Werona – miasto Romea & Julii – co uda się zobaczyć w jeden dzień?

Werona – miasto Romea & Julii – co uda się zobaczyć w jeden dzień?

Werona to miasto, które chyba każdemu kojarzy się z bohaterami dramatu Szekspira. To właśnie ona stała się miastem odwiedzanym przez zakochanych, ale i tych którzy mają nadzieje na znalezienie prawdziwej miłości. A tym samym zajmuje piąte miejsce najchętniej odwiedzanych włoskich miast po Wenecji, Rzymie, Florencji i Rimini. My Weronę odwiedziliśmy przy okazji podróży do Dolomitów i nieśpiesznie spacerowaliśmy po jej ulicach rano, gdy wszyscy budzili się do życia. Co udało nam się zobaczyć w jeden dzień? Bez czego nie wyobrażamy sobie zwiedzania?

*Wpis zawiera linki afiliacyjne do GetYourGuide i Booking.com

Werona - spacer wzdłuż Adygi

Garść informacji o mieście

Werona leży w północno-wschodnich Włoszech nad Adygą. Z prawie 270-cioma tysiącami mieszkańców stanowi drugie najludniejsze miasto Wenecji Euganejskiej. Swoją sławę zawdzięcza sztuce Szekspira, który ponoć nigdy miasta nie odwiedził. Tłumy turystów odwiedzają domy Romea i Julii i wcale nie przeszkadza im fakt, że ci fikcyjni bohaterowie nigdy tam nie mieszkali.

Warto natomiast wiedzieć, że poza miejscami związanymi z zakochanymi, miasto może pochwalić się także innymi zabytkami wartymi odwiedzenia. Samo miasto wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją strukturę urbanistyczną i architekturę. I warto tutaj zajrzeć chociaż na krótki spacer.

Co zobaczyć w jeden dzień?

Dom Julii

Pierwsze kroki kierujemy w stronę najchętniej odwiedzanego miejsca przez turystów – jest to Dom Julii. Nie wchodzimy do środka, w którym jest niewielkie muzeum. Przez muzeum dotrzemy też na słynny balkon, na którym wielu robi sobie zdjęcia. Legenda głosi, że potarcie piersi pomnika przez singla, przyniesie mu szczęście w miłości. Nie próbowaliśmy – ale może nie zaszkodzi spróbować ;). Zakochani kupują kłódki w sklepie z pamiątkami na przeciwko wejścia do muzeum i umieszczają je na kracie sklepu. Dom znajduje się przy ulicy Via Capello 23, od strony wewnętrznej budynku. Trzeba przejść przez bramę od głównej ulicy. Wejście na plac jest darmowe i dostępne codziennie między 11-17. Natomiast wejście do muzeum to koszt 6 euro i otwarte jest między 9-19.

Amfiteatr

Ciężko nie zauważyć amfiteatru, który znajduje się przy wejściu do starego miasta. To jeden z trzech zachowanych amfiteatrów we Włoszech. W czasach świetności mógł pomieścić trzydzieści tysięcy osób. Amfiteatr nadal jest używany do obsługi wydarzeń kulturowych – koncerty, opery czy przedstawienia teatralne. Obecnie może pomieścić połowę pierwotnego obłożenia.

Werońska katedra

Katedra pochodzi z XII wieku. Jej fasadę wykonano z białego i różowego marmuru, a boku ozdobiono motywami roślinnymi, scenami polowań i postaciami świętych. Z boku katedry wznosi się dzwonnica, jednak największe wrażenie robi posąg anioła.

Amfiteatr w Weronie

Most Scaligerów

Kolejnym ważnym zabytkiem jest Most Scaligerów znany również jako most Castelvecchio. Most znajduje się na rzece Adyga. Budowano go w latach 1354-1356 aby pozwolić mieszkańcom na ucieczkę w razie zamieszek. Przez lata doskonale spełniał swoją funkcję do 24 kwietnia 1945, kiedy to został wysadzony przez wycofujące się wojska Niemiecki. Po wojnie zaczęto go odbudowywać.

Via Mazzini 

Via Mazzini to miejsce, w którym zrobimy zakupy. Po obu stronach rozstawione są kawiarnie, sklepy luksusowe i liczne sklepy z pamiątkami. Na końcu deptaka znajduje się plac Piazza delle Erbe, na którym rozstawione są liczne budki z jedzeniem, rzemiosłem i oczywiście pamiątkami. Widoczna na poniższym zdjęciu wieża Lamberti to również punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na panoramę miasta.

Werona z Polski – jak dojechać?

Opcji na dotarcie do Werony jest sporo. Można oczywiście dolecieć na tutejsze lotnisko i traktować miasto jako docelowe miejsce podróży. Bezpośrednie loty oferuje Wizzair z trzech lotnisk – Gdańska, Poznania i Warszawy.

Można także potraktować zwiedzanie Werony jako jeden z punktów wycieczki i zahaczyć o nią będąc w Wenecji, czy jadąc do Dolomitów. Dojazd z Wenecji nie będzie skomplikowany. Można tutaj dotrzeć pociągiem bądź autobusem, albo wypożyczonym samochodem. A trasa zajmie około półtorej godziny. Przykładowe ceny przejazdów na tej trasie zaczynają się od 40 zł za autobus oraz 40 zł za pociąg. Bilety na pociąg standardowo można zarezerwować na stronie trenitalia, natomiast przejazdy autokarowe na stronie flixbusa.

Nocleg w Weronie

Noclegów w Weronie nie brakuje. Można wybierać w budżetowych, jak i luksusowych opcjach. My nocowaliśmy na obrzeżach miasta w Casa Stazione, ale wystarczył krótki 15-minutowy spacer by dotrzeć do centrum. W zamian mogliśmy spać w wygodnym pokoju z łazienką, ogrzewaniem i co było dla nas ważne – dostępnym miejscem parkingowym. Fajną opcją była możliwość self-checkingu – zamiast klucza dostaliśmy link do aplikacji otwierającej zamek zdalnie. Nie musieliśmy się zatem przejmować późnym przyjazdem, czy wczesnym wyjściem.

Jeden dzień w Weronie to z pewnością niewystarczająca ilość czasu, by poznać wszystkie ciekawe zakamarki miasta. Jeśli jednak chcecie podobnie jak my zjeść lody na śniadanie i przespacerować się po mieście mając jedynie jeden dzień – serdecznie do tego zachęcamy! A kto wie… może ta krótka wizyta przyczyni się do kolejnego, dłuższego pobytu?