Tokio – wieczorna przechadzka po dzielnicy Asakusa

Tokio – wieczorna przechadzka po dzielnicy Asakusa

Dzielnica Asakusa była punktem naszej wycieczki do Tokio, któremu poświęciliśmy w trakcie naszej wizyty w stolicy Japonii najmniej czasu. Szkoda, ale mieliśmy bardzo napięty harmonogram. Do Asakusy trafiliśmy bowiem wieczorem, w drodze powrotnej z Tokyo Skytree do hostelu. Zrobiliśmy sobie po niej jedynie godzinny spacer.  Wszystkie sklepy były już zamknięte i nawet restauracje się już powoli zamykały. Mimo, że było dopiero trochę po 21.00. Niemniej uważam, że warto było odwiedzić tę dzielnicę nawet na tak krótki spacer.

Zdjęcie skrzyżowania w dzielnicy Asakusa wieczorem w Tokio
Dzielnica Asakusa wieczorem – ulice wyjątkowo puste (jak na Tokio)

Dzielnica pełna tradycji

Asakusa jest dzielnicą pełną tradycji. Jej największą atrakcją jest buddyjska świątynia Senso-ji. Historia tej świątyni sięga VII wieku – jest ona najstarszym i podobno najsłynniejszym obiektem tego typu w Tokio. Jest sercem dzielnicy i to właśnie pielgrzymki do niej stanowiły czynnik rozwoju Asakusy. Świątynia przechodziła w czasie swej historii wiele katastrof i odbudów. Ostatni raz zniszczona była w trakcie nalotu bombowego podczas II wojny światowej.

W niedalekiej odległości od świątyni Senso-ji znajduje się znacznie mniejsza, shintoistyczna świątynia Asakusa Jinja. Chociaż jest znacznie mniejsza od okazałej sąsiadki, stanowi ona cenny zabytek, a jej zabudowania są jednymi z najstarszych w Tokio. Z racji później pory nie mogliśmy niestety odwiedzić tych świątyń, ale z pewnością uczynimy to następnym razem, kiedy znowu uda nam się odwiedzić Japonię.

Zdjęcie pionowego szyldu
Dzielnica Asakusa w Tokio – analogowy szyld
Booking.com

Ulica Nakamise

Do świątyni Senso-ji prowadzi pełna sklepików ulica Nakamise o długości około 250 metrów. Sklepików tych jest blisko 90, a można w nich kupić przekąski, street-food, tradycyjne wyroby rzemiosła, zabawki, ubrania i wiele tradycyjnych pamiątek. O tej porze sklepy były jednak już pozamykane – typowe godziny otwarcia to 10:00-18:00, ale różnią się w zależności od sklepu.

Zdjęcie lampionów nad jednym z lokali
Dzielnica Asakusa w Tokio – klimatyczne lampiony

Wejście na ulicę Nakamise otwiera brama Kaminarimon, którą możecie zobaczyć na głównym zdjęciu tego postu. Na drugim końcu Nakamise znajduje się brama Hozomon. W obydwu bramach wiszą charakterystyczne lampiony, które stanowią symbol dzielnicy.

Brama Kaminarimon jest najbardziej znanym punktem orientacyjnym na Asakusie. Nazywana jest ona Bramą Grzmotów – takie właśnie znaczenie mają dwa znaki napisane na charakterystycznym czerwonym lampionie. Nawet w trakcie naszego wieczornego spaceru było przy niej mnóstwo turystów. Oryginalna brama była nieco młodsza od świątyni Senso-ji i pochodziła z X wieku. Ta obecna jest efektem powojennej odbudowy. Brama wieczorem jest podświetlona i dostępna całą dobę.

Zdjęcie wejścia na ulicę Shin-Nakamise w dzielnicy Asakusa wieczorem w Tokio
Dzielnica Asakusa w Tokio – pasaż handlowy

Ulica Shin-Nakamise

Równolegle do ulicy Nakamise biegnie ulica Shin-Nakamise. Ulica pełna jest sklepów i restauracji. Ma w dużej części charakter zadaszonego pasażu, co możecie zobaczyć na zdjęciach. Sklepy na niej zazwyczaj są otwarte w godzinach od 10:00 do 19:00. Restauracje nieco dłużej chociaż w porze naszego spaceru też się już zamykały.

Zdjęcie pasażu Shin-Nakamise
Dzielnica Asakusa w Tokio – wewnątrz pasażu Shin-Nakamise

Inne atrakcje

Asakusa jest również pełna innych atrakcji, które na pewno będziemy chcieli poznać następnym razem, kiedy uda nam się pojechać do Tokio. Chcielibyśmy zobaczyć m. in. Asakusa Chikagai czyli jedną z najstarszych podziemnych uliczek handlowych w Tokio, park Sumida – najchętniej w porze kwitnienia wiśni, czy muzeum bębnów – Taikokan.

Warto też pospacerować po pustych bocznych uliczkach. W wielu miejscach widać kolorowo rozświetloną o tej porze wieżę Tokyo Skytree.

Wieczorne zdjęcie jednej z bocznych uliczek w dzielnicy Asakusa wieczorem w Tokio
Asakusa – warto pospacerować po pustych bocznych uliczkach

We wpisie o Akihabarze pisałem, że czułem się w tej dzielnicy jakbym się cofnął w czasie o dekadę, a może nawet trochę bardziej. Dzielnice Shibuja i Shinjuku kojarzą mi się z najwspółcześniejszym Tokio. Asakusa natomiast sprawiała wrażenie najstarszej spośród dzielnic które odwiedziliśmy. I nie chodzi tutaj o wielusetletnie zabytki, gdyż tych o tej porze zbyt dużo nie widzieliśmy. Oglądając dzielnicę odniosłem wrażenie że oto oglądam Tokio takim, jak mogło ono wyglądać w latach 70-tych, a najpóźniej 80-tych minionego stulecia. Trudno jednak wyrobić sobie opinię w trakcie tak krótkiej wizyty.

Zdjęcie gokartów na ulicy w dzielnicy Asakusa w Tokio wieczorem
Dzielnica Asakusa w Tokio – nocny wyścig gokartów

Rajd gokartów

Na pewno o tym, że żyjemy w czasach współczesnych przypomniał nam rajd gokartów po ulicach, który mieliśmy okazję zobaczyć. Żałuję, że nie udało mi się wykonać ostrzejszego zdjęcia, ale aparat zdołałem wyciągnąć dosłownie w ostatniej chwili. Mimo wszystko wrzucam to zdjęcie bo może ktoś z Was widział kiedyś coś takiego i orientuje się w jaki sposób można wziąć w Tokio udział w takiej zabawie. I czy w ogóle jest to legalne (pewnie jest). Jeśli wiecie – zapraszam do sekcji komentarzy.

Zdjęcie rozświetlonej wieży Tokyo Skytree
Asakusa – z wielu miejsc widać rozświetloną wieżę Tokyo Skytree

Pomimo, że nasz spacer był bardzo krótki, to jednak przyjemny i klimatyczny. Nie kusiły nas już sklepy, a dzielnica, podobnie jak większość miejsc w Tokio, była po zmroku bajecznie rozświetlona. Podziwialiśmy urokliwe szyldy i lampiony. Ulice były prawie puste (jak na Tokio). Widać było po przechodniach, że powoli wracają do domów po intensywnym dniu swoich zajęć. Niedobitki imprezowiczów wsiadały do taksówek. O dziwo widzieliśmy osoby lekko zataczające się, widocznie pozostające pod wpływem alkoholu.

Zdjęcie ludzi wsiadających do taksówki
Dzielnica Asakusa w Tokio – niedobitki imprezowiczów wracają do domu

Na Asakusę najłatwiej dojechać metrem – do dzielnicy bez problemu dojechać można liniami Ginza i Asakusa, a także szeregiem linii kolejowych. Po więcej szczegółów odsyłam na stronę stacji Asakusa oraz do map Google.

Zdjęcie ulicznego artysty
Dzielnica Asakusa w Tokio – uliczny artysta
Linki