Piza na leniwe przedpołudnie

Piza na leniwe przedpołudnie

Piza to miasto, które turyści najchętniej odwiedzają ze względu na rozsławioną na całym świecie Krzywą Wieżę, która stała się nie tylko symbolem samej Pizy, ale i Włoch. Z tą krzywą konstrukcją zdjęcia robi sobie tysiące osób pochylając się w jej stronę, co wygląda jeszcze zabawniej na żywo. Ale poza turystami gromadzącymi się na Polu Cudów do Pizy nadciągają również studenci chcący pójść za przykładem Galileusza i studiować na jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie. Można odnieść wrażenie, że bardziej niż turystów bary i restauracje przyciągają właśnie studentów kusząc ich promocjami. My zdecydowaliśmy się spędzić w Pizie kilka godzin, by zobaczyć jej najbardziej rozsławione atrakcje. I po późnym śniadaniu w hostelu ruszyliśmy uliczkami miasta w kierunku Pola Cudów.

Historia miasta

Początków miasta możemy doszukiwać się za czasów Etrusków lub Ligurów, a jej historia wypełniona jest czasami chwały i podbojów. Już w 180 roku p.n.e. zdobyli ją Rzymianie. W roku 860 miasto zostało złupione przez Wikingów pod wodzą Hastinga. Nieco ponad 400 lat później stała się łupem Genueńczyków (1284), a później aż dwa razy zdobywali ją Florentyńczycy (1406 & 1509). Mimo licznych najazdów Piza może pochwalić się budową najsławniejszej na świecie wieży, założeniem uniwersytetu (1343), który dzierży miano jednego z najstarszych na świecie, czy odbywającym się tutaj Soborem (1409). Naloty podczas II wojny światowej spowodowały ogromne zniszczenia, na szczęście oszczędzając Pola Cudów.

Pole Cudów (Campo dei Miracoli)

To ogromny plac, na którym poza wspomnianą Krzywą Wieżą znajdują się również katedra, baptysterium i Campo Santo (cmentarz). Warto wspomnieć, że wszystkie cztery budowle znajdują się na liście dziedzictwa UNESCO od 1987 roku.

Na Placu Cudów każdy próbuje zrobić sobie typowe zdjęcie z Krzywą Wieżą

Katedra Santa Maria Assunta

Katedra Santa Maria Assunta (wcześniej Santa Maria Maggiore) – to katedra zbudowana na planie krzyża przez kamieniarza o nazwisku Busketos (Buschetto). Jej budowę rozpoczęto w 1063 roku upamiętniając zwycięstwo Republiki Pizańskiej nad Saracenami w bitwie pod Palermo. Stanowi przykład architektury romańskiej z wpływami bizantyjskimi, arabskimi i normańskimi. Do jej budowy wykorzystano barwiony marmur. Jej wielkość imponuje i szczerze powiedziawszy zachwyca bardziej niż stojąca obok wieża. We wnętrzu możemy podziwiać portal składający się z 24 kwater ze scenami z Nowego Testamentu (kiedyś służył za główne wejście) i odtworzoną po pożarze ambonę Giovanniego Pisano.

Jeśli chcecie poczytać więcej na temat budowy i znaczenia poszczególnych elementów odsyłam do świetnego artykułu.

Baptysterium San Giovanni

Baptysteria służyły chrześcijanom do wykonywania obrzędu chrztu, chociaż nie zawsze były sytuowane w pobliżu kościoła. To w Pizie jest podobno największym tego typu obiektem we Włoszech. Przy jego budowie pracowali Nicola i Giovanni Pisano. Powstawało w podobnym czasie co katedra, chociaż ukończono je dopiero pod koniec XIV wieku. Ten budynek na planie koła stworzony został również w stylu romańskim choć jego kopuła jest gotycka. Moim zdaniem wyglądem nie ustępuje katedrze i także przykuwa oko.

Piza – Baptysterium

Campo Santo

Według legend znajdującą się na tym średniowiecznym cmentarzu ziemię przywieziono z wypraw krzyżowych, co miało zapewnić szlachetnym mieszkańcom miasta spoczynek w świętej ziemi. Na cmentarzu można zobaczyć grobowce z różnych epok – m.in. rzymskie sarkofagi. Oryginalnie mur cmentarza pokrywały freski, jednak spora ich część ucierpiała podczas bombardowania w czasie wojny.

Krzywa Wieża

Krzywa Wieża (Torre Pendente) w zamyśle miała być dzwonnicą katedralną. Jej budowę rozpoczęto w 1173 roku, a zakończono 199 lat później. Już podczas budowy trzeciego piętra wieża zaczęła się przechylać. Co ciekawe odchylała się w przeciwną niż obecnie stronę. By przywrócić zamierzony pion architekci wbijali kliny pod fundamenty, niestety to nie pomogło, a wieża zaczęła odchylać się w drugą stronę. Powodem przechylania się konstrukcji jest miękki, nasiąkający wodą grunt.

Od XIX wieku różni architekci kilkukrotnie próbowali zapobiegać przechylaniu się wieży, jednak bezskutecznie. Zamykano nawet wejście do wierzy przed dostępem turystów. Zgodnie z ekspertyzami naukowców zabiegi które zastosowano (m.in. mrożenie azotem fundamentów i utwardzanie gruntów) powinny wystarczyć na 300 lat, więc obecnie bezpiecznie możemy wspiąć się po 300 stopniach by obejrzeć widok z wieży. Mnie osobiście niebotyczna kolejka do wejścia odstraszyła, dlatego nie jestem w stanie wypowiedzieć się, czy warto.

Co jeszcze zasługuje na uwagę to brama Porta Nuova przez którą wchodzimy na Plac Katedralny.

Ceny biletów*:

  • Katedra: bilet darmowy, ale musi zostać pobrany w kasach biletowych dostępnych na miejscu lub przy zakupie jakiegokolwiek biletu do pozostałych atrakcji;
  • Krzywa Wieża: 18 euro;
  • Baptysterium: 5 euro;
  • Cmentarz: 5 euro;
  • Museo dell’Opera: 5 euro;
  • Bilet łączony Wieża + Baptysterium + Cmentarz + Muzeum: 26 euro;
  • Zakup biletu łączonego Cmentarz + Baptysterium / Cmentarz + Muzeum / Baptysterium + Muzeum: 7 euro;
  • Bilet łączony Cmentarz + Baptysterium + Muzeum: 8 euro;

Jeśli znacie włoski (lub jesteście w stanie skorzystać z addinów/translatora), polecam rezerwować bilety na tej stronie.

Godziny otwarcia*: 10:00 – 17:00

* Polecam sprawdzić ceny i godziny funkcjonowania obiektów zanim się wybierzecie, bo mogą się różnić od tych podanych wyżej 😊

Niestety to wszystko co udało się nam w Pizie zobaczyć przez kilka godzin, które spędziliśmy w mieście, ale daleka jestem od stwierdzenia, że jest to wszystko, co Piza ma do zaoferowania. Mimo to wątpię, że miasto to znajdzie się na liście do ponownego odwiedzenia. A jakie są Wasze doświadczenia? Udało Wam się odwiedzić Pizę?