Pomysł na randkę – Beksiński na śląsku

Pomysł na randkę – Beksiński na śląsku pomysł na randkę - Beksiński na śląsku

Na informację o wystawie natknęłam się przypadkiem scrollując facebooka. Informacja pojawiła się w idealnym czasie, na kilka dni przed zakończeniem wydarzenia. A tylko wspomnę, że Beksiński na śląsku to wystawa czasowa, która odbywa się w Tychach w Tichauer Art Gallery miedzy 16 czerwca i 2 listopada.

Beksiński? Ale o kogo chodzi?

Zdzisław Beksiński to artysta przez wielkie A. Był malarzem, rzeźbiarzem, fotografem i grafikiem komputerowym. Jest uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych artystów. Swoją karierę rozpoczął od wykonywania fotografii. Jego prace odnosiły sukcesy i doczekały się wystaw w większych miastach Polski. Jak przyznał artysta fotografia nie była dla niego odpowiednią formą wyrazu – specjalnie ustawiał osoby, by wpasowywaly się w jego artystyczną wizję. Nic nie było przypadkowe. Twierdził też, że zdobywcy nagród często wyciągają aparat w momentach, w których on nigdy by tego nie zrobił. Dużo lepiej wychodziło mu przelewanie jego wnętrza na płótno.

Dominującymi tematami prac Beksińskiego, co łatwo zauważyć chociażby na umieszczonych tutaj zdjęciach, jest architektura oraz zdeformowane postaci ludzki i zwierzęce.

obrazy Beksińskiego, Beksiński na śląsku, wystawa, galeria sztuki, pomysły na randkę

Idea wystawy

Wystawa podzielona jest na dwie części. W jednej sali dostępne są dzieła malarskie z przedziału lat 1974 do 2004, w drugiej natomiast można zapoznać się z twórczością Zdzisława Beksińskiego w bardziej multimedialnej formie. Na rzutniku wyświetlany jest wywiad z artystą, który opowiada o swoich początkach i rozwoju kariery. Można także zobaczyć kilka jego dzieł w trójwymiarze po nałożeniu okularów 3D. Ponadto można się zapoznać z twórczością Beksińskiego poprzez prezentację multimedialną, którą wieńczy muzyka. W sali znajduą sie również zdjęcia i grafiki. Wszystkie te elementy tworzą obszerną ucztę dla zmysłów. Zdecydowanie też pomogą wejść w świat stworzony przez Beksińskiego.

fotografe Beksińskiego, Beksiński na śląsku, wystawa, galeria sztuki, pomysły na randkę
zdjęcia autorstwa Beksińskiego

Gdzie odbywa się wystawa?

Czasowa wystawa dzieł Beksińskiego pod nazwą Beksiński na śląsku odbywa się w Tichauer Art Gallery w industrialnych przestrzeniach Browaru Obywatelskiego w Tychach. Obiekt znajdziemy pod adresem ul. Browarowa 21, 43-100 Tychy

Ceny biletów na wystawę

Koszt biletu normalnego w tygodniu na samą wystawę malarstwa, to koszt 39 zł, natomiast ulgowy bilet kosztuje 30 zł. Natomiast bilet łączony na wystawę malarstwa i wystawę multimedialną to odpowiednio 55 i 45 zł. Do zakupu biletu ulgowego upoważnieni są uczniowie, studenci oraz osoby powyżej 65 roku życia.

Bilety można zakupić przez stronę internetową wydarzenia oraz w kasach na miejscu. Poza tym można również zakupić katalog ze wszystkimi wystawianymi w Tychach pracami, a także magnesy, zakładki do książek, torby czy plakaty z pracami Beksińskiego.

obrazy Beksińskiego, Beksiński na śląsku, wystawa, galeria sztuki, pomysły na randkę
dzieła z kolekcji Beksińskiego

Czy można gdzieś jeszcze zobaczyć na żywo dzieła Beksińskiego?

Poza wystawą czasową w Tychach, dzieła Beksińskiego można podziwiać w Muzeum Historycznym w Sanoku. To właśnie tam można zobaczyć około 600 dzieł artysty. Jest to największa na świecie ekspozycja pozwalająca na zapoznanie się z wszelkimi formami wyrazu artystycznego twórcy – poza zdjęciami, grafikami i dziełami malarskimi są również rzeźby i rysunki.

obrazy Beksińskiego, Beksiński na śląsku, wystawa, galeria sztuki, pomysły na randkę
pomysł na randkę – Beksiński na śląsku

Wrażenia po obejrzeniu wystawy?

Oboje byliśmy bardzo zadowoleni z decyzji o zobaczeniu wystawy. Dzieła Beksińskiego robią piorunujące wrażenie, szczególnie w wielkim formacie. Bardzo polecamy wykupienie biletu łączonego – prezentacja multimedialna w połączeniu z muzyką jeszcze bardziej potęgowała wrażenia. Miała też jeszcze jedną sporą zaletę – było na niej zdecydowanie mniej osób. Wystawa choć niesamowita, sporo traciła przez zatłoczoną salę. Ciężko było w pełni podziwiać dzieła sztuki, gdy ludzie wciskają się, by zrobić zdjęcie.

Miłym akcentem była również darmowa degustacja piwa Tichauer dla zwiedzających. A gdy piwa Wam zasmakują, można również zakupić w zestawie prezentowym. W restauracji można zjeść niedzielny obiad, albo skusić się na serwowany danego dnia deser.

Dajcie koniecznie znać, czy byliście na wystawie i co sądzicie o podobnych wydarzeniach 🙂 Lubicie Beksińskiego, czy jednak jego twórczość do Was nie przemawia?

obrazy Beksińskiego, Beksiński na śląsku, wystawa, galeria sztuki, pomysły na randkę