Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach nie jest może aż tak nowoczesne jak Muzeum Akropolu, ale naszym zdaniem to obowiązkowa pozycja dla miłośników kultury i sztuki antycznej. Co można w nim zobaczyć? Jak najłatwiej kupić bilety? Kiedy najlepiej odwiedzić?

*Wpis zawiera linki afiliacyjne do GetYourGuide

Posąg Młodzieniec z Antykithiry w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach, IV wiek p.n.e.
Posąg Młodzieniec z Antykithiry w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach, IV wiek p.n.e.

1. O Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach

Greckie narodowe muzeum archeologiczne powstało w 1829 roku na wyspie Egina, a kolekcja była wystawiana w różnych miejscach na terenie Grecji. Obecna lokalizacja i projekt zostały wybrane w 1866 roku w następstwie międzynarodowego konkursu architektonicznego. Wówczas też rozpoczęto prace budowlane, które zakończono w 1889 r. Początkowo zwane Muzeum Centralnym, swoją obecną nazwę otrzymało w 1881 r.

Posąg Jeździec z Artemizjonu, Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach
Jeździec z Artemizjonu

Dziś Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach mieści się w tym samym neoklasycystycznym budynku, bardzo współgrającym w prezentowanymi eksponatami. Był on kilkukrotnie rozbudowywany w XX wieku. Na początku XXI wieku został gruntownie wyremontowany i ponownie otwarty w 2004 roku w czasie Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Jednak już mówi się o konieczności dalszej rozbudowy.

Schody w budynku Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach
Schody w budynku Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach

2. Co można zobaczyć w ateńskim muzeum

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach zawiera największy na świecie zbiór zabytkowych przedmiotów greckiego antyku. I jeden z największych zbiorów artefaktów archeologicznych w ogóle. Na parterze muzeum obejrzycie kolekcję dzieł prehistorycznych, w tym sztuki neolicznem, cykladzkiej i mykeńskiej oraz kolekcję rzeźb.

Głowa byka - dzieło kultury mykeńskiej, Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach
Głowa byka – dzieło kultury mykeńskiej

Wchodząc na piętro muzeum można z kolei podziwiać kolekcję sztuki wyspy Santoryn w tym przykuwający uwagę fresk przedstawiający boksujących chłopców, kolekcję waz, biżuterii, zabytków cypryjskich i drobnych przedmiotów.

Freski z wyspy Santoryn, po lewej fresk boksujących chłopców
Po lewej fresk boksujących chłopców z wyspy Thera (Santoryn)

3. Bilety do Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach

Ceny biletów do Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach wahają się w zależności od sezonu. W chwili pisania tego tekstu cena w okresie od kwietnia do października to 12 euro, a od listopada do marca – 6 euro. Bilety można kupić w kasie na miejscu lub za pośrednictwem systemu e-Ticketing dostępnego przez stronę muzeum. Można również kupić bilet za pośrednictwem serwisu GetYourGuide, korzystając z poniższego narzędzia:

Zdobione naczynia ceramiczne w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach
Zdobione naczynia ceramiczne w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach

4. Kiedy najlepiej odwiedzić Narodowe Muzeum Archeologicznym w Atenach

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach jest czynne w okresie od kwietnia do października w godzinach od 8:00 do 20:00, za wyjątkiem wtorków, w które jest otwarte od 13:00 do 20:00. Od listopada do marca muzeum czynne jest codziennie oprócz wtorków od 8:30 do 15:30 a we wtorki od 13:00 do 20:00. Ateńskie muzeum jest nieczynne 25 i 26 grudnia, 1 styczna, 25 marca, 1 maja oraz w prawosławną Niedzielę Wielkanocną. Przed wizytą radzimy upewnić się na stronie muzeum czy godziny i dni otwarcie nie uległy zmianie.

Mozaika z Meduzą, Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach
Mozaika z Meduzą

W trakcie naszej wizyty natknęliśmy się na duże grupy wycieczek szkolnych, gdyż wizyta w muzeum jest przewidziana w programie nauczania wielu szkół. Miejcie to na uwadze wybierając termin wizyty, gdyż paradoksalnie może okazać się, że odwiedzając Ateny poza sezonem wakacyjnym w muzeum między poniedziałkiem a piątkiem natknięcie się na większe tłumy niż latem.

Posejdon z Artemizjon znany także jako Zeus z Artemizjon, posąg w muzeum archeologicznym w Atenach
Posejdon z Artemizjon znany także jako Zeus z Artemizjon, ok. 460-450 p.n.e.

5. Narodowe Muzeum Archeologicznym w Atenach – jak dojechać

Muzeum znajduje się w centrum stolicy Grecji w dzielnicy Eksarchia. Można do niego dojechać liniami 1 lub 2 ateńskiego metra. Wysiąść można na stacji Omonia, z której trzeba będzie podejść spacerkiem około 10 minut. Linią nr 1 można również dojechać do stacji Victoria, z której spacer do muzeum będzie odrobinę krótszy.

Oprócz metra można skorzystać w wielu połączeń trolejbusowych lub autobusowych m.in. z:

  • lini trolejbusowej 2, 3, 4, 5, 11 lub 15 – wysiąść na przystanku Polytechneio
  • lini trolejbusowej 18, 19 lub 19B – wysiąść na przystanku Mouseio
  • lini trolejbusowej 1, 6, 12, 21 – wysiąść na stacji Omonia
  • lini autobusowej 046 – wysiąść na przystanku Mouseio
  • lini autobusowej 035, 054, 057, 227, 500, 790 – wysiąść na stacji Omonia

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach - płaskorzeźba nagrobna
Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach – płaskorzeźba nagrobna
Linki i źródła: