Wiemy, że obecnie ciężko jest planować jakiekolwiek podróże, ale może właśnie teraz jest idealny czas by przygotować wszystko przed tymi, które w końcu nadejdą. A nadejdą na pewno!
Kilka słów o tym, co trzeba przygotować przed wyjazdem, by nie zrujnować sobie wycieczki i podróżować ze spokojną głową. A to drugie przyda się szczególnie, gdy sami planujecie wszystko od A do Z. Łapcie i korzystajcie 😉
Sprawdź ważność dokumentów tożsamości
Obojętnie, czy podróżujecie z biurem podróży czy solo, ważny dokument jest przepustką do podróży. Może warto sprawdzić, czy Wasze dokumenty nie straciły ważności i je wymienić?
Jeśli posiadacie profil zaufany wymiana dowodu obecnie odbywa się praktycznie w całości online. Offline trzeba zrobić zdjęcia i oczywiście odebrać dokument. Nie bądźcie jak Marcin, który zapomniał i wymieniał dokument po czasie stresując się, czy nie dostanie przypadkiem kary 😛
A gdy nie posiadacie profilu zaufanego i nie chcecie go założyć – pozostaje wizyta w urzędzie. Tutaj najlepiej sprawdzić jakie zasady obowiązują w Waszych urzędach.
Z paszportem może być trochę ciężej, bo niezbędna jest wizyta w urzędzie. Więc jeśli nie wybieracie się do państw, które wymagają paszportu, może warto tę wymianę troszkę opóźnić 😉
Nie zapomnijcie zrobić sobie kserokopii dokumentu i schować ją w zupełnie innym miejscu niż oryginał. Nigdy nic nie wiadomo, a może się przydać w podbramkowej sytuacji. Pamiętajcie też, że w przypadku zgubienia, czy kradzieży dokumentów należy udać się do polskiego urzędu konsularnego, gdzie wyrobią Wam paszport tymczasowy.
Bilety
Jeśli macie pewność, że dokumenty są ważne możecie zacząć polować na bilety lotnicze. O zakupie tanich biletów lotniczych będzie jeszcze osobny, obszerny post. Ale na potrzeby tego wpisu wspomnę o dwóch rzeczach.
Sprawdź lotnisko z którego lecisz
Na szczęście historie o przegapionym locie z powodu złego lotniska znam tylko z opowiadań, ale to dlatego, że przed wyjazdem notorycznie sprawdzam lotnisko wylotu. To też powód dla którego dodaje ten punkt do listy. Przed wylotem koniecznie sprawdźcie lotnisko z którego lecicie, by uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki. Wiele dużych miast ma więcej niż jedno lotnisko, a są one często oddalone od siebie o dziesiątki, jak nie setki kilometrów. Jak pojedziecie na to niewłaściwe, możecie mieć problem z dotarciem na czas na swój lot.
Sprawdź opcje dojazdu
Nie wszystkie lotniska znajdują się rzut beretem od centrum, czasem są oddalone o nawet kilka godzin jazdy. Miejcie to na uwadze szukając noclegu. Szczególnie, że niektóre obiekty mają konkretne godziny otwarcia. Może warto powiadomić obsługę o późnym przybyciu?
Wiza!
Pewnie dobrze o tym wiecie, ale wjazd do niektórych państw wymaga wizy. I o ile w niektórych państwach wizę dostaniecie po przylocie bez męczących formalności, to do innych np. do Chin musicie wyrobić sobie wizę wcześniej. A sam proces trwa około dwa tygodnie. Żeby dowiedzieć się, czy kraj do którego planujecie się wybrać wymaga wizy, sprawdźcie rządową stronę.
Zadbaj o ubezpieczenie
Nie lekceważcie ubezpieczenia turystycznego. Możliwe, że wcale się nie przyda, ale w razie potrzeby nie będziecie musieli wyciągnąć z portfela dodatkowych środków. A przy budżetowym podróżowaniu, to wcale nie takie przyjemne.
Pamiętajcie, że w Unii Europejskiej uznawana jest karta EKUZ, która bardzo łatwo można wyrobić. Nie potrzebujecie wtedy żadnego dodatkowego ubezpieczenia. O zasadach i warunkach przeczytacie więcej na oficjalnej stronie.
Na wyjazdy poza Unię Europejską zawsze wykupujemy ubezpieczenie podróżne. Na szczęście nigdy jeszcze nie musieliśmy z niego korzystać, ale jak to mówią – przezorny zawsze ubezpieczony 🙂 Możliwe, że to podwyższa delikatnie koszty całego wyjazdu, ale nawet nie chcemy myśleć ile więcej musielibyśmy zapłacić w razie zdrowotnej awarii…
Szczepienia?
Szczepionka na COVID może być już wkrótce przepustką do normalnego podróżowania. Czytaliśmy nawet, że kilka krajów właśnie w ten sposób będzie determinowało wjazd. Nie mamy pojęcia, co przyniesie przyszłość, ale! Pomijając już pandemiczne nawiązania…
Warto sprawdzić, czy podróżując do jakiegoś bardziej egzotycznego kraju nie będziecie musieli się zaszczepić. Niektóre kraje w wymogach przed przyjazdem mają potwierdzenie szczepienia (np. przed żółtą febrą lub meningokokom). Jest też spora liczba zalecanych szczepień, a najlepszym źródłem informacji będzie w tej kwestii lekarz medycyny podróży. Na pewno doradzi, które szczepienia warto wykonać, a z których można zrezygnować.
Spakuj podręczną apteczkę
Przed wyjazdem należy również przygotować się pod względem leków i suplementów które przyjmujecie na stałe. Sprawdźcie, czy leki na receptę, które przyjmujecie nie wymagają dodatkowego zaświadczenia od lekarza.
Z doświadczenia wiemy jednak, że z rzetelnymi informacjami na tych stronach dość ciężko… Posiłkowaliśmy się informacjami udostępnianymi przez linie lotnicze i wpisami innych na różnych forach internetowych. Co warto zrobić? Przechowywać leki w oryginalnych opakowaniach w bagażu podręcznym, zabrać tylko tyle ile jest konieczne i na wszelki wypadek zabrać ze sobą zaświadczenie od lekarza w języku angielskim.
Co znajdziecie w mojej apteczce? Zależy gdzie i na jak długo jadę, ale zawsze mam coś przeciwbólowego, kilka plastrów, coś na problemy żołądkowe i coś na przeziębienie (nawet latem, bo zdarzało mi się złapać katar od klimy). Poza tym elektrolity i probiotyki, jeśli jadę w dłuższą podróż do krajów, w którym mogę mieć problemy żołądkowe. No i maść przeciwbólową na moje kontuzjowane kolano.
Przygotuj prawo jazdy
Macie zamiar wypożyczyć samochód? Przygotujcie i sprawdźcie ważność prawa jazdy. Upewnijcie się, że polskie prawo jazdy wystarczy i nie będziecie musieli wyrabiać międzynarodowego.
Samo wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy jest dość proste. Poza zwykłym, ważnym prawem jazdy wystarczy wniosek, zdjęcie paszportowe i opłata. Z tego co pamiętam na wydanie międzynarodowego prawa jazdy czeka się około dwóch tygodni, więc trzeba mieć to na uwadze.
Warto też przed wyjazdem przejrzeć przepisy danego państwa, by wiedzieć co można, a czego nie, no i czy jeździ się prawidłową stroną jezdni, czy jednak kierownicę znajdziecie po stronie pasażera 😉
A gdy jedziesz własnym samochodem…
Przyda się również kilka rzeczy jak na przykład wiedza o winietach, czy specjalnych naklejkach umożliwiających parkowanie w konkretnych strefach miasta. Albo czy nie potrzebujecie zapasu żarówek i czy możecie używać rejestratora jazdy.
Waluta
Większość transakcji dokonujemy bezgotówkowo, jeśli oczywiście to możliwe. Do tego przyda się karta wielowalutowa dostępna już w wielu bankach w Polsce, ale też Revolut.
Revolut jest kartą prepaidową dzięki której możecie płacić w praktycznie każdej walucie. W apce jesteście w stanie wymienić walutę po konkurencyjnym kursie. Ułatwia też przekazywanie środków między użytkownikami. Wyrobienie karty jest bezpłatne. Ale wysyłka fizycznej karty kosztuje obecnie 25 złotych. Kiedyś można było też dostać środki na start z programu afiliacyjnego, ale na ten moment ta promocja już nie działa.
Poza kartą debetową, może okazać się, że przydatna będzie również karta kredytowa – szczególnie przy rezerwacji samochodu. To wymóg większości wypożyczalni, bez niej zwyczajnie nie wypożyczycie samochodu. Jest potrzebna do zablokowania kaucji zwrotnej, czasem również innego depozytu. Wszystkie informacje zawsze znajdziecie przy rezerwacji.
Przed wyjazdem zaopatrujemy się również w walutę. Szczególnie, jeśli w jakimś państwie ciężko jest płacić kartą. Mała rada – jeśli nie jesteście w stanie dostać jakiejś mało dostępnej waluty, wymieńcie złotówki na dolary amerykańskie – tę walutę łatwo wymienić nawet w najdalszych zakątkach świata. No i kolejna rada: nie trzymajcie całej gotówki w jednym miejscu. Porozdzielajcie ją w kilka różnych miejsc, by w przypadku kradzieży mieć jakiś zapas gotówki w zanadrzu 😉
Pakowanie przed wyjazdem
O tym, jak się spakować nie będziemy pisać, bo nie czujemy się wielkimi ekspertami. A na Youtubie znajdziecie masę fajnych technik pakowania. Myślę, że każdy z czasem opanowuje tę sztukę i pakuje już tylko to, co naprawdę jest potrzebne. No… albo czegoś zapomina, jak ja 😀 Pamiętajcie tylko, by za bardzo nie poszaleć i dokładnie sprawdzić wymiary i limit wagowy bagażu linii, którą lecicie.
O czym należy pamiętać pakując się przed wyjazdem? A no na pewno o pogodzie, jaka nas może czekać na miejscu i o tym, jakie aktywności będziemy uprawiać. Przykładowo jeśli zamierzamy opalać się na plaży musimy zabrać kostium kąpielowy, kapelusz/czapkę, klapki i krem przeciwsłoneczny. Ale na wspinaczkę górską wybierzemy raczej wygodne buty i oddychające t-shirty. Do zwiedzania miast poza wygodną dla nas odzieżą i obuwiem nie musimy specjalnie się przygotowywać.
Mała rada dla zmarzluchów: nawet jadąc w jakieś ciepłe miejsce zabieram ze sobą ciepłą bluzę lub cienki sweter. Przydaje się w samolocie, ale też podczas chłodniejszych wieczorów, czy w klimatyzowanym hotelu.
Dobra rada dla osób podróżujących z bagażem rejestrowanym: warto w bagaż podręczny spakować bieliznę na zmianę i dodatkowy t-shirt, no i szczoteczkę do zębów – w przypadku zgubienia bagażu będziecie chociaż mogli przebrać się w świeże ubrania.
Tłumacz offline
Szczególnie przyda się w krajach, w których nie dogadacie się po angielsku (lub jeśli nie znacie angielskiego). Polecam ściągnąć przed wyjazdem również język kraju, w którym zamierzacie przebywać. Bo możecie nie mieć dostępu do internetu, więc wersja offline będzie niezastąpiona. W Chinach ratował nam kilka razy tyłki!
Mapy offline
Jeśli podobnie jak ja bez nawigacji jesteście jak dziecko we mgle to bez map ani rusz! Wiem, że obecnie w Unii Europejskiej nie obowiązują już horrendalnie wysokie opłaty za śmiganie po internecie, ale mapy offline przydadzą się również wtedy, gdy będzie problem z zasięgiem.
Mapy offline będą też niezastąpione w miejscach, w których nie będziemy mogli cieszyć się nielimitowanym dostępem do internetu. Mimo, że w wielu krajach możemy zakupić lokalną kartę SIM z transferem to nie będzie to możliwe (lub opłacalne) wszędzie.
Naładuj elektronikę
Skompletujcie wszystkie urządzenia, które macie zamiar zabrać. Naładujcie baterie, spakujcie kable. Upewnijcie się, że macie miejsce na kartach pamięci na kolejne wspomnienia. No i pamiętacie, że wszystkie te urządzenia muszą się znaleźć w bagażu podręcznym 😉 A najważniejsza rada to: sprawdźcie gniazdka w krajach, do których się udajecie. Być może przyda się Wam przejściówka. Nie bądźcie jak ja, która przez pół St. Julien’s szukałam przejściówki we wszystkich sklepach i budkach, bo zapomniałam jej wpakować do plecaka…
Może Wam się również przydać:
Wizz Discount Club – czy jest nam potrzebny do szczęścia?
Co musisz wiedzieć zanim wyruszysz do Chin?
Wypożyczenie samochodu dla początkujących
Dajcie koniecznie znać, czy nie zapomnieliśmy czegoś dodać do powyższego i co znajduje się na Waszych listach przed wyjazdem! I oczywiście jeśli chcecie byśmy poruszyli jakiś temat piszcie w komentarzach, chętnie podzielimy się z Wami wiedzą bazującą na naszych doświadczeniach 🙂