklamujące pokazy iluzjonistyczne
Plakat propagandowy w Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie
Plakat propagandowy w Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie
Linki i źródła: