Mimo, że zazwyczaj wybieramy budżetową komunikację miejską lub spacer po mieście, nie wszędzie jesteśmy w stanie dostać się mając mocno ograniczony czasowo urlop. I właśnie wtedy decydujemy się na wypożyczenie samochodu.
Pamiętam swój pierwszy wypożyczony samochód, jakby to było wczoraj… Byłam przerażona, bo trochę przytłaczały mnie te wszystkie formalności, nie wiedziałam na co zwracać uwagę wybierając ofertę. Nie byłam pewna, w jaki sposób odbiorę samochód i jak go zwrócę po godzinach funkcjonowania biura. Pytań w mojej głowie było mnóstwo, artykułów w internecie również, a ja zasypana tymi wszystkimi informacjami napędzałam swój strach, a czy było się czego bać? Oczywiście, że nie!
Chcemy Wam udowodnić, że podróżowanie nie jest trudne i jest dla każdego. Dla introwertyków, takich jak my również! A dzisiaj powiemy co nieco o tym, co daje nam wypożyczenie samochodu. Jak wyszukujemy oferty i na co zwracamy uwagę wypożyczając samochód. Po co nam ubezpieczenie dodatkowe, które wykupujemy zawsze. Ale również na co zwrócić uwagę odbierając samochód. Nie przedłużając… łapcie i korzystajcie 🙂
Co nam daje wypożyczenie samochodu?
Po pierwsze i najważniejsze większą swobodę. Jak każdy przeciętny Polak mamy 26 dni urlopu. Co może nie jest jakąś ogromną ilością, ale my staramy się je wykorzystać na maksa. Będąc w jakimś miejscu, w którym chcemy zobaczyć więcej niż miasto, w którym się zatrzymujemy, wybieramy samochód.
W czasach pandemii daje nam też większe bezpieczeństwo. Mimo, że lubimy oszczędzać wybierając komunikację publiczną, podczas naszych super licznych wyjazdów w 2020 (o ironio!), wybieraliśmy podróż samochodem. Wypożyczyliśmy samochód na Sardynii, co pozwoliło nam na zwiedzenie całkiem sporego kawałka wyspy (a pozostałą część na pewno jeszcze zobaczymy). Mimo, że to nie była najtańsza opcja zwiedzania czuliśmy się bezpiecznie, a to w tamtym momencie było dla nas dużo ważniejsze.
Wynajem samochodu daje nam też większą elastyczność. Na przykład podczas mojego wyjazdu na Azory. Pogoda nie dopisywała, a dzięki aplikacji, która umożliwiała podgląd sytuacji w różnych częściach wyspy mogłam dopasować swój plan do pogody. Bez samochodu pewnie spędziłabym większość wyjazdu w hostelu przeklinając pogodę, a tak zwiedziłam wszystkie punkty wyspy, które zaplanowałam 😉
Wygoda to również epitet, którym moglibyśmy określić podróże samochodem. Bez problemu zapakujemy do niego walizki, możemy zatrzymać się w dowolnie wybranym punkcie. Ale też możemy wybierać noclegi poza miastem, które normalnie byśmy odrzucili.
W jaki sposób wypożyczamy samochód?
Większość samochodów wypożyczyliśmy rezerwując auto przez internet z wyprzedzeniem. Jest to dość wygodna i szybka opcja. Możemy na spokojnie zapoznać się z warunkami wypożyczenia samochodu, wiemy jaki depozyt zostanie zablokowany na karcie i mamy gwarancje, że samochód będzie w wybranym terminie dostępny.
Najczęściej używamy porównywarki Rentalcars, ale to nie jedyna istniejąca na rynku. Można też bezpośrednio wyszukać samochód przez firmy jak na przykład Hertz, czy Europecar. Często wynajem samochodów oferują linie lotnicze (chociaż akurat u nas nie były to konkurencyjne oferty). Zdarza się również, że przy wynajmie lokum na Airbnb za dodatkową opłatą będziecie mogli wypożyczyć również samochód. I ta ostatnia oferta jest często bardzo korzystna, chociaż dość rzadka.
Dużo osób wypożycza samochód będąc już w wybranej lokalizacji. Wpisując w Google frazę „wypożyczalnia samochodu” pewnie znajdziecie kilka w najbliższej sobie lokalizacji. Możecie też zapytać w recepcji hostelu czy hotelu, w którym się zatrzymujecie. Ja skorzystałam z tej opcji tylko raz. Wszystko przebiegło podobnie jak w przypadku rezerwacji online – zostały przedstawione warunki wynajmu, wysokość depozytu i sprawdziliśmy dostępność samochodu. Minusem tej opcji jest brak gwarancji dostępności auta, więc jeśli jesteście ograniczeni czasowo może się okazać, że nie jest to najlepsza opcja.
Co jest potrzebne do wynajęcia samochodu?
Miało być dla początkujących, więc proszę bardzo! Jest kilka rzeczy, które musicie posiadać nim wypożyczycie samochód w jakikolwiek sposób. A należą do nich:
- prawo jazdy – voila! macie najbardziej oczywiste stwierdzenie tego posta. Do wynajęcia samochodu potrzebujecie dokumentu potwierdzającego umiejętność prowadzenia samochodu 😀 Ważnego dokumentu rzecz jasna.
- karta kredytowa – używana do zablokowania środków przy rezerwacji samochodu, a później również zostanie z niej pobrana pełna kwota za wynajem. A także kaucja określona w warunkach wynajmu. Pamiętajcie, żeby być przygotowanym na pokrycie obu tych kwot i mieć odpowiednio wysoki limit na karcie. Ważne jest także, by karta była na głównego kierowcę, chociaż nie zawsze jest to wymóg.
- drugi dokument tożsamości – zostaniecie również poproszeni o drugi dokument potwierdzający waszą tożsamość.
Na co zwrócić uwagę wybierając samochód?
Ekspertami nie jesteśmy, ale możemy bazując na naszym doświadczeniu powiedzieć na co zwracamy uwagę podczas wynajmu samochodu. Jeśli macie coś, co pominęliśmy lub chcecie coś dodać od siebie – piszcie śmiało w komentarzach 🙂
Poniżej macie przykładową informacje z warunków wynajmu – znajdziecie ją klikając w ofertę, a później w ważne informacje (to akurat z Rentalcars)
Termin wynajmu
Z naszego doświadczenia wnika, że im wcześniej zarezerwujecie samochód tym będzie tańszy. Zwlekaliśmy z rezerwacją samochodu na Sardynii i zapłaciliśmy dwukrotność kwoty zaledwie dwa tygodnie po pierwszym researchu… Bolało…
Miejsce wynajmu
Nie twierdzę, że jest to regułą, ale często opłaca się bardziej wynająć samochód na lotnisku, a nie w centrum miasta. Czasem tak bardzo, że zwrócą się Wam koszty dojazdu w obie strony 😉
Jeśli chcecie wynająć samochód w jednym mieście, a zwrócić w innym taka opcja jest również dostępna i bezproblemowa, ale oczywiście… dodatkowo płatna 😉
Czas wynajmu
Tutaj trzeba trochę pokombinować, ale czasem warto 😉 Sprawdźcie czy wynajmując samochód godzinę później i oddając o tym samym czasie nie zapłacicie mniej lub w drugą stronę. Często doba jest naliczana na podstawie godzin funkcjonowania biura, a oddanie samochodu w innych godzinach jest dodatkowo płatne. Pamiętajcie by oddać samochód również w określonej godzinie, bo możecie zostać obciążeni za spóźnienie.
Godziny funkcjonowania biura
To też warto jest sprawdzić, by przygotować się na ewentualne przerwy w funkcjonowaniu placówki, albo być świadomym jakie będą dodatkowe opłaty za zwrot samochodu po godzinach funkcjonowania. No i przydaje się też informacja o rozpoczęciu pracy, by wiedzieć jak wcześnie może być wydane auto, gdy przylatujecie bardzo wcześnie.
Full to full
Określenie to dotyczy baku paliwa. Znaczy tyle, że wypożyczacie samochód z pełnym bakiem i musicie go zwrócić również z pełnym bakiem. Dla nas to najwygodniejsza opcja i zawsze wybieramy oferty właśnie w takiej konfiguracji.
Anulacja
Sprawdźcie zasady anulowania rezerwacji. Uwaga na Rentalcars, bo tego nie byliśmy wcześniej świadomi i się nacięliśmy… Jeśli wpłacicie jedynie zaliczkę, a nie całą kwotę to po anulowaniu rezerwacji zaliczka Wam przepada. Anulacja jest darmowa tylko w momencie opłacenia pełnej kwoty wynajmu.
