Truizmem byłoby powiedzieć, że Tokio jest drogim miastem. Nas jednak pozytywnie zaskoczyły dwie rzeczy – znacznie tańsze jedzenie, niż się tego spodziewaliśmy oraz możliwość znalezienia stosunkowo taniego i przyzwoitego noclegu. Oczywiście, aby przenocować tanio, trzeba być gotowym na pewne kompromisy.
*Wpis zawiera linki afiliacyjne do GetYourGuide i Booking.com
lokalizacja ma znaczenie
My byliśmy gotowi zaakceptować niewysoki standard oraz nocleg w pokoju wieloosobowym. Nie chcieliśmy jednak iść na kompromis jeśli chodzi o lokalizację. Ponieważ mieliśmy spędzić w Tokio tylko 3 dni, zależało nam, aby nocleg był zlokalizowany jak najbliżej centrum, aby ograniczyć czas dojazdów. Wybraliśmy hostel Japanize Guest House & Bar w dzielnicy Chūō.
Booking.comJapanize Guest House & Bar czy Steps Guesthouse?
W tym wpisie chciałbym polecić Wam tego typu nocleg w Tokio. Hostel w którym nocowaliśmy już nie istnieje pod tą nazwą. Obecnie zlokalizowany w tym miejscu hostel nosi nazwę Steps Guesthouse. Na mapach Google znajdziecie go pod tym linkiem.
W Tokio jest wiele podobnych obiektów. Ja jednak nasze doświadczenia opiszę na znanym nam przykładzie i być może zdecydujecie się na to właśnie miejsce. Niestety zdjęcia wewnątrz hostelu wykonałem telefonem, który uległ awarii powodującej utratę wszystkich danych. Nie mogę więc pokazać jak wyglądało dokładnie to miejsce w trakcie naszego pobytu. Widzę jednak po zdjęciach z serwisu Booking.com, że niewiele się zmieniło. Do tego serwisu odsyłam Was również po opinie innych osób o tym miejscu. Można tam też znaleźć informacje o wszystkich udogodnieniach, podobnie jak na stronie internetowej hostelu. Tutaj będzie raczej o naszych wrażeniach.
W hostelu znajdują się koedukacyjne pokoje wieloosobowe z około 20 łóżkami. Jeśli podróżujecie w grupie mieszanej damsko-męskiej polecam zwracać na taki szczegół uwagę, jeśli chcecie być razem w pokoju. W trakcie szukania miejsca na nocleg w Tokio trafialiśmy bowiem na wiele ofert hosteli przeznaczonych tylko dla kobiet lub mężczyzn.
nocleg w Tokio – zalety
Miejsca do spania w hostelu zapewniały dosyć dużą prywatność. Łóżka wyposażone były w kotary oraz niewielkie szafki, w których można było schować cenne przedmioty czy dokumenty – zalecam zabrać własną kłódkę. Jeśli chodzi o większe bagaże to można było umieścić je pod łóżkiem. Łóżka są piętrowe i dosyć wysokie więc potrzeba trochę wysiłku aby wgramolić się na górę. Są przy tym bardzo wygodne i szersze niż wyglądają na zdjęciach. Bez problemu mieściliśmy się we dwójkę na dolnej pryczy, a z górnej uczyniliśmy przechowalnię bagażu i miejsce ładowania sprzętu fotograficznego. Na brak gniazdek elektrycznych też nie było co narzekać. Sypialnia była cudownie klimatyzowana, co pomogło nam odpocząć od nieznośniej japońskiej pogody, która bardzo dała się nam we znaki.
część wspólna
Na 1-szym piętrze znajdowała się przestrzeń wspólna – wspólny salon z niewielkim aneksem kuchennym (również klimatyzowane), prysznice, toalety i pralnia. Toalety i duży zlew były także dostępne w pokoju, ale nie było tam pryszniców. Prysznice i toalety były bardzo czyste, jak wszystko w Japonii. Pod prysznicami dostępne było mydło, szampon i odżywka do włosów. Toalety były oczywiście w stylu japońskim tj. sterowane elektronicznie. Wybór ogólnodostępnych naczyń we wspólnej kuchni był za to bardzo ubogi.
My nocowaliśmy na 3-cim piętrze. W hostelu nie ma windy i trzeba się wspiąć po schodach, które są bardzo strome i wąskie. Obiekt nie jest więc przeznaczony dla osób niepełnosprawnych i starszych, które mogłyby mieć problem z chodzeniem. Ponadto w hostelu nie wolno chodzić w butach. Wymagane są klapki, chociaż jeśli nie będziecie mieli własnych to hostel udostępniał gościom bogaty wybór obuwia zamiennego. Mam nadzieję, że nie macie nic przeciwko crocsom. Ja miałem własne, jednak kiedy pierwszego dnia zostawiłem je na dole na półce na buty to ktoś je chyba uznał za ogólnodostępne więc zaginęły mi na całą dobę. Następnego dnia znalazłem je na swoim miejscu.
Na parterze znajdowała się recepcja oraz bar w którym można było coś zjeść. Nie korzystaliśmy jednak z niego więc nie jestem w stanie wystawić opinii. Obok hostelu mieliśmy dwa sklepy spożywcze. Jeden mały, wielkości naszej Żabki i z podobnie ograniczonym wyborem, chociaż oczywiście japońskim. Drugi sklep był większy, kilkukondygnacyjny, ze zdecydowanie bogatszym asortymentem.
Koszty noclegu
Koszt naszego noclegu (2 osoby, 3 doby) wyniósł łącznie 13.600 jenów tj. około 500 zł. Daje to nieco ponad 83 zł za osobę za noc. Jak na Tokio i tę lokalizację, uważam że cena była bardzo atrakcyjna. Uprzedzam, że ceny mogą się wahać w zależności od terminu pobytu. W cenie było oczywiście darmowe WiFi. Do ceny noclegu musieliśmy jedynie dopłacić 1000 jenów za późne przybycie. Zameldować standardowo można się było do 23.00. Za późniejsze zameldowanie była przewidziana dopłata w wysokości 500 jenów za osobę za każde pół godziny. Najpóźniej można było przybyć do 1.00 w nocy, a później recepcja była zamykana i trzeba byłoby czekać do rana. Liczyliśmy, że będziemy musieli dopłacić 4000 jenów, ale udało nam się szybko dojechać i dodatkowo obniżono nam dopłatę o połowę. Przed podróżą upewnijcie się więc jak obecnie wyglądają warunki zameldowania.
Atrakcje w pobliżu
Odległości do różnych atrakcji które odwiedzaliśmy przedstawiały się następująco:
- do Tokyo Skytree – metrem około 15 minut
- na Akihabarę – około 20 minut spacerem, nie było warto korzystać z metra
- do dzielnicy Asakusa – metrem i częściowo pieszo – do 20 minut
- do Pałacu Cesarskiego – spacerem około 30 minut lub 20 minut metrem
- bezpośrednio do dzielnicy Shinjuku – około 30 minut metrem
- do dzielnicy Shibuya i na jej sławne skrzyżowanie – bezpośrednio metrem 30-40 minut
- bezpośrednio do świątyni Meiji-jingū – metrem i częściowo pieszo – 35-55 minut
- dojazd do Mega Web i na wystawę teamLab Borderless – 45 minut metrem i kolejką Yurikamome
Komunikacja
Hostel był bardzo dobrze skomunikowany za pośrednictwem metra. W pobliżu znajdowały się stacje:
- w odległości około 150 metrów, wychodząc z hostelu w prawo i skręcając na pierwszym skrzyżowaniu w prawo znajdowała się stacja metra Bakuroyokoyama obsługiwana przez linię Shinjuku
- wychodząc z hostelu w lewo i idąc cały czas prosto około 300 metrów dochodziło się do stacji metra Kodemmacho obsługiwanej przez linię Hibiya
- w odległości około 350 metrów w kierunku wschodnim znajdowała się stacja Higashi-Nihombashi obsługiwana przez linię Asakusa
Nie brakowało również w pobliżu przystanków autobusowych.
Do stacji kolejowej Tokyo Station, skąd także odjeżdżały autobusy transferowe na lotnisko, można było dojść spacerkiem w 25 minut (niecałe 2 kilometry). Można też było dotrzeć do niej metrem w około 15 minut, ale wymagało to przesiadki.
Adres hostelu
Hostel Steps Guesthouse znajduje się pod adresem: 1 Chome-5-6 Nihonbashibakurocho, Chūō City, Tokyo 103-0002, Japonia
Jeśli jesteście w stanie polecić inne ciekawe tanie miejsca na nocleg w Tokio i w Japonii, a może i gdzieś indziej na świecie – zapraszam do sekcji komentarzy.