Oktoberfest 2019 w Monachium

Oktoberfest 2019 w Monachium

W 2019 roku wybraliśmy się do Niemczech na Oktoberfest w Monachium. Ponieważ jechaliśmy samochodem, drogą powrotną zahaczyliśmy jeszcze o Ratyzbonę i Drezno. Zapraszamy do zapoznania się naszą krótką relacją z tamtego wyjazdu. Podzieliliśmy ją na następujące wpisy:

  1. Oktoberfest 2019 w Monachium – wpis, który właśnie czytacie
  2. Słów kilka o tym, co ubrać na Oktoberfest i dlaczego kokarda ma znaczenie
  3. Krótki spacer po Ratyzbodnie
  4. Wieczór w Dreźnie

*Wpis zawiera linki afiliacyjne do GetYourGuide

Oktoberfest 2019: ozdobione wozy orszaku gospodarzy
Oktoberfest 2019 – orszak gospodarzy zmierzający na Theresienwiese – jeden z wozów browarów

Oktoberfest

Oktoberfest to wielkie święto ludowe (niem. Volksfest), odbywające się co roku w Monachium. Na wzór tego festiwalu na świecie odbywają się różne podobne imprezy. Również w Polsce od kilku lat odbywają się lokalne zabawy inspirowane monachijskim „świętem piwa”. Ale oryginalny Oktoberfest jest tylko jeden – właśnie ten odbywający się w stolicy Bawarii, będącej największym pod względem powierzchni i najlepiej rozwiniętym gospodarczo krajem związkowego Republiki Federalnej Niemiec. Corocznie jarmark przyciąga około 6 milionów turystów. Pomimo tego, że jego tematem przewodnim jest piwo, znaleźć można na jego terenie rozrywkę dla całej rodziny – przede wszystkim lunapark.

Orkiestra na orszaku gospodarzy
Oktoberfest 2019 – orszak gospodarzy zmierzający na Theresienwiese – jedna orkiestr

Gdzie i kiedy

Dwutygodniowe święto, obejmujące trzy kolejne weekendy, odbywa się na Theresienwiese. Obszar Theresienwiese ma powierzchnię 42 hektarów. Nazwa tego miejsca oznacza dosłownie „łąkę Teresy” i zostało ono tak nazwane na cześć księżnej Teresy z Saksonii-Hildburghausen. To właśnie z okazji jej ślubu z Ludwikiem I, późniejszym królem Bawarii, odbyły się w 1810 roku uroczystości, które dzisiaj uznaje się za pierwszy Oktoberfest.

Orkiestra na orszaku gospodarzy
Oktoberfest 2019 – orszak gospodarzy zmierzający na Theresienwiese – jedna orkiestr

Co do zasady impreza odbywa się co roku, jednak nieraz zdarzała się potrzeba jej odwoływania jak np. w 1813 roku ze względu na trwające wojny napoleońskie, w 1923 ze względu na hiperinflację w Niemczech oraz w czasie II wojny światowej. Niestety festiwal został odwołany również w 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa. Oktoberfest w 2019 roku trwał od 21 września do 6 października i była to 186 jego edycja. A my mieliśmy okazję odwiedzić go w dniu otwarcia – 21 września.

Tłumy na orszaku gospodarzy
Oktoberfest 2019 – trasa orszaku gospodarzy jest otoczona przez tłumy

Dzień otwarcia

W dniu otwarcia Oktoberfestu tradycyjnie odbywa się pochód gospodarzy, w którym biorą udział burmistrz Monachium, przedstawiciele browarów na ozdobionych wozach oraz zespoły muzyczne poszczególnych namiotów. Szlak pochodu jest oblegany przez tłumy ludzi. Wiele osób w celu oglądania orszaku wychodzi na balkony i daszki kamienic.

Ludzie siedzący na daszkach budynków
Oktoberfest 2019 – aby mieć dobry widok na orszak trzeba czasami szukać miejsca ponad poziomem ulicy

Po wjeździe pochodu na Theresienwiese, w namiocie Schottenhamel następuje odszpuntowanie pierwszej beczki. Dokonuje tego tradycyjnie burmistrz miasta o godzinie 12:00. Po odszpuntowaniu, oddaje się w powietrze wystrzały, aby w ten sposób poinformować inne namioty, że mogą również rozpocząć ceremonię. Od tej chwili można zacząć podawać piwo. W kolejne dni piwo można kupić już jednak wcześniej – od chwili porannego otwarcia namiotów.

Oktoberfest 2019: tłumy na orszaku gospodarzy
Oktoberfest 2019 – tłumy na pochodzie gospodarzy imprezy

Środki bezpieczeństwa

W trakcie naszego pobytu o planowanych wystrzałach oznaczających rozpoczęcie Oktoberfestu informowano przez megafony. Miało to z pewnością na celu uspokojenie gości i uniknięcie ewentualnej paniki. Oktoberfest bowiem ze względu na ogromną ilość gości wymaga szczególnych środków bezpieczeństwa. W trakcie imprezy w 1980 roku miał miejsce zamach bombowy w wyniku którego śmierć poniosło 13 osób a kilkaset odniosło rany. Z tego względu na Theresienwiese nie można wnosić plecaków ani większych toreb. W 2019 roku maksymalne wymiary ograniczone było do torebek wielkości 10 na 15 na 20 cm. Dlatego mogliśmy wnieść tylko małą torbę na aparat. Obowiązywała też kontrola bezpieczeństwa przez służby porządkowe przed wejściem, w trakcie której sprawdzano, czy nie posiada się niebezpiecznych przedmiotów. Jeśli miało się ze sobą zbyt duże torby można je było zostawić w jednej z wielu przechowalni przed wejściem na teren imprezy.

Oktoberfest 2019: mężczyzna z flagą na orszaku gospodarzy
Oktoberfest 2019 – pochód gospodarzy

Wchodzimy na Theresienwiese

Na Theresienwiese postanowiliśmy wejść od strony zachodniej z której znajduje się statua Bawarii. Była to dobra decyzja, gdyż tłum był zdecydowanie mniejszy niż od strony północnej od której doszliśmy wraz z orszakiem. Statua Bawarii odlana jest z brązu i mierzy 18 metrów. Jeden z symboli Monachium zwrócony jest twarzą w stronę Theresienwiese, a spod jego cokołu rozpościera się widok na tłumy turystów odwiedzających festyn.

Oktoberfest 2019: statua Bawarii
Oktoberfest 2019 – statua Bawarii zwrócona jest twarzą w stronę Theresienwiese

Tłumy w tradycyjnych strojach

Wizyta na Oktoberfeście w dniu otwarcia była z jednej strony dobrym, a z drugiej strony nienajlepszym pomysłem. Z jednej strony zachwyciły nas tłumy gości z których większość była przebrana w tradycyjne bawarskie stroje. Z resztą również Aneta była przebrana w tradycyjny damski dirndl. Ja zrezygnowałem z przebierania się w lederhosen. Ubrałem jedynie koszulę w kratkę w kolorze bordo aby nie odróżniać się zbytnio od tłumu i pokazać swojej partnerce, że chociaż trochę się postarałem. O tradycyjnych bawarskich strojach i modzie przebierania się na Oktoberfest napisze Aneta w osobnym wpisie.

Oktoberfest 2019: mężczyzna w tradycyjnym stroju
Oktoberfest 2019 – przebieranie się w tradycyjne bawarskie stroje jest bardzo popularne

Zakup piwa

Minusem tłumów był oczywiście problem ze znalezienie miejsca do siedzenia, co bardzo utrudnia zakup piwa. Na imprezie co do zasady można kupić kufel złocistego napoju jedynie mając miejsce siedzące. W dniu otwarcia, nie mając wcześniejszej rezerwacji, znalezienie miejsca graniczy z cudem. Oczywiście spodziewaliśmy się tego i liczyliśmy po prostu na szczęście. Z resztą przygotowując się do wyjazdu nawet na oficjalnej stronie internetowej znaleźliśmy poradę, aby spróbować szczęścia i ewentualnie się do kogoś przysiąść lub poprosić o pomoc obsługę.

Oktoberfest 2019: dziewczyny w tradycyjnych dirndl
Oktoberfest 2019 – tradycyjnym damskim strojem jest dirndl

Szukając w ten sposób szczęścia obeszliśmy cztery duże namioty – bez efektów. Dzień był słoneczny i wyjątkowo upalny jak na koniec września, więc w pewnym momencie stwierdziliśmy, że spróbujemy kupić po kufelku i wypić na stojąco. Weszliśmy do ogródka przy namiocie Pschorr-Bräurosl sprzedającym piwo browaru Hacker-Pschorr. Podeszliśmy do kelnerki i grzecznie poprosiliśmy o piwo. Pani niestety nam odmówiła tłumacząc, że może sprzedawać piwo tylko przy stołach i mogłaby stracić pracę gdyby zrobiła inaczej. Rozczarowani mieliśmy już wychodzić kiedy zobaczyliśmy sporą grupkę stojących osób odbierających właśnie zamówienie od innego kelnera. Pan chyba był już po prostu starym oktoberfestowym wyjadaczem. Jak tylko do niego podeszliśmy ogarnął nas przez 2-3 sekundy wzrokiem, uśmiechnął się i zapytał ile piw chcemy. Po dwóch minutach wrócił z dwoma kuflami pienistego napoju.

Oktoberfest 2019: mężczyźni w lederhosen
Oktoberfest 2019 – w skład tradycyjnego męskiego stroju wchodzą m. in. lederhosen

Najlepsze piwo jakie piłem

Było to najlepsze piwo jakie w życiu piłem, chociaż może głównie dlatego, że wyczekane, wydreptane i pite w lejącym się z nieba żarze. Muszę się przyznać, że po skończeniu kufelka poczułem, że szumi mi w głowie. Na pewno wpłynęło na to zmęczenie panującym tego dnia upałem.

Marcin z piwem na Oktoberfest 2019 w Monachium
Oktoberfest 2019 – ach to zadowolenie na twarzy – wystarczyło 12 euro

Radzę Wam, aby wybrać się na Oktoberfest raczej w tygodniu. No chyba, że chcecie iść koniecznie w dniu otwarcia. Jeśli będziecie większą grupą, warto zarezerwować stolik w jednym z namiotów. Trzeba to zrobić z bardzo dużym wyprzedzeniem.

Marcin pije piwo na Oktoberfest 2019 w Monachium
Oktoberfest 2019 – piwo browaru Hacker-Pschorr w tym upale smakowało najlepiej na świecie

Namioty, browary, jedzenie i pamiątki

Na Oktoberfest jest łącznie 14 dużych namiotów piwnych oraz szereg mniejszych. Chociaż mówi się na nie namioty to nazwałbym je raczej halami. Tradycyjnie podawać można tylko piwo z tradycyjnych monachijskim browarów. Nie jestem pewien czy zmieniają się one z roku na rok, ale w 2019 obecne były browary: Spatenbräu, Augustiner, Paulaner, Hacker-Pschorr, Hofbräu i Löwenbräu. Wejście zarówno na Oktoberfest jak i do poszczególnych namiotów jest darmowe. Ale w dniu otwarcia, zwłaszcza coraz później po południu, liczyć trzeba się z dużymi kolejkami. Już nie po to, aby szukać miejsca, ale w ogóle aby wejść obejrzeć namiot od środka.

Wnętrze namiotu na Oktoberfest 2019 w Monachium
Oktoberfest 2019 – wnętrza namiotów piwnych robiły wrażenie, ale znalezienie miejsca w dniu otwarcia bez rezerwacji graniczy z cudem

Oczywiście na Oktoberfeście dostępne jest również jedzenie. My próbowaliśmy jedynie tradycyjnych obwarzanków, ale zjeść można prawdziwą ucztę, z pieczonym kurczakiem i golonką na czele. Można też kupić różnorodne pamiątki, od magnesów przez ubrania, a kończąc oczywiście na pamiątkowym kuflu.

Wnętrze jednego z namiotów na Oktoberfest 2019
Oktoberfest 2019 – w jednym z namiotów

Festyn

Oktoberfest to po prostu festyn. Są więc tutaj także inne atrakcje oprócz picia piwa i jedzenia. Przede wszystkim znajduje się tutaj już wcześniej wspomniany lunapark. A w nim znajdziecie autodrom, roller coaster, diabelski młyn, gabinet strachu, labirynt luster, liczne karuzele oraz mnóstwo innych atrakcji. Korzystanie z tych rozrywek niestety nie jest darmowe. Nie mogę podzielić się z Wami wrażeniami ani rzetelną informacją o cenach, ponieważ nie korzystaliśmy z nich.

Jeden z namiotów
Oktoberfest 2019 – Namiot Pschorr-Bräurosl

Dosyć tego dobrego

Spędziliśmy na terenie Theresienwiese czas do około 16:00. O tej porze tłumy były już bardzo duże, a wejście do namiotów przestało mieć sens, ze względu na duże kolejki. Postanowiliśmy wybrać się jeszcze na spacer po centrum Monachium, przed planowaną na wieczór kolacją ze znajomymi. Wychodziliśmy wyjściem obok statui Bawarii. Przycupnęliśmy na chwilę na trawie niedaleko niej, aby odpocząć chwilę przed kolejnym spacerem. Nie byliśmy jedynymi odpoczywającymi w tym miejscu. Niektórzy musieli wręcz zdrzemnąć się po całodniowych wrażeniach. Po wyjściu z Oktoberfestu, przed dalszym zwiedzaniem miasta, zaopatrzyłem się w piwo w butelce które, podobnie jak większość turystów, sączyłem sobie powoli na mieście.

Mężczyźni odpoczywający na trawie
Oktoberfest 2019 – z upływem dnia coraz więcej osób potrzebowało chwili drzemki

Jak dotrzeć na Oktoberfest

Oczywiście można próbować lecieć tam samolotem. Gdy jednak my szukaliśmy połączeń, okazało się, że ceny biletów w tym okresie są absurdalne. Zdecydowaliśmy się na jazdę samochodem, ale w zależności tego, w której części Polski mieszkacie i w ile osób jedziecie, jeden lub drugi wariant może być mniej lub bardziej opłacalny.

Marcin z butelką piwa w Monachium
Oktoberfest 2019 – również poza terenem imprezy można było kupić i sączyć na ulicy pyszne piwko

Nasza trasa z Górnego Śląska wiodła przez Opole, Wrocław, Drezno i Ratyzbonę. Z powrotem jechaliśmy podobnie. Odległość tą trasą z Katowic do Monachium wynosi około 900 km w jedną stronę. Jedzie się praktycznie cały czas autostradami, które w Niemczech są darmowe. Chociaż płatne są autostrady po stronie polskiej to aby ich uniknąć trzeba by było albo jechać bocznymi drogami albo przez Czechy, co z kolei wiązałoby się z koniecznością kupienia winiety. Staraliśmy się trzymać stałą prędkość około 120 km/h co pozwoliło nam dojechać na miejsce, ze względu na bardzo liczne i długie postoje, w około 12 godzin. Można tę odległość jednak pokonać dużo szybciej. Osiągnęliśmy hybrydową Toyotą Yaris średnie spalanie na poziomie 3,6 litrów na 100 kilometrów.

Kolejne namioty na Oktoberfest 2019 w Monachium
Oktoberfest 2019 – Paulaner i Löwenbräu to dwa spośród browarów mogących sprzedawać piwo na imprezie

Nocleg

Ze względów ekonomicznych postanowiliśmy nie nocować w Monachium. Ceny w tym okresie były wyśrubowane. Zatrzymaliśmy się w miejscowości Erding – około 40 km na północny-wschód od stolicy Bawarii. Nocleg znaleźliśmy za pośrednictwem serwisu Airbnb. Dwudniowy nocleg w prywatnej kwaterze typu studio kosztował nas około 513 zł za dwie osoby za 2 noce.

Zbliżenie na orkiestrę
Oktoberfest to po prostu festyn – po terenie Theresienwiese co chwilę przechodziły orkiestry

Jak poruszaliśmy się na miejscu

Z Erding do Monachium dojechaliśmy pociągiem. Okazało się, że opłaca nam się kupić na dwie osoby całodniowy bilet grupowy, który obejmował od 2 do 5 osób i kosztował nas około 21 euro. Wychodziło to niewiele taniej niż gdybyśmy kupili dwa całodniowe jednoosobowe bilety, ale już przy 3 osobach różnica jest duża. Bilety można kupić online. Więcej informacji możecie uzyskać się na stronie MVV – Monachijskiego Związku Komunikacyjnego i Taryfowego. W samym Monachium poruszaliśmy się już pieszo. Odległości były na tyle niewielkie, że nie opłacało się korzystać z komunikacji publicznej.

Aneta przegląda zdjęcia na aparacie
Oktoberfest 2019 – Aneta zadbała nie tylko o tradycyjny strój ale również o stosowną fryzurę

Czy na Oktoberfest jest drogo?

Uważam, że tak. Ale zwrócić należy uwagę na to, że jest to niepowtarzalna impreza, który przyciąga miliony odwiedzających. A skoro jest popyt, to ceny również mogą być wysokie. Trudno się dziwić, że organizatorzy chcą na imprezie zarobić.

Kolejka do jednego z namiotów
Oktoberfest 2019 – z upływem dnia do namiotów robiły się coraz większe kolejki

Cena za litrowy kufel piwa wynosiła na Oktoberfest w 2019 roku od 11 do 12 euro, w zależności od namiotu. Ceramiczny litrowy kufel pamiątkowy kosztował 20 euro. Na szczęście ceny magnesów na lodówkę były standardowe – jak w większości europejskim lokalizacji turystycznych. Ja za swój zapłaciłem 3,50 euro. Wejście na imprezę i do namiotów było darmowe.

Kolejny namiot na Oktoberfest 2019 w Monachium
Oktoberfest 2019 – Namiot Kusznika w którym podają piwo Paulaner

Czy na Oktoberfest było bezpiecznie?

Na imprezie było dosyć bezpiecznie. Kontrole bezpieczeństwa przed wejściem miały na celu eliminację zagrożeń. Na imprezie piwo leje się hektolitrami. Panowała atmosfera festynu i ludzie byli raczej radośni. Należy jednak pamiętać, że różne osoby różnie reagują na alkohol. My na samej imprezie, ani później, w trakcie spaceru po mieście, nie spotkaliśmy się z jakimiś potencjalnie groźnymi sytuacjami. Wracając jednak późnym wieczorem pociągiem do Erding, byliśmy świadkami dosyć ostrej wymiany zdań między grupami imprezowiczów. Nie doszło na szczęście do rękoczynów.

I jeszcze jeden namiot na Oktoberfest 2019 w Monachium
Oktoberfest 2019 – Namiot Schottenhamel w którym podają piwo Spatenbräu

Kilka informacji praktycznych

Gniazdka elektryczne w Niemczech są identyczne jak w Polsce. Nie trzeba się więc martwić o ładowanie sprzętu. Wiem, że jest to powszechnie wiadome, ale dla porządku wspomnę, że walutą w Niemczech jest euro – kod waluty EUR.

Widok na lunapark
Oktoberfest 2019 – na terenie Theresienwiese znajduje się również lunapark
Linki