Najpiękniejsze lewady na Maderze

Najpiękniejsze lewady na Maderze

Madera i lewady to nierozłączne elementy. Większość osób odwiedzających wyspę decyduje się na wycieczkę ich szlakiem. Nie sposób jednak w trakcie wakacji, nawet 3-tygodniowych, przemierzyć ich wszystkich. A co jeśli na Maderze spędzimy tylko kilka dni? Warto wybrać dobrze. Przedstawiamy dwie najpiękniejsze naszym zdaniem lewady na Maderze.

*Wpis zawiera linki afiliacyjne do GetYourGuide

Najpiękniejsze lewady na Maderze - Levada do Risco
Najpiękniejsze lewady na Maderze – Levada do Risco

1. Najpiękniejsze lewady na Maderze

Ładne jest to, co się komu podoba. Zachwycić się pięknem lewad nie jest jednak trudno. W tym wpisie skupię się na dwóch: Levada do Risco i Levada das 25 Fontes. Myślę, że większość osób, które odwiedziły wyspę zgodzi się na naszym wyborem. W skrócie pisałem o tych szlakach już we wpisie Czym są lewady na Maderze. Teraz nieco szersza relacja.

Lewada na Maderze, którą warto zobaczyć - Levada das 25 Fontes
Lewada na Maderze, którą warto zobaczyć – Levada das 25 Fontes

2. Najpopularniejsze lewady na Maderze

Te lewady należą nie tylko do najpiękniejszych ale również najpopularniejszych. Obok ich urody wynika to również ze świetnie utrzymanych szlaków oraz faktu, że są one położone bardzo blisko siebie, na długim odcinku niemal równolegle. Można zaplanować więc ich zwiedzania tego samego dnia.

Najpiękniejsze lewady na Maderze - widok na wodospad z lewady Levada do Risco
Najpiękniejsze lewady na Maderze – widok na wodospad z lewady (Levada do Risco)

3. Instagramowe lewady na Maderze

Zanim zabiorę się za opis szlaku – mały spoiler dla niecierpliwych. Lewady o których piszę, a zwłaszcza znajdujące się na nich obiekty – wodospad Risco i jezioro Lagoa das 25 Fontes to jedne z najbardziej fotogenicznych, a co za tym idzie instagramowych miejsc na Maderze. Dlatego w zależności od pory roku i dnia spotkacie tutaj wielu amatorów fotografii i mediów społecznościowych. Ale nie ma się czego bać. Przemierzaliśmy te lewady w czerwcu i liczba ludzi pozwalała bez problemu nacieszyć się ich pięknem.

Instagramowe miejsce na Maderze - Lagoa das 25 Fontes, instagramowy wodospad Madera
Jedno z najbardziej instagramowych miejsc na Maderze – Lagoa das 25 Fontes

4. Jak dojechać do najpiękniejszych lewad

Do szlaku prowadzącego do najpiękniejszych lewad na Maderze najłatwiej dojechać samochodem – drogą ER 110. Przy początku szlaku znajduje się ogólnodostępny gruntowy parking. Jeśli dotrzecie tam rano nie powinno być problemów z parkowaniem. W sezonie, bliżej południa, trzeba będzie już parkować wzdłuż drogi, co jest praktykowane. W tym miejscu często pasą się swobodnie krowy i lubią wylegiwać się przy samochodach. Nie brakuje też pięknych widoków.

Krajobraz Madery w słoneczny dzień, niebieskie niebo, zielone góry
Z parkingu w pobliżu początku szlaku PR 6 z którego zaczynamy wyprawę na lewady również rozpościerają się piękne widoki

Jeśli nie dysponujecie samochodem lub z jakichś powodów nie chcecie nim jechać w tamte okolice, można skorzystać z jednej z dostępnych w lokalnych biurach wycieczek zorganizowanych. Wiele z nich obejmuje transfer z określonego miejsca w Funchal lub bezpośrednio z Waszego hotelu oraz wielojęzycznego przewodnika. Wycieczkę można zarezerwować przykładowo za pośrednictwem serwisu GetYourGuide.

Krowy leżące na łące na Maderze
Przy parkingu, podobnie jak w wielu miejscach na Maderze, spotkać można swobodnie pasące i wylegujące się krowy

5. Początek marszu

Naszą wycieczkę odbędziemy szlakiem PR 6 (do Levada das 25 Fontes) oraz jego odnogą – szlakiem PR 6.1, który pozwala wzdłuż lewady Levada do Risco dotrzeć do wodospadu Risco. Aby jednak dojść do samych lewad trzeba najpierw pokonać spory fragment trasy drogą asfaltową prowadzącą z parkingu do Rabaçal Nature Spot Cafe.

Asfaltowy fragment szlaku do lewad
Do samych lewad fragment szlaku trzeba przejść drogą asfaltową

Drogą trzeba pokonać 1,5 kilometra co zajmuje około pół godziny – w zależności od formy. Z parkingu wiedzie ona w dół a trzeba jeszcze tą samą drogą wrócić. Warto więc pamiętać aby na powrót zachować odrobinę sił. Jest to zdecydowanie najmniej ciekawy odcinek szlaku, chociaż jak prawie wszędzie na Maderze – tutaj też są piękne widoki. Na tym odcinku kursują też wahadłowo busy ze zorganizowanymi wycieczkami. Jest raczej bezpiecznie i należy zachować normalną ostrożność na drodze.

PR 6, popularna trasa na Maderze, widoki
Szlak PR 6 to jedna z najpopularniejszych tras na Maderze i nie zabraknie na niej pięknych widoków

6. Najpiękniejsze lewady na Maderze – miejsce na obozowisko

Asfaltową drogą dotrzemy do kawiarni Rabaçal Nature Spot Cafe. Na terenie kawiarni jest kilka stolików na zewnątrz, przy których można chwilę odpocząć, przepakować się i przygotować do właściwej trasy. Zachęcam do spróbowania sernika z galaretką z marakui. Jeśli wam się poszczęści znajdziecie wolne miejsca przy stolikach na tarasie, z którego roztacza się piękny widok na okolice.

Sernik z galaretką z marakui, piwo Coral, Rabaçal Nature Spot Cafe
Rabaçal Nature Spot Cafe – polecam sernik z galaretką z marakui

Na terenie znajduje się ogólnodostępna płatna toaleta. Przydadzą się drobne. W razie czego pieniądze można rozmienić w kawiarni. Warto było skorzystać gdyż na trasie nie znaleźliśmy żadnej toalety. Kawiarnia jest czynna zazwyczaj od 10:00 do 18:00. Kiedy dotarliśmy w to miejsce około 10:00 rano, prawie nie było ludzi. Kiedy wracaliśmy koło 15:00 o wolne stoliki na zewnątrz było już trudniej.

Rabaçal Nature Spot Cafe, widok z tarasu na Maderę
Widok z tarasu Rabaçal Nature Spot Cafe

7. Levada do Risco

Po krótkim postoju skierowaliśmy się od razu w stronę Levada do Risco. Po zejściu w dół znaleźliśmy się na dosyć szerokim i ubitym gruntowym szlaku biegnącym wzdłuż kanału.

Najpopularniejsze trasy na Maderze, zejście w dół w stronę Levada do Risco
Najpopularniejsze trasy na Maderze – kierujemy się w stronę Levada do Risco

Trasa należy na tym odcinku do dosyć łatwych. Biegnie płasko, a jedynym większym utrudnieniem w trakcie naszej wycieczki były połamane i powywracane drzewa. Warto także uważać na wystające korzenie.

Levada do Risco, najpiękniejsze lewady na Maderze, przewrócone drzewo
Levada do Risco na Maderze to stosunkowo łatwy szlak a jednym z nielicznych utrudnień były poprzewracane drzewa

Idąc lewadą w stronę wodospadu Risco od którego przyjęła ona swoją nazwę, najpiękniejsze widoki zobaczycie po lewej stronie. Co prawda szlak jest zarośnięty ale co jakiś czas drzewa się przerzedzają i odkrywają widok na dolinę.

Najpiękniejsze lewady na Maderze - widok na okolicę z Levada do Risco, las wawrzynowy na Maderze
Najpiękniejsze lewady na Maderze – widok na okolicę z Levada do Risco

Bliżej wodospadu ubita gruntowa droga się kończy a dalszą część szlaku pokonać trzeba częściowo biegnącym wzdłuż kanału murowanym chodnikiem. Jest na szczęście wystarczająco szeroko aby dwie osoby mogły się minąć a stalowe barierki zapewniają bezpieczeństwo.

Najpiękniejsze lewady na Maderze - Levada do Risco, murowana lewada
Najpiękniejsze lewady na Maderze – Levada do Risco

Na końcu Levada do Risco znajduje się wodospad Risco, który można wygodnie podziwiać z wybudowanego tutaj murowanego punktu widokowego. Wodospad Risco jest imponujący. Woda sprada w wysokości ponad 100 metrów. Zasilany jest wodą deszczową z płaskowyżu Paul de Serra.

Wodospad do Risco na Maderze, najpiękniejsza lewada na Maderze
Wodospad Risco to kulminacyjny punkt Levada do Risco

Na punkcie widokowym przy wodospadzie towarzyszyło nam mnóstwo ptaków, głównie zięby. Są w tym miejscu przyzwyczajone do turystów i lubią podchodzić blisko licząc na okruszki. Niestety nie udało nam się zaobserwować zniczka maderskiego.

Ptaki Madery, zięba
Na punkcie widokowym przy wodospadzie Risco towarzyszyło nam mnóstwo zięb

8. Levada das 25 Fontes

Po nacieszeniu oczu wodospadem Risco i podzieleniu się prowiantem z towarzyskimi ziębami ruszyliśmy w drogę powrotną, aby kierując się następnie drogowskazami dojść do lewady Levada das 25 Fontes.

Najpiękniejsze lewady na Maderze, Levada das 25 Fontes
Najpiękniejsze lewady na Maderze – Levada das 25 Fontes

Szlak wzdłuż lewady sprawia początkowo wrażenie większej ingerencji człowieka w naturę niż Levada do Risco. Kanał na większej długości biegnie w wybetonowanym lub kamiennym korycie. Większa część szlaku jest wybrukowana i wymurowania. Szlak jest jednak moim zdaniem ciekawszy i bardziej zróżnicowany. Jest też dłuższy.

Najpiękniejsze lewady na Maderze - Levada das 25 Fontes
Najpiękniejsze lewady na Maderze – Levada das 25 Fontes

Idąc lewadą Levada das 25 Fontes spotkacie wiele odcinków nieosłoniętych drzewami. Roztaczają się z nich piękne widoki. Zwróćcie uwagę, że na niektórych fragmentach ścieżka wzdłuż lewady jest dosyć wąska – na jedną osobę. Dlatego część szlaku jest jednokierunkowa – do Lagoa das 25 fontes idzie się inną drogą niż stamtąd wraca.

Najpiękniejsze lewady na Maderze, widoki na Levada das 25 Fontes
Idąc lewadą Levada das 25 Fontes na Maderze również znajdziecie miejsca z zapierającymi dech widokami

Niestety nie wszyscy turyści stosują się do nakazu ruchu jednokierunkowego. Dlatego na pewnym odcinku co jakiś czas musieliśmy mijać się na szerokim miejscami na 30 centymetrów chodniku. Na szczęście da się to zrobić, chociażby ustawiając się bokiem lub stając na murku kanału.

Jednokierunkowy odcinek lewady Levada das 25 fontes, wąski murek wzdłuż lewady
Na tym odcinku Levada das 25 Fontes jest jednokierunkowa

Kulminacyjnym punktem szlaku jest Lagoa das 25 Fontes. Po polsku – laguna 25 fontann/źródeł. Jest to niewielkie jezioro do którego wpada wodospad Cascata das Vinte e Cinco Fontes czyli w tłumaczeniu na polski – kaskada/wodospad dwudziestu pięciu fontann/źródeł.

Najpiękniejsze miejsce na Maderze, Lagoa das 25 Fontes, laguna 25 fontann, Cascata das Vinte e Cinco Fontes
Lagoa das 25 Fontes to niewielkie jeziorko zasilane wodami wodospadu Cascata das Vinte e Cinco Fontes

Wodospad spływa wieloma mniejszymi i większymi strugami po około 30-metrowej ścianie porośniętej małymi roślinami. Zazwyczaj jest tutaj sporo turystów, ale w trakcie naszej wizyty nie było ich wielu. Można było bez problemu podejść i podziwiać wodospad i staw. Czasami zdarza się, że w jeziorku pozują do zdjęcia influencerzy. Z pewnością znajdziecie zdjęcia na Instagramie.

Wodospad Cascata das Vinte e Cinco Fontes, wody wodospadu spływające po kolorowych skałach
Wody wodospadu Cascata das Vinte e Cinco Fontes spływające po kolorowych skałach

9. Informacje o lewadach

Długość trasy wzdłuż Levada do Risco to około 1,5 kilometra w jedną stronę. Na jej przejście z uwzględnieniem czasu na zatrzymanie się i podziwianie wodospadu warto przewidzieć do 2 godzin. Najniższy punkt na szlaku położony jest na wysokości 964 a najwyższy 1288 m n.p.m.

Woda spływająca ze zboczy wzdłuż lewady Levada do Risco
Woda spływająca ze zboczy wzdłuż lewady Levada do Risco

Trasa wzdłuż Levada das 25 fontes to około 4,5 kilometra w jedną stronę. Na spacer należy przewidzieć minimum 3 godziny. Najniższy punkt na trasie znajduje się na wysokości 900 a najwyższy – 1290 m m.p.m

Niewielki wodospad przy lewadzi Levada das 25 Fontes
Spacerując lewadami spotkacie wiele większych i mniejszych cieków i wodospadów
Mapa lewad w Rabacal na Maderze, Levada das 25 Fontes, Levada do Risco
Nasza trasa

10. Czy lewady są trudne

Z dwóch opisanych lewad to Levada do Risco jest łatwiejsza. Po dotarciu do właściwego szlaku, pomijając od czasu do czasu poprzewracane drzewa i wystające korzenie, oceniam go jako łatwy. Ta lewada nie powinna sprawić problemów całym rodzinom. Osoby cierpiące na zawroty głowy mogą mieć niewielkie problemy na punkcie widokowym przy wodospadzie Risco. Ja ze swoim lękiem wysokości problemów nie doświadczyłem.

Widok w dół z punktu widokowego przy wodospadzie Risco
Widok w dół z punktu widokowego przy wodospadzie Risco

Levada das 25 fontes jest nieco trudniejsza. Trudność wynika po pierwsze z jej długości, a po drugie – z miejscami wąskiego chodnika. Konieczne jest przez to czasami chodzenie bokiem lub wchodzenie na murek kanału jeśli ktoś z naprzeciwka postanowi iść pod prąd na jednokierunkowym odcinku. Poziom trudności oceniam jako średni.

Najpopularniejsze trasy na Maderze, szlak powrotny wśród drzew
Szlak wśród drzew na trasie powrotnej – Levada das 25 Fontes

11. Najpiękniejsze lewady na Maderze – którą lewadę wybrać

Lewady Levada do Risco i Levada das 25 Fontes najlepiej zwiedzić obydwie tego samego dnia. Jeśli jednak z jakichś powodów musicie wybrać jedną to polecam Levada das 25 Fontes. Jest bardziej urozmaicona a Lagoa das 25 Fontes na jej końcu to jedno z najpiękniejszych miejsc na Maderze. Jeżeli jednak wybór wynika z ograniczeń czasowych, fizycznych lub chęci odbycia spokojnego spaceru z dziećmi lub psem, wtedy lepszym wyborem będzie Levada do Risco. Jest to krótszy i łatwiejszy spacer.

Najpiękniejsze lewady na Maderze - Lavada das 25 Fontes, murowana lewada z kwiatami
Najpiękniejsze lewady na Maderze – Lavada das 25 Fontes

12. Kiedy najlepiej odwiedzić lewady

Madera to wyspa wiecznej wiosny więc temperatury praktycznie o każdej porze roku będą przyjemne. W miesiącach jesienno-zimowych jest większe prawdopodobieństwo opadów więc większe ryzyko, że pogoda nie będzie sprzyjała widokom. Większe opady mogą sprzyjać bardziej spektakularnemu wyglądowi wodospadów, ale również ograniczeniom w dostępie do szlaków. Jeśli chodzi o porę dnia to im wcześniej tym mniej turystów – zasada stara jak świat. Ale w trakcie naszej wizyty w czerwcu, a więc przed pełnią sezonu wakacyjnego, nawet po południu nie było źle.

Ludzie przy jeziorku Lagoa das 25 Fontes na Maderze
10 czerwca o 12:50 nie było zbyt dużo ludzi przy Lagoa das 25 Fontes

13. Co zabrać na wycieczkę po lewadach

Pomijając oczywiste rzeczy takie jak ubranie dostosowane do pogody, polecam zabrać kurtki przeciwdeszczowe – nawet w pogodny dzień. W niektórych miejscach woda może kapać ze zboczy lub bryzgać z wodospadów. Ze względu na otwarte przestrzenie warto być wyposażonym w krem przeciwsłoneczny. Na nogi wystarczą zwykłe letnie buty trekingowe. Przy ładnej pogodzie nie natrafiliśmy na zbyt dużo mokrych ścieżek. Można obyć się bez kijków, ale my używamy ich standardowo bo zawsze pomagają przy marszu.

Woda spływająca ze skał Madera
Nawet w słoneczny dzień może kapać na głowę woda – warto wziąć kurtkę przeciwdeszczową
Linki i źródła: