Madera i lewady to nierozłączne elementy. Większość osób odwiedzających wyspę decyduje się na wycieczkę ich szlakiem. Nie sposób jednak w trakcie wakacji, nawet 3-tygodniowych, przemierzyć ich wszystkich. A co jeśli na Maderze spędzimy tylko kilka dni? Warto wybrać dobrze. Przedstawiamy dwie najpiękniejsze naszym zdaniem lewady na Maderze.
*Wpis zawiera linki afiliacyjne do GetYourGuide
- 1. Najpiękniejsze lewady na Maderze
- 2. Najpopularniejsze lewady na Maderze
- 3. Instagramowe lewady na Maderze
- 4. Jak dojechać do najpiękniejszych lewad
- 5. Początek marszu
- 6. Najpiękniejsze lewady na Maderze – miejsce na obozowisko
- 7. Levada do Risco
- 8. Levada das 25 Fontes
- 9. Informacje o lewadach
- 10. Czy lewady są trudne
- 11. Najpiękniejsze lewady na Maderze – którą lewadę wybrać
- 12. Kiedy najlepiej odwiedzić lewady
- 13. Co zabrać na wycieczkę po lewadach
1. Najpiękniejsze lewady na Maderze
Ładne jest to, co się komu podoba. Zachwycić się pięknem lewad nie jest jednak trudno. W tym wpisie skupię się na dwóch: Levada do Risco i Levada das 25 Fontes. Myślę, że większość osób, które odwiedziły wyspę zgodzi się na naszym wyborem. W skrócie pisałem o tych szlakach już we wpisie Czym są lewady na Maderze. Teraz nieco szersza relacja.
2. Najpopularniejsze lewady na Maderze
Te lewady należą nie tylko do najpiękniejszych ale również najpopularniejszych. Obok ich urody wynika to również ze świetnie utrzymanych szlaków oraz faktu, że są one położone bardzo blisko siebie, na długim odcinku niemal równolegle. Można zaplanować więc ich zwiedzania tego samego dnia.
3. Instagramowe lewady na Maderze
Zanim zabiorę się za opis szlaku – mały spoiler dla niecierpliwych. Lewady o których piszę, a zwłaszcza znajdujące się na nich obiekty – wodospad Risco i jezioro Lagoa das 25 Fontes to jedne z najbardziej fotogenicznych, a co za tym idzie instagramowych miejsc na Maderze. Dlatego w zależności od pory roku i dnia spotkacie tutaj wielu amatorów fotografii i mediów społecznościowych. Ale nie ma się czego bać. Przemierzaliśmy te lewady w czerwcu i liczba ludzi pozwalała bez problemu nacieszyć się ich pięknem.
4. Jak dojechać do najpiękniejszych lewad
Do szlaku prowadzącego do najpiękniejszych lewad na Maderze najłatwiej dojechać samochodem – drogą ER 110. Przy początku szlaku znajduje się ogólnodostępny gruntowy parking. Jeśli dotrzecie tam rano nie powinno być problemów z parkowaniem. W sezonie, bliżej południa, trzeba będzie już parkować wzdłuż drogi, co jest praktykowane. W tym miejscu często pasą się swobodnie krowy i lubią wylegiwać się przy samochodach. Nie brakuje też pięknych widoków.
Jeśli nie dysponujecie samochodem lub z jakichś powodów nie chcecie nim jechać w tamte okolice, można skorzystać z jednej z dostępnych w lokalnych biurach wycieczek zorganizowanych. Wiele z nich obejmuje transfer z określonego miejsca w Funchal lub bezpośrednio z Waszego hotelu oraz wielojęzycznego przewodnika. Wycieczkę można zarezerwować przykładowo za pośrednictwem serwisu GetYourGuide.
5. Początek marszu
Naszą wycieczkę odbędziemy szlakiem PR 6 (do Levada das 25 Fontes) oraz jego odnogą – szlakiem PR 6.1, który pozwala wzdłuż lewady Levada do Risco dotrzeć do wodospadu Risco. Aby jednak dojść do samych lewad trzeba najpierw pokonać spory fragment trasy drogą asfaltową prowadzącą z parkingu do Rabaçal Nature Spot Cafe.
Drogą trzeba pokonać 1,5 kilometra co zajmuje około pół godziny – w zależności od formy. Z parkingu wiedzie ona w dół a trzeba jeszcze tą samą drogą wrócić. Warto więc pamiętać aby na powrót zachować odrobinę sił. Jest to zdecydowanie najmniej ciekawy odcinek szlaku, chociaż jak prawie wszędzie na Maderze – tutaj też są piękne widoki. Na tym odcinku kursują też wahadłowo busy ze zorganizowanymi wycieczkami. Jest raczej bezpiecznie i należy zachować normalną ostrożność na drodze.
6. Najpiękniejsze lewady na Maderze – miejsce na obozowisko
Asfaltową drogą dotrzemy do kawiarni Rabaçal Nature Spot Cafe. Na terenie kawiarni jest kilka stolików na zewnątrz, przy których można chwilę odpocząć, przepakować się i przygotować do właściwej trasy. Zachęcam do spróbowania sernika z galaretką z marakui. Jeśli wam się poszczęści znajdziecie wolne miejsca przy stolikach na tarasie, z którego roztacza się piękny widok na okolice.
Na terenie znajduje się ogólnodostępna płatna toaleta. Przydadzą się drobne. W razie czego pieniądze można rozmienić w kawiarni. Warto było skorzystać gdyż na trasie nie znaleźliśmy żadnej toalety. Kawiarnia jest czynna zazwyczaj od 10:00 do 18:00. Kiedy dotarliśmy w to miejsce około 10:00 rano, prawie nie było ludzi. Kiedy wracaliśmy koło 15:00 o wolne stoliki na zewnątrz było już trudniej.
7. Levada do Risco
Po krótkim postoju skierowaliśmy się od razu w stronę Levada do Risco. Po zejściu w dół znaleźliśmy się na dosyć szerokim i ubitym gruntowym szlaku biegnącym wzdłuż kanału.
Trasa należy na tym odcinku do dosyć łatwych. Biegnie płasko, a jedynym większym utrudnieniem w trakcie naszej wycieczki były połamane i powywracane drzewa. Warto także uważać na wystające korzenie.
Idąc lewadą w stronę wodospadu Risco od którego przyjęła ona swoją nazwę, najpiękniejsze widoki zobaczycie po lewej stronie. Co prawda szlak jest zarośnięty ale co jakiś czas drzewa się przerzedzają i odkrywają widok na dolinę.
Bliżej wodospadu ubita gruntowa droga się kończy a dalszą część szlaku pokonać trzeba częściowo biegnącym wzdłuż kanału murowanym chodnikiem. Jest na szczęście wystarczająco szeroko aby dwie osoby mogły się minąć a stalowe barierki zapewniają bezpieczeństwo.
Na końcu Levada do Risco znajduje się wodospad Risco, który można wygodnie podziwiać z wybudowanego tutaj murowanego punktu widokowego. Wodospad Risco jest imponujący. Woda sprada w wysokości ponad 100 metrów. Zasilany jest wodą deszczową z płaskowyżu Paul de Serra.
Na punkcie widokowym przy wodospadzie towarzyszyło nam mnóstwo ptaków, głównie zięby. Są w tym miejscu przyzwyczajone do turystów i lubią podchodzić blisko licząc na okruszki. Niestety nie udało nam się zaobserwować zniczka maderskiego.
8. Levada das 25 Fontes
Po nacieszeniu oczu wodospadem Risco i podzieleniu się prowiantem z towarzyskimi ziębami ruszyliśmy w drogę powrotną, aby kierując się następnie drogowskazami dojść do lewady Levada das 25 Fontes.
Szlak wzdłuż lewady sprawia początkowo wrażenie większej ingerencji człowieka w naturę niż Levada do Risco. Kanał na większej długości biegnie w wybetonowanym lub kamiennym korycie. Większa część szlaku jest wybrukowana i wymurowania. Szlak jest jednak moim zdaniem ciekawszy i bardziej zróżnicowany. Jest też dłuższy.
Idąc lewadą Levada das 25 Fontes spotkacie wiele odcinków nieosłoniętych drzewami. Roztaczają się z nich piękne widoki. Zwróćcie uwagę, że na niektórych fragmentach ścieżka wzdłuż lewady jest dosyć wąska – na jedną osobę. Dlatego część szlaku jest jednokierunkowa – do Lagoa das 25 fontes idzie się inną drogą niż stamtąd wraca.
Niestety nie wszyscy turyści stosują się do nakazu ruchu jednokierunkowego. Dlatego na pewnym odcinku co jakiś czas musieliśmy mijać się na szerokim miejscami na 30 centymetrów chodniku. Na szczęście da się to zrobić, chociażby ustawiając się bokiem lub stając na murku kanału.
Kulminacyjnym punktem szlaku jest Lagoa das 25 Fontes. Po polsku – laguna 25 fontann/źródeł. Jest to niewielkie jezioro do którego wpada wodospad Cascata das Vinte e Cinco Fontes czyli w tłumaczeniu na polski – kaskada/wodospad dwudziestu pięciu fontann/źródeł.
Wodospad spływa wieloma mniejszymi i większymi strugami po około 30-metrowej ścianie porośniętej małymi roślinami. Zazwyczaj jest tutaj sporo turystów, ale w trakcie naszej wizyty nie było ich wielu. Można było bez problemu podejść i podziwiać wodospad i staw. Czasami zdarza się, że w jeziorku pozują do zdjęcia influencerzy. Z pewnością znajdziecie zdjęcia na Instagramie.
9. Informacje o lewadach
Długość trasy wzdłuż Levada do Risco to około 1,5 kilometra w jedną stronę. Na jej przejście z uwzględnieniem czasu na zatrzymanie się i podziwianie wodospadu warto przewidzieć do 2 godzin. Najniższy punkt na szlaku położony jest na wysokości 964 a najwyższy 1288 m n.p.m.
Trasa wzdłuż Levada das 25 fontes to około 4,5 kilometra w jedną stronę. Na spacer należy przewidzieć minimum 3 godziny. Najniższy punkt na trasie znajduje się na wysokości 900 a najwyższy – 1290 m m.p.m
10. Czy lewady są trudne
Z dwóch opisanych lewad to Levada do Risco jest łatwiejsza. Po dotarciu do właściwego szlaku, pomijając od czasu do czasu poprzewracane drzewa i wystające korzenie, oceniam go jako łatwy. Ta lewada nie powinna sprawić problemów całym rodzinom. Osoby cierpiące na zawroty głowy mogą mieć niewielkie problemy na punkcie widokowym przy wodospadzie Risco. Ja ze swoim lękiem wysokości problemów nie doświadczyłem.
Levada das 25 fontes jest nieco trudniejsza. Trudność wynika po pierwsze z jej długości, a po drugie – z miejscami wąskiego chodnika. Konieczne jest przez to czasami chodzenie bokiem lub wchodzenie na murek kanału jeśli ktoś z naprzeciwka postanowi iść pod prąd na jednokierunkowym odcinku. Poziom trudności oceniam jako średni.
11. Najpiękniejsze lewady na Maderze – którą lewadę wybrać
Lewady Levada do Risco i Levada das 25 Fontes najlepiej zwiedzić obydwie tego samego dnia. Jeśli jednak z jakichś powodów musicie wybrać jedną to polecam Levada das 25 Fontes. Jest bardziej urozmaicona a Lagoa das 25 Fontes na jej końcu to jedno z najpiękniejszych miejsc na Maderze. Jeżeli jednak wybór wynika z ograniczeń czasowych, fizycznych lub chęci odbycia spokojnego spaceru z dziećmi lub psem, wtedy lepszym wyborem będzie Levada do Risco. Jest to krótszy i łatwiejszy spacer.
12. Kiedy najlepiej odwiedzić lewady
Madera to wyspa wiecznej wiosny więc temperatury praktycznie o każdej porze roku będą przyjemne. W miesiącach jesienno-zimowych jest większe prawdopodobieństwo opadów więc większe ryzyko, że pogoda nie będzie sprzyjała widokom. Większe opady mogą sprzyjać bardziej spektakularnemu wyglądowi wodospadów, ale również ograniczeniom w dostępie do szlaków. Jeśli chodzi o porę dnia to im wcześniej tym mniej turystów – zasada stara jak świat. Ale w trakcie naszej wizyty w czerwcu, a więc przed pełnią sezonu wakacyjnego, nawet po południu nie było źle.
13. Co zabrać na wycieczkę po lewadach
Pomijając oczywiste rzeczy takie jak ubranie dostosowane do pogody, polecam zabrać kurtki przeciwdeszczowe – nawet w pogodny dzień. W niektórych miejscach woda może kapać ze zboczy lub bryzgać z wodospadów. Ze względu na otwarte przestrzenie warto być wyposażonym w krem przeciwsłoneczny. Na nogi wystarczą zwykłe letnie buty trekingowe. Przy ładnej pogodzie nie natrafiliśmy na zbyt dużo mokrych ścieżek. Można obyć się bez kijków, ale my używamy ich standardowo bo zawsze pomagają przy marszu.