Pomysł na randkę – Van Gogh wystawa multisensoryczna

Pomysł na randkę – Van Gogh wystawa multisensoryczna

Jeśli widzieliście serial Emily w Paryżu na pewno kojarzycie odcinek, w którym główna bohaterka wybiera się na multisensoryczną wystawę Van Gogha, na której wpada na pomysł nowej kampanii marketingowej. Wystawa zrobiła na mnie ogromne wrażenie i już wtedy wylądowała na mojej to do list. Bardzo ucieszyłam się, gdy zobaczyłam reklamę wydarzenia, które odbywało się na śląsku. Jak wyglądała wystawa van Gogh w Szybie Wilson? Czego się spodziewać? Ile kosztują bilety?

Krótko o Vincencie Van Goghu

Chyba ciężko znaleźć osobę, która nie kojarzy kim był Vincent Van Gogh. Ten malarz holenderskiego pochodzenia tworzył dzieła w żywej kolorystyce. Prywatnie cierpiał na napady lękowe i ataki przez co był leczony psychiatrycznie. Zmarł młodo, niezrozumiany i niedoceniany. Dopiero po śmierci zyskał sławę i obecnie jest uznawany za jednego z najzdolniejszych artystów w historii. Stworzył ponad 2000 dzieł, a jego liczne prace należą do najbardziej rozpoznawalnych i najdroższych dzieł sztuki.

Idea wystawy

Wystawa podzielona jest na dwie części. W jednej sali dostępne są informacje o życiu i twórczości artysty, w drugiej sali wyświetlane są obrazy. Pokaz multimedialny wraz z muzyką przybliża życie artysty i jego twórczość.

 wystawa multisensoryczna - Katowice, szyb Wilson

Gdzie odbywa się wystawa?

Czasowa wystawa dbywała się już w wielu miejscach na świecie. Między innymi we wspomnianym Paryżu, ale także w Los Angeles, Las Vegas, czy Berlinie. Wystawa zawitała także do Polski. Między wrześniem i listopadem miała miejsce w Szybie Wilson w Katowicach:

A od 13-go grudnia aż do 12-go marca przyszłego roku będzie wystawiana w Amber Expo Gdańsk

Ceny biletów na wystawę

Koszt biletu normalnego w tygodniu w Katowicach kosztował 55 zł, w weekend jego cena wzrastała do 65zł. Bilet ulgowy kosztował odpowiednio 45 zł i 55 zł. Do zakupu biletu ulgowego upoważnieni są uczniowie, studenci oraz osoby powyżej 65 roku życia. Bilety na wystawę w Gdańsku kształtują się na podobnym poziomie. Zapłaimy 60 zł w tygodniu i 70 zł w weekend i oczywiście dyszkę mniej w przypadku biletów ulgowych.

Bilety można zakupić przez stronę internetową wydarzenia oraz w kasach na miejscu. Poza tym można również zakupić magnesy, zakładki do książek, czy plakaty z pracami Van Gogha.

Czy można gdzieś jeszcze zobaczyć na żywo dzieła Van Gogha?

Poza wystawami multisensorycznymi, dzieła van Gogha można podziwiać w Van Gogh Museum w Amsterdamie. W zbiorach muzeum znajduje się 200 obrazów, 500 rysunków i 700 listów autorstwa artysty.

van Gogh wystawa multisensoryczna - Szyb Wilson Katowice
pomysł na randkę – wystawa multisensoryczna van Gogh, Szyb Wilson

Wrażenia po obejrzeniu wystawy?

Wystawa naprawdę robi wrażenie, szczególnie w połączeniu z muzyką. Fantastycznym pomysłem jest również sposób podziwiania prezentacji. Nie jest to sztywne chodzenie od obrazu do obrazu, ale obrazy pojawiają się w powiększeniu na wielu ekranach. Można oglądać ten pokaz na stojąco lub siedząco, a nawet na leżąco. Jedynym minusem jaki zauważyłam była zdecydowanie mniejsza powierzchnia sali w porównaniu do tej z serialu, przez co natężenie zwiedzających było zdecydowanie większe i momentami uciążliwe…

Dajcie koniecznie znać, czy byliście na wystawie i co sądzicie o podobnych wydarzeniach 🙂 Które dzieła Vincenta Van Gogha należą do Waszych ulubionych? Czy będą to słynne Słoneczniki, Gwieździsta noc, czy może coś mniej rozsławionego? Dajcie koniecznie znać w komentarzu!

van Gogh wystawa multisensoryczna