Ubezpieczenie podstawowe
Upewnijcie się, że w pakiecie podstawowym macie pakiet OC & AC. Ta informacja będzie w warunkach wypożyczenia samochodu. Sprawdźcie też jak wygląda udział własny. Wiele firm ma taki zapis w warunkach wynajmu. Pamiętajcie, że jeżeli w umowie będziecie mieć np. 500 EUR udziału własnego będziecie z własnej kieszeni pokrywać koszty napraw do tej kwoty. Oczywiście tyczy się to napraw za uszkodzenia, które Wy zrobicie. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie dokładnie wszystkich uszkodzeń i zrobienie zdjęć przed wyruszeniem w trasę 😉
Limit kilometrów
To spotykamy raczej rzadko, bo zazwyczaj limitów brak, ale na pewno była taka informacja podczas szukania samochodu w Szkocji. Pewnie nie tylko tam ale jedynie w Szkocji nam się zdarzyło z tym spotkać. Upewnijcie się, że wiecie dokładnie jaki jest limit, ile mniej więcej chcecie przejechać i jakie są dodatkowe opłaty za przekroczenie limitu. Może się okazać, że oferta z pozoru droższa oferuje wynajem samochodu z większym limitem i w efekcie końcowym okaże się tańszą opcją 😉
Dodatkowe opłaty
Wypożyczenie GPS, fotelik dziecięcy, dodatkowy kierowca i wiele innych… Za wszystkie te rzeczy firmy doliczają dodatkowe opłaty, najczęsciej naliczane za dzień wynajmu. Jeśli zależy Wam na obniżeniu kosztów wybierzcie tylko te opcje, które są Wam naprawdę potrzebne. Np. GPS można odpalić z telefonu po załadowaniu map offline albo można wykupić pakiet danych, który może okazać się tańszy niż wypożyczenie nawigacji.
Po co nam ubezpieczenie dodatkowe?
Tutaj będzie krótko i zwięźle: ubezpieczenie dodatkowe daje nam gwarancję, że nie będziemy musieli pokrywać kosztów uszkodzeń z własnej kieszeni. Często zwalnia nas z obowiązku udziału własnego w naprawach. Obejmuje najczęściej drobne uszkodzenia, ale właśnie takie są najbardziej problematyczne 😉 Warunki ubezpieczenia dodatkowego znajdziecie oczywiście po wyborze takiej opcji przy rezerwacji.
Ubezpieczenie dodatkowe możecie wykupić też w momencie odbioru samochodu, ale szczerze powiedziawszy nigdy nie korzystałam z takiej opcji, więc nie do końca wiem, czy różni się jakoś bardzo od tego kupowanego wcześniej online.
Słyszałam też o kupowaniu ubezpieczenia na np. rok czy pół roku, które obejmowałoby też wynajmowanie samochodu, ale niestety nie korzystałam jeszcze z takiej opcji i niewiele mogę na ten temat powiedzieć. Na pewno zaktualizujemy wpis jeśli zdarzy nam się przetestować taką opcję. Ale jeśli Wy z niej skorzystaliście i możecie się podzielić doświadczeniami chętnie dowiemy sie czegoś więcej z komentarzy 🙂
Na co zwrócić uwagę odbierając wypożyczony samochód?
Jest coś, co robimy zawsze po odbiorze samochodu. Zanim wsiądziemy i spakujemy do niego nasze rzeczy dokładnie go oglądamy, porównując uszkodzenia do tych zaznaczonych na formularzu. Chociaż to też nie jest reguła – zdarzało mi się odebrać samochód bez takiego formularza z zaznaczonymi uszkodzeniami. Robimy zdjęcia wszystkich rys i uszkodzeń na moment odbioru, tak by nikt nie zarzucił nam czegoś, czego nie zrobiliśmy 😉
Zazwyczaj mamy całą galerię zdjęć takich uszkodzeń. Ale akurat zero zdjęć, które moglibyśmy pokazać, bo niestety wszystkie wykasowaliśmy… Nie ma to jak zrządzenie losu 😀
Dobra rada ode mnie to zrobienie też zdjęcia tablic rejestracyjnych. Wiecie – tak, żeby rozpoznać później samochód na parkingu, a nie szukać go kilka godzin 😀
Zwrot samochodu
Zwrot samochodu jest całkiem prosty. Udajecie się do wyznaczonego punktu. Najczęściej jest to ten sam z którego wyjeżdżaliście chyba, że zwracacie samochód w zupełnie innym mieście (to też jest możliwe, chociaż często dodatkowo płatne).
Podczas zwrotu najczęściej pracownik biura uda się z Wami do samochodu, by sprawdzić jego stan. Sprawdzi też, czy oddajecie samochód z pełnym bakiem, jeśli wypożyczacie auto w opcji full to full. Dostaniecie protokół oddania auta. I generalnie to wszystko 😉
Zwrotu możecie też dokonać poza godzinami funkcjonowania biura. W zależności od wypożyczalni mogą Wam za to naliczyć dodatkową opłatę (ale niekoniecznie). Zwracacie auto na parking, a kluczyki wrzucacie do skrzynki lub zwracacie je w inny określony przez wypożyczalnie sposób.
Dobrze wiedzieć
Prawdopodobnie dla tych z Was, którzy mają jakieś doświadczenie w wynajmowaniu samochodów poniższe będzie oczywiste. Ale dla mnie nie wszystko było takie po raz pierwszy 😉
Dokumenty w razie kontroli
W sumie to taka kontrola zdarzyła nam się raz podczas pobytu na Sardynii. Jechaliśmy w dość odludne miejsce i nagle spośród krzewów, pól i kóz wyłoniła się policja. A nawet nie był to jeden radiowóz, a kilka. Nie powiem, że się nie stresowaliśmy, bo było to dość stresogenne wydarzenie. Ale była to rutynowa kontrola wszystkich przejeżdżających pojazdów, na którą i my się załapaliśmy. Pan był bardzo miły, obejrzał dokumenty, zadał kilka pytań i puścił nas wolno. Widać nie przeskrobaliśmy niczego 😀
Ale wracając do sedna. Pamiętajcie, że najczęściej dokumenty do kontroli znajdziecie w schowku samochodowym. Będzie tam kopia dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia, ale też inne dokumenty niezbędne w danym kraju. Przyda się również umowa wynajmu, więc miejcie ją przy sobie.
Prawo jazdy
O tym już wspominałam, ale podam tę informacje jeszcze raz. Pamiętajcie, by sprawdzić czy w danym miejscu zwykłe polskie prawo jazdy będzie wystarczające. Niektóre kraje wymagają prawa jazdy międzynarodowego, którego wyrobienie trwa około dwa tygodnie. Zadbajcie o to, by było gotowe na czas 😉 No i upewnijcie się, że macie ważne prawo jazdy, by uniknąć niepotrzebnych problemów.
Wiek kierowcy
Wynajem samochodu dla osób poniżej 26-go roku życia wiąże się często z dodatkowymi kosztami. Czasem nawet do 30-tego roku życia obowiązują podobne zasady. Większość wypożyczalni dodaje wtedy do ceny wynajmu dodatkowe ubezpieczenie z racji młodego wieku kierowcy. Podobne zasady prawdopodobnie obowiązują dla osób po 65-tym roku życia, ale tego akurat jeszcze nie sprawdziliśmy 🙂
Samochód
To też może nie być dla wielu oczywiste. Jeśli rezerwujecie samochód przez internet najczęściej wybieracie interesujące Was opcje jak rodzaj skrzyni biegów, czy wielkość samochodu. Na pewno zobaczycie informacje, że otrzymacie auto, które wybraliście lub lepsze. W praktyce oznacza to, że rezerwując np. Citroena C3 możecie dostać Peugeota 208, jak my na Sardynii. W dodatku dostaliśmy praktycznie nowiuśkie auto z kilkoma tysiącami przebiegu – to się nazywa fart! 😉
Przepisy, znaki drogowe
Pamiętajcie, żeby poczytać trochę o przepisach ruchu drogowego, znakach i zakazach jakie obowiązują w państwie do którego się wybieracie. Wypożyczony samochód wcale nie zwalnia od mandatów 😉
Jak widzicie nie taki diabeł straszny jak go malują 😉 Wypożyczenie samochodu wcale nie jest tak skomplikowane jak mi się wydawało jeszcze kilka lat temu. Musicie tylko pamiętać, żeby dokładnie czytać warunki wypożyczenia samochodu, by żadne dodatkowe opłaty Was nie zaskoczyły. Pamiętajcie też, by dokładnie udokumentować wszelkie rysy i uszkodzenia zanim wyruszycie w drogę. No i bawcie się dobrze przemierzając niezliczone kilometry zaplanowanych przez Was tras